Dálniční známka Rakousko 2024: Ceny, tipy a informace | Rakousko123.cz

0
3171
Jak nalepit rakouskou dálniční známku (foto:asfinag)
Jak nalepit rakouskou dálniční známku (foto:asfinag)

Všechna vozidla s maximální přípustnou hmotností do 3,5 tuny, která v Rakousku jezdí po dálnici nebo zpoplatněné rychlostní silnici, potřebují platnou dálniční známku. Tato viněta musí být správně nalepena na určeném místě (samolepicí viněta) nebo musí být včas zakoupena a již platná (digitální viněta). Zde je přehled všech informací o dálniční známce pro Rakousko.

Ceny 2024

Typ 1 denní 10 denní Dvouměsíční Roční
Osobní automobil do 3,5 t 8,60 EUR
(213 CZK)
11,50 EUR
(284 CZK)
28,90 EUR
(714 CZK)
96,40 EUR
(2 383 CZK)
Motocykl 3,40 EUR
(84 CZK)
4,60 EUR
(114 CZK)
11,50 EUR
(284 CZK)
38,50 EUR
(952 CZK)

Můžete si vybrat ze dvou možností – nálepky nebo digitální známky, ceny jsou pro obě varianty stejné. Výjimkou je jednodenní motocyklová dálniční známka, kterou lze zakoupit pouze v digitální podobě.

Platnost

Jednodenní a desetidenní digitální viněty jsou platné podle vaší volby platnosti v době nákupu, včetně možnosti okamžité platnosti v den nákupu. U dvouměsíčních a ročních vinět si však dejte pozor – digitální viněta zakoupená online je platná až 18. den po zakoupení.

Tato zkušební doba vychází z práva na odstoupení od smlouvy při nákupu online, které umožňuje spotřebiteli odstoupit od nákupu do 14 dnů. K těmto 14 dnům se připočítávají 3 dny na poštovní zpracování, celkem tedy platí 18 dní. Pokud při objednávce uvedete, že značku kupujete jako živnostník nebo podnikatel, dobrovolně se této ochranné lhůty vzdáváte a značka je platná okamžitě. Pokud tedy chcete mít dvouměsíční nebo roční známku platnou okamžitě a nevadí vám, že ji nemůžete vrátit, kupte si ji přímo na oficiálních stránkách a při objednávce vyberte možnost „Jsem podnikatel“.

Digitální dálniční známku pro Rakousko lze zakoupit také na různých místech a v automatech na hranicích, kde je platná okamžitě. Takové automaty najdete například na hraničních přechodech.

Samolepicí dálniční známka

Rakouská dálniční známka 2024
Rakouská dálniční známka 2024

Pro lepší vizuální kontrolu se barva dálniční známky každý rok mění. Od 22. listopadu 2022 bude nálepka 2024 ve žluté barvě k dostání na více než 6 000 prodejních místech v Rakousku i v zahraničí. Původní dálniční známka platí do 31. ledna 2024.
U fyzických samolepek se horní část nalepí na čelní sklo vozidla. Řidič je povinen ponechat si spodní část ke kontrole. Nálepka musí být nalepena na čelním skle pod zpětným zrcátkem nebo v levém horním rohu (nad řidičem) a nesmí být nalepena na tónované části okna. Můžete si koupit desetidenní známku (označenou T), dvouměsíční známku (označenou M) nebo roční známku (označenou J).

Elektronická dálniční známka

Digitální viněta je praktickou alternativou klasické samolepicí verze. Nabízí několik výhod, jako například to, že se nemusí připevňovat a znovu odstraňovat nebo že majitelé snímatelných registračních značek musí pro své vozidlo zakoupit pouze jednu dálniční známku. Digitální dálniční známka je k dispozici například v internetovém obchodě ASFINAG, u ÖAMTCARBÖ a ADAC, a také na vybraných čerpacích stanicích a v trafikách. Při nákupu přes internet je však třeba mít na paměti, že dálniční známka je platná až 18. den po jejím vydání. Více níže v části „Platnost“

Kde a jak koupit dálniční známku

V Rakousku lze běžne zakoupit dálniční známku na čerpacích stanicích. Seznam naleznete na stránkách ASFINAG.

Známku můžete v Česku nejjednodušeji zakoupit na benzinových pumpách v blízkosti hranic s Rakouskem, nebo prodej zajišťují i pobočky ÚAMK.

Elektronickou dálniční známku si můžete zakoupit online v české verzi oficiálních webových stránek rakouského prodejce shop.asfinag.at Při nákupu zadáte registrační značku svého vozidla a e-mailovou adresu, na kterou vám přijde potvrzení. Platit můžete kreditní kartou nebo prostřednictvím služby PayPal.

Desetidenní dálniční známka

Motorové vozidlo s největší povolenou hmotností do 3,5 tuny včetně je oprávněno užívat silnice po dobu deseti po sobě jdoucích kalendářních dnů. Za první den se považuje den, kdy je nálepka označena při prodeji.
Příklad: Den, kdy je nálepka označena je 10. ledna 2023 – to znamená, že doba platnosti trvá do 19. ledna 2023 do 24:00 hodin včetně.

Dvouměsíční dálniční známka

Pokud je motorové vozidlo s maximální přípustnou hmotností do 3,5 tuny včetně vybaveno dvouměsíční dálniční známkou, začíná její platnost dnem vydání a končí o dva měsíce později uplynutím dne, který číselně odpovídá dni vydání.
Příklad: Den značení: 10. ledna 2023 odpovídá platnosti od 10. ledna 2023 do 10. března 2023 včetně, 24:00 hodin.

Roční dálniční známka

Platí 14 měsíců, od 1. prosince předchozího roku do 31. ledna následujícího roku. POZOR: Nenalepená dálniční známka je neplatná!

Příklad: Roční dálniční známka 2023 platí od 1. prosince 2022 do 31. ledna 2024, 24:00.

Jak správně nalepit a odstranit dálniční známku

Nalepte známku na vnitřní stranu čelního skla tak, aby byla dobře viditelná – vlevo nahoře nebo v oblasti zpětného zrcátka.
Upozornění: Nálepku nalepte mimo tónovací pás

Jak nalepit rakouskou dálniční známku (foto:asfinag)

Jak nalepit rakouskou dálniční známku (foto:asfinag)

 • Nejlepším způsobem, jak odstranit staré známky, které již nejsou platné, je použít škrabku na sklo. Tento praktický nástroj je k dispozici například na čerpacích stanicích, v autoklubech, autoservisech nebo v různých internetových obchodech.
 •  Známku nejlépe odstraníte tak, že čelní sklo předem zahřejete – pomocí topení v autě nebo dokonce fénem.
 • Zbytky lepidla lze navlhčit teplou vodou a setřít měkkým hadříkem, protože lepidlo je rozpustné ve vodě. Existují však také speciální odstraňovače známek nebo lepidla, které lze použít k odstranění i odolných zbytků.
 • Před nalepením nové dálniční nálepky byste měli čelní sklo důkladně vyčistit a vysušit. Tímto způsobem si můžete být jisti, že nová nálepka zůstane nalepená po celý rok.
 • Kromě toho by čelní sklo nemělo být v době nalepení samolepky příliš studené. ÖAMTC upozorňuje, že při teplotách pod 5 stupňů Celsia nemusí samolepka dobře přilnout – proto byste ji měli nalepit pouze v případě, že je vozidlo zaparkováno v garáži, pokud jsou venkovní teploty správné nebo pokud se čelní sklo zahřálo po dlouhé jízdě.
 • Důležité: Dálniční známka musí být viditelně nalepena na čelním skle (např. za zpětným zrcátkem nebo na levém okraji čelního skla). Proto byste ji neměli lepit v oblasti tónovacího pásku. Nalepení na boční okna nebo jinou část vozidla rovněž znamená, že dálniční známka není platná.
 • Po nalepení viněty ji nelze odstranit, aniž by došlo k jejímu znehodnocení.
 • Spodní část dálniční známky by měla být uložena u faktury – jen tak máte šanci získat náhradní dálniční známku například v případě rozbití čelního skla.

Bezpečnostní prvky a kontrola pravosti známky

Pravou dálniční známku lze od padělku odlišit podle následujících identifikačních znaků:

 • Všechny viněty vyrábí společnost, která se na tuto oblast specializuje. Stejně jako bankovky mají jako hlavní ochranu proti padělání ochranný hologram: Pokud vinětu nakloníte, uvidíte lesklou orlici a symbol dálnice.
 • Známka obsahuje také hologram: letopočet „např. 23“ zahrnuje období platnosti dálniční známky od 1. prosince 2022 do 31. ledna 2024.
 • Původní viněta není průsvitná ani při silném osvětlení. To platí i pro nosnou fólii: nápis na jedné straně nesmí prosvítat na druhé straně.
 • Povrch známky je vyroben ze speciálního materiálu, který odráží světlo. Při použití svítilny je tento efekt snadno viditelný, i když je známka nalepená.
 • V prázdné oblasti podkladové fólie – v oblasti, kde byla známka nalepena před jejím odstraněním – by neměly zůstat žádné zbytky lepidla.

Ověření pravosti dálniční známky online

Po zadání čísla dálniční známky včetně kontrolní číslice systém na níže uvedeném odkazu rozpozná, zda se jedná o správně vytištěnou dálniční známku. Číslo dálniční známky najdete pod vytištěným čárovým kódem.
Platnost razítka můžete zkontrolovat pomocí kontrolního kódu na známce na této stránce: https://www.asfinag.at/maut-vignette/vignette/klebevignette/

Pokuty

Motorová vozidla s maximální přípustnou hmotností do 3,5 tuny jedoucí po rakouské dálnici musí být označena dálniční známkou. Pokud pojedete bez platné známky, bude vám při kontrole účtováno náhradní mýtné ve výši 120 EUR. Dálniční známku potřebujete i v případě, že po dálnici pojedete jen velmi krátkou vzdálenost. V určitých případech vám však může být uložena pokuta až do výše 3 000 EUR. Pokud nezaplatíte náhradní mýtné ihned, hrozí vám vyšší pokuta než 120 EUR. Ve správním řízení začíná pokuta na 300 EUR a při pokusu o manipulaci s dálniční známkou může dosáhnout až 3 000 EUR. Dálniční známka, která je ve vašem vozidle, ale není viditelně nalepená na čelním skle, vás před pokutou neochrání. V takovém případě zaplatíte při kontrole také pokutu.

Mýtné

Kromě dálniční známky mohou být některé úseky silnic zpoplatněny samostatně, zejména horské silnice, tunely a mosty. Tyto oddíly si můžete prohlédnout na tomto odkazu. Pokud cestujete do Vídně, může se vám hodit také tato mapa s hustotou dopravy v reálném čase. Žlutě jsou vyznačeny silnice s mírným zpožděním a červeně místa, kde se právě tvoří kolony. A nezapomeňte na nařízení platné od 1. ledna 2012 – v případě kolon na dálnicích a rychlostních silnicích musí být vytvořen nouzový pruh pro vozidla s právem přednosti v jízdě. Automobily nad 3,5 tuny platí mýtné vždy.

Často kladené otázky

Potřebuji pro svůj přívěs dálniční známku?

Ne, pro přívěs není vyžadována dálniční známka.

Po krátké jízdě po dálnici byla následně zakoupena dálniční známka. Vyhnu se tím pokutě?

Řidič vozidla nebo řidič jízdní soupravy je povinen zaplatit dálniční známku před zahájením jízdy po vymezených úsecích dálnic a rychlostních silnic. Zpětně zakoupená dálniční známka je pro tuto cestu neplatná. To platí i v případě, že cesta a nákup dálniční známky byly uskutečněny ve stejný den.

Jak zjistím, zda mám platnou dálniční známku?

Platnost dálniční známky si můžete ověřit podle poznávací značky na adrese: https://evidenz.asfinag.at/.

O dálniční známku jsem přišel při výměně čelního skla na svém autě. Mohu dostat kopii?

Máte nárok na novou známku. Musíte si však připravit následující dokumenty:
– Kopii faktury ze servisu, kde vám bylo okno vyměněno (vystavenou na majitele registrační značky, s uvedením typu vozidla, registrační značky nebo VIN). Přijímáme také faktury vystavené v ČR
– Oddělená původní viněta z rozbitého čelního skla a spodní část účtenky.
– Osvědčení o registraci (originál nebo kopie) vozidla, jehož se rozbité čelní sklo týká.
– Nečlenové rakouského autoklubu ÖAMTC musí zaplatit manipulační poplatek ve výši 10,- EUR (pro členy je výměna zdarma).

Jakou dálniční známku koupit pro karavan nebo minibus s maximální přípustnou celkovou hmotností do 3,5 tuny?

V tomto případě postačí dálniční známka pro osobní automobil.

Je možné přenést dálniční známku ze starého vozu na nový?

Při koupi nového vozu není možné nálepku změnit. Digitální známku je možné vyměnit, ale pouze v případě, že je stejná známka přenesena na jiné vozidlo. Další informace naleznete na odkazu https://www.asfinag.at/en/toll/vignette/faq-vignette/

Jak mohu požádat o náhradní dálniční známku, pokud je znehodnocená?

Není to úplně snadné: je třeba vyplnit formulář „Ersatzvignette – falsche Handhabung“ (k dispozici v der ASFiNAG), včetně popisu, jak se viněta stala neplatnou, a zaslat jej spolu s kopií osvědčení o registraci, již neplatnou roční vinětou včetně spodní části viněty a fakturou za vinětu na jeden z výše uvedených úřadů. Proto je mnohem méně úsilí věnovat správnému nalepení viněty dostatek času.

Kolik známek je povoleno umístit na čelní sklo?

V Rakousku v podstatě neexistuje žádné omezení počtu dálničních známek, které lze na čelní sklo umístit. Horní hranice však vychází z nařízení, že volnému výhledu nesmí být bráněno. Obecně se doporučuje, aby na čelním skle byly umístěny maximálně 2 viněty.

Kdo je oprávněn kontrolovat a vybírat náhradní mýtné? Jaké jsou sankce?

Za kontrolu povinnosti zaplatit dálniční známku odpovídají především pracovníci ASFiNAG.
Kontrolovat dálniční známku jsou však oprávněni i policisté a celníci.

Je možné, aby byla pokuta uložena znovu ve stejný den?

Během dvou po sobě jdoucích dnů se náhradní mýtné vybírá pouze jednou, i když vás jedna z monitorovacích kamer zachytila několikrát.

Je povoleno nalepit dálniční známku na jiné vozidlo?

Přenos dálniční známky na jiné vozidlo není povolen, vydává se pouze pro dané vozidlo. Dálniční známky jsou navíc vyrobeny tak, že se při sejmutí z čelního skla na několika místech roztrhnou. Navíc vytištěné sériové číslo nezůstává na nálepce, ale na čelním skle. To znamená, že pro každé vozidlo se snímatelnou registrační značkou je třeba zakoupit a nalepit samostatnou dálniční známku.

Kam nalepíte dálniční známku pro vozidla bez čelního skla?

U vozidel, která jsou vzhledem ke své konstrukci vybavena bez čelního skla (a byla jako taková homologována), postačí mít na vozidle dálniční známku spolu s homologací potvrzující absenci čelního skla.

Je možné jezdit s elektromobilem po rakouské dálnici bez nálepky nebo se slevou?

Bohužel ne, dálniční známka je stejná pro elektromobily s hmotností do 3,5 tuny. Elektrická nákladní vozidla však mohou získat slevu na mýtném.

Mám mezinárodní parkovací průkaz pro osobu se zdravotním postižením. V ČR mohu na základě tohoto řidičského průkazu a technického průkazu pro osobní automobil po schválení mé žádosti jezdit po dálnici bez placení dálniční známky, tedy zdarma. Mohu o tuto možnost požádat i pro jízdu po dálnici v Rakousku bez nutnosti platit dálniční známku?

Podle § 13 odst. 2 spolkového zákona o mýtném z roku 2002 (BStMG) „Osoby se zdravotním postižením, které mají bydliště nebo obvyklé bydliště v Rakousku a pro které je registrováno alespoň jedno vícestopé motorové vozidlo s největší povolenou celkovou hmotností nepřesahující 3,5 tuny, pokud jsou držiteli průkazu osoby se zdravotním postižením podle § 40 a násl. spolkového zákona o mýtném z roku 2002 (BStMG), mají nárok na průkaz osoby se zdravotním postižením. č. 283/1990, v němž je zaznamenáno nepřiměřené používání veřejné dopravy nebo slepota“, má nárok na bezplatnou dálniční známku.
Proto mají na bezplatnou dálniční známku nárok pouze ti, kteří jsou držiteli rakouského průkazu pro invalidy s dodatečným záznamem v BStMG. Žádost o vydání průkazu osoby se zdravotním postižením se podává na příslušném odboru ministerstva sociálních věcí. Další informace naleznete na adrese: https://sozialministeriumservice.at/Menschen_mit_Behinderung/Behindertenpass_und_Parkausweis/Behindertenpass/Behindertenpass.de.html
Podle informací poskytnutých službou ministerstva sociálních věcí mohou o rakouský průkaz osoby se zdravotním postižením požádat i osoby, které nejsou rakouskými občany, ale mají trvalý vztah k Rakousku.
Bezplatnou dálniční známku lze vydat pouze v případě, že jsou splněny výše uvedené podmínky způsobilosti a že je prokázala nebo potvrdila agentura ASFINAG.
Pokud se na vás vztahují výše uvedené požadavky, zašlete nám kopii platného průkazu vydaného ministerstvem sociálních věcí s příslušnými dodatečnými záznamy a příslušné osvědčení o registraci.
ASFINAG Maut Service GmbH
Alpenstraße 99, 5020 Salzburg, Österreich
info@asfinag.at | asfinag.at
Tel: 0800 400 12 400| FAX: +43 (0) 50108 12119

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here