Neziderské jezero – největší stepní jezero ve střední Evropě

0
18

Neziderské jezero je největší bezodtoké jezero ve střední Evropě s rozlohou přibližně 315 km2 a průměrnou hloubkou pouhých 1,8m a nachází se na hranici mezi Rakouskem a Maďarskem.  Jezero je obklopeno slanými bažinami a rákosinami, které jsou domovem mnoha druhů ptáků a rostlin. Jezero a jeho okolí je oblíbeným místem pro relaxaci, vodní sporty, cykloturistiku a vinařství.

Jezero vzniklo asi před 20 000 lety po poslední době ledové. V průběhu historie se jeho hladina měnila v závislosti na srážkách a výparu. V roce 1866 jezero zcela vyschlo a zůstalo z něj jen několik malých lagun. Dnes je jezero chráněno před opětovným vyschnutím systémem kanálů a čerpadel.

Jezero je součástí Národního parku Neusiedler See – Seewinkel na rakouské straně a Národního parku Fertő-Hanság na maďarské straně. Oba parky jsou od roku 2001 zapsány na seznamu světového dědictví UNESCO jako kulturní krajina Fertő/Neusiedlersee. Parky nabízejí návštěvníkům možnost pozorovat bohatou biologickou rozmanitost a kulturní památky regionu.

Od vodních sportů po kulturní památky

Neziderské jezero je ideálním místem pro milovníky přírody, kultury a sportu. V okolí jezera se nachází mnoho zajímavých míst a aktivit, které nabízejí něco pro každého.

Pro milovníky pěší turistiky a cyklistiky je jezero Neusiedler See obklopeno sítí značených stezek a cyklostezek. Tyto trasy vedou malebnými vinicemi, solnými bažinami, rákosovými porosty a historickými městy a vesnicemi. Mezi nejoblíbenější trasy patří Neusiedler See Radweg (kolem jezera), B10 Weinidylle Radweg (podél jižního břehu jezera), B23 Seewinkel Radweg (podél východního břehu jezera) a B20 Hanság Radweg (podél severního břehu jezera).

Pro milovníky vodních sportů je Neziderské jezero rájem pro windsurfing, plachtění, jachting a rybolov. Jezero má průměrnou hloubku pouze 1,8 m a příznivé větrné podmínky. Kolem jezera se nachází několik pláží, přístavů a sportovních center, kde si můžete zapůjčit potřebné vybavení nebo absolvovat kurz. Mezi nejoblíbenější místa patří Strandbad Podersdorf am See (největší pláž na jezeře), Seebad Rust (přístav s historickým centrem), Seebad Breitenbrunn am See (pláž s rodinnou atmosférou).

Rust
Rust

Kulturní a historické památky v okolí jezera

V okolí jezera se nachází mnoho zajímavých památek, které svědčí o bohaté historii a kultuře regionu. Mezi nejnavštěvovanější patří zámek Esterházy v Eisenstadtu, který byl sídlem slavného šlechtického rodu Esterházyů a domovem skladatele Josepha Haydna. Zámek nabízí nádherné interiéry, zahrady a muzeum hudby.

Zámek Esterházy v Eisenstadtu

Další zajímavostí je město Rust, které je proslulé svými historickými domy s čapími hnízdy na střechách a vinařskou tradicí. V Rustu můžete ochutnat typické víno této oblasti – Ruster Ausbruch.

Pro milovníky sakrální architektury je určen kostel svatého Martina v Oslipu, nejstarší kostel v Burgenlandu, pocházející ze 13. století. Kostel má románský původ, ale byl přestavěn v gotickém a barokním slohu.

V oblasti Neusiedler See se nachází mnoho obcí a měst, které mají svou vlastní historii, kulturu a charakteristické rysy. Například:

