Zámek Eckartsau

0

Kdyby zdi mohly mluvit, lovecký zámeček Eckartsau by vyprávěl mnoho fascinujících příběhů o posledních dnech Rakouska-Uherska. Eckartsau, zasazený do dunajských mokřadů a ze všech stran obklopený rozlehlými zahradami zámeckého parku, byl v letech 1918-1919 posledním rakouským sídlem císaře Karla I. a jeho manželky Zity.   Pod vládou panství Eckartsau získalo rozsáhlé pozemky a území na východě i západě, hrady, tržní města a městská práva. V 16. a 17. století bylo na panství Eckartsau rušno. O velkolepou podobu dnešního zámku se velkou měrou zasloužil hrabě František Ferdinand Kinský, který v roce 1720 koupil panství, jehož bylo Eckartsau součástí. Středověké opevnění později přeměnil na barokní lovecký zámeček. Na rozsáhlé přestavbě se úzce podíleli špičkoví umělci jako Fischer von Erlach, Daniel Gran a Lorenzo Mattielli.


Imperial od roku 1760

V roce 1760 získal zámek František Štěpán z Lothringenu (manžel Marie Terezie). V průběhu let byli jeho nejvýznamnějšími obyvateli arcivévoda František Ferdinand, následník prezidentského trůnu, a také poslední rakouský císařský pár, Karel I. a Zita, kteří v Eckartsau strávili své poslední dny před odchodem do rakouského exilu. Po roce 1945 se správcem zámku Eckartsau staly Rakouské státní lesy (ÖBf), které v posledních desetiletích intenzivně pracovaly na obnově jeho někdejší slávy. Některé části byly ve zcela dezolátním stavu.

Zámecký park

V době, kdy bylo Eckartsau postaveno jako opevnění, se hrad nacházel uprostřed divočiny a byl chráněn příkopem. Na počátku 18. století byly při obnově a přestavbě hradu v barokním stylu vysázeny dvě řady lip, které tvořily alej. Na východě se tato alej táhla do mokřin až ke kotvišti na Dunaji, na západě vedla k místu, kde návštěvníci vystupovali z kočáru.

Okolo roku 1900 prežil zámok Eckartsau obnovený rozmach pod arcivojvodom Franzom Ferdinandom, ktorý zistil, že Eckartsau je ideálny pre poľovačky. Rekonštruoval spustošenú stavbu od základov a poveril Antona Umlaufta aby navrhol upravené záhrady. Ten sa neskôr stal potom cisárskym a kráľovským riaditeľom záhrad. Vytvoril vyrovnanú plochu s miernymi nížinami a  oválna forma vytváraná týmito zemnými útvarmi sa odráža v zakrivených chodníkoch v parku, ktoré sa vinú okolo zámku Eckartsau. Dvojradová lipová alej bola integrovaná do dizajnu ako prvok poriadku a teraz tvorí hranicu medzi divočinou dunajských mokradí a pestovanou krajinou Marchfeld.

V posledních letech se díky spolupráci Spolkového památkového úřadu a Národního parku Donau-Auen podařilo uvést zámecký park do původního stavu, takže je zde opět patrný jemný přechod od kultivované k divoké krajině.

Zámek Eckartsau otevírá mnoho dveří do rakouské historie, národního parku Donau-Auen a je oblíbeným místem k odpočinku a relaxaci. To vše v těsné blízkosti metropolí Vídně a Bratislavy a v těsném souladu s přírodou, lidmi a hospodářskou činností. Zámek Eckartsau je skutečně neocenitelnou zásobárnou historie, poznání a lidských zkušeností.


Otevírací doba

Od 1. dubna do 1. listopadu denně od 10:00 do 17:00 hod.

Během této doby můžete navštívit zámeckou kavárnu a dvě výstavy. „Divoký Wechsel“ – výstavu Národního parku Bujné lesy a výstavu „Karl & Zita – ve stínu minulosti“, na kterou je vstup zdarma.

Zámecký park je otevřen celoročně, vstup je zdarma.

Příjezd a kontakt

AUTEM

Vídeň sever:
B3 do Wagramu/Dunaj – L8 do Eckartsau

Vídeň jih:
A4 do Fischamendu – B9 do Bad Deutsch Altenburgu –
přes Dunajský most – B49 – L8 do Eckartsau

Z Bratislavy:
B9 do Hainburgu – přes Dunajský most – B49 – L8 do Eckartsau

Adresa

Schloss 1
2305 Eckartsau
Tel.: +43 2214 2240
Mail: schlosseckartsau@bundesforste.at

Mapa

foto: ÖBf-Archiv/Franz Kovacs, Christoph Panzer