 • Malebná vesnička Gols je plná historických budov a památek, které jsou proslulé svou architekturou a kulturním dědictvím. Mezi nejvýznamnější památky patří radnice, kostel svatého Martina a mnoho dalších historických budov. Gols je také proslulý svými vinicemi, které produkují kvalitní vína a jsou oblíbeným cílem turistů, kteří chtějí ochutnat víno a navštívit vinice. Gols je také známý svými termálními lázněmi, které jsou oblíbeným místem pro relaxaci a koupání.
 • Eisenstadt: hlavní město Burgenlandu s barokním zámkem Esterházy.
 • Podersdorf am See: největší obec na rakouské straně jezera, známá svými plážemi, vinařstvími a cyklostezkami.
 • Illmitz: obec na jihovýchodním břehu jezera, která se pyšní národním parkem Neusiedler See-Seewinkel s bohatou flórou a faunou.
 • Frauenkirchen: obec s barokní bazilikou Panny Marie Pomocnice křesťanů, která je poutním místem.
 • St. Andrä am Zicksee: obec s termálními lázněmi a přírodním jezerem Zicksee.
 • Rust: město na západním břehu jezera, známé svým historickým centrem s barevnými domy a čápy na střechách. Je to malebné místo plné historických budov a památek, proslulé svou architekturou a kulturním dědictvím. Mezi nejvýznamnější památky v Rustu patří Rustský zámek, který je jednou z nejstarších budov ve městě a jeho dominantou.
 • Mörbisch am See: vesnice na jihozápadním břehu jezera, proslulá letním operetním festivalem na pobřežní scéně.
 • Parndorf: obec na severním břehu jezera, známá svým outletovým nákupním centrem s více než 160 obchody.
 • Donnerskirchen: obec na západním břehu jezera, známá svými vinicemi a golfovým hřištěm.
 • Oggau am Neusiedler See: obec na západním břehu jezera, proslulá rodinnou vinařskou stezkou s 26 vinaři.
 • Sopron: maďarské město nedaleko hranic s bohatou historií.

Regionální kuchyně a místní speciality

Oblast Neziderského jezera je známá nejen svými přírodními krásami a kulturním dědictvím, ale také bohatou a rozmanitou kuchyní. V regionu se pěstuje a zpracovává řada druhů ovoce, zeleniny, bylinek a obilovin, z nichž se připravují chutné pokrmy a sladkosti.

Maďarský guláš v míse s paprikou, rajčaty, bylinkami, knedlíkem a točeným pivem.

Mezi typické speciality patří halászlé – rybí polévka s paprikou a cibulí, langos – smažený s česnekem, sýrem nebo marmeládou, lecsó – dušená směs rajčat, paprik a cibule, gulyás – hustá polévka z hovězího masa, brambor a koření nebo pörkölt – dušené maso s omáčkou z cibule a paprik.

Kromě těchto pokrmů se v oblasti Neziderského jezera vyrábí také vynikající vína, zejména bílá a sladká. Mezi nejznámější patří Ruster Ausbruch, sladké víno vyrobené z hroznů napadených plísní Botrytis cinerea nebo Welschriesling, suché víno s ovocným charakterem a Blaufränkisch, červené víno s tříslovinami a pikantností.

Na závěr si dopřejte některou z místních sladkostí, jako je somlói galuska – sušenky s ořechy, rozinkami a čokoládovým sirupem, rétes – náplň ze sýra, jablek nebo máku zabalená do tenkého těsta nebo dobos torta – vrstvený dort s čokoládovým krémem a karamelizovaným cukrem na povrchu.

Kdy navštívit region?

Pokud se chcete opalovat, plachtit nebo surfovat, navštivte Neusiedler See od května do září. Teplota vody dosahuje 25 °C a slunce svítí téměř každý den. V tomto období si také můžete užít cyklistiku nebo pěší turistiku po okolních vinicích, loukách a vesnicích. Doporučujeme také návštěvu národního parku Neusiedler See-Seewinkel, který je domovem více než 300 druhů ptáků.

Pokud dáváte přednost chladnějšímu počasí a klidnější atmosféře, přijeďte do Neusiedler See v období od října do dubna. Jezero zamrzá přibližně jednou za deset let a nabízí jedinečný zážitek z bruslení. Pokud není dostatečně chladno na to, aby jezero zamrzlo, můžete si na zamrzlých loukách užít také běžkování nebo procházky na sněžnicích. V tomto ročním období si nenechte ujít kulturní akce, jako je opereta „Die Fledermaus“ na Seefestspiele Mörbisch nebo místní punčové a medové trhy.

Ubytování v okolí jezera

Pokud hledáte ubytování v okolí Neziderského jezera, máte na výběr z různých typů a kategorií ubytování, které vyhovují různým potřebám a rozpočtům. Ubytovat se můžete v hotelech, kempech, apartmánech nebo chatách.

Hotely jsou vhodné pro ty, kteří hledají pohodlí, služby a vybavení. V okolí jezera Neusiedler See najdete hotely různých tříd a stylů, od luxusních resortů až po rodinné penziony. K nejlepším hotelům patří St. Martins Therme & Lodge (termální lázně), Luis von Weyden (moderní hotel s restaurací), Gasthof zur Linde (tradiční penzion s vinárnou) nebo Art Boutique Hotel Bürgerhaus (stylový hotel s galerií).

Kempy jsou vhodné pro ty, kteří hledají přírodu, jednoduchost a cenově dostupné ubytování. Kolem Neziderského jezera najdete kempy různých velikostí a úrovní, od velkých kempů až po malé kempy. Mezi nejlepší kempy patří Camping Podersdorf am See (největší kemp u jezera), Campingplatz Breitenbrunn am See (kemp s bazénem a dětským hřištěm), Campingplatz Rust am See (kemp u přístavu) nebo Campingplatz Oggau am See (kemp u vinic).

Apartmány jsou vhodné pro ty, kteří hledají nezávislost, prostor a domácí atmosféru. Kolem Neziderského jezera najdete apartmány různých velikostí a vybavení, od studií až po rodinné apartmány. Mezi nejlepší apartmány patří Landhaus Tauber (zahradní apartmány), Ferienwohnungen Lassl (apartmány u pláže), Haus Helene (apartmány u cyklostezky) nebo Ferienwohnungen Schneeberger (apartmány u vinárny).

Chaty jsou vhodné pro ty, kteří hledají útulnost, romantiku a pohodlí. Kolem Neziderského jezera uvidíte chaty různých typů a kouzel, od dřevěných bungalovů až po kamenné domy. Mezi nejlepší chaty patří Seehaus Gaby (chata u jezera), Ferienhaus Burgenland (chata u vinic), Ferienhaus Storchennest (chata u solných pánví) nebo Ferienhaus Apetlon (chata u Národního parku Neziderské jezero – Seewinkel).

Parkování

Pokud přijedete autem, musíte si najít vhodné parkoviště. Většina obcí na břehu jezera má parkovací místa pro návštěvníky, některá jsou zdarma, jiná za poplatek. Například v Purbachu am Neusiedler See můžete parkovat na Neusiedler Straße zdarma, v Podersdorfu am See musíte za parkování v blízkosti pláže zaplatit 3 € na den. Pokud chcete navštívit národní park Neusiedler See-Seewinkel, doporučujeme zaparkovat u informačního centra Hauswiese v Illmitzu zdarma a dále pokračovat pěšky nebo na kole.

Uchovávejte si krásné vzpomínky

Fotografování: Neusiedler See nabízí spoustu příležitostí k zachycení úchvatných scenérií a zvířat. Můžete se vydat na pěší nebo cyklistickou túru po národním parku Neusiedler See-Seewinkel, kde můžete pozorovat různé druhy ptáků, koní a rostlin. Pokud chcete pořídit panoramatické snímky jezera a okolních vinic, doporučujeme navštívit rozhlednu ve Weidenu am See nebo kostel svatého Martina v Purbachu am See. Pokud toužíte po romantických snímcích při západu slunce, nezapomeňte se vydat na pláž Podersdorf am See, kde se můžete projít po dřevěném molu nebo se projet na lodi.

Suvenýry: Pokud si chcete domů přivézt něco typického pro tento region, je zde několik možností, kde můžete nakoupit originální dárky. V informačním centru Národního parku Neusiedler See-Seewinkel v Illmitzu si můžete koupit knihy, mapy, plyšové ptáky nebo magnetky s motivem jezera. V Parndorfu Ort si můžete dopřát nákupy ve značkovém outletovém městečku, kde najdete známé značky oblečení a doplňků za zvýhodněné ceny. Pokud máte rádi víno a regionální kuchyni, nenechte si ujít návštěvu vinařství a restaurací v okolí jezera, kde můžete ochutnat a zakoupit místní speciality, jako je burgenlandský tokaj nebo halászlé.

Neusiedler See je ideálním místem pro ty, kteří hledají odpočinek a zábavu v srdci Evropy. Toto jedinečné jezero nabízí nespočet příležitostí ke sportovnímu a kulturnímu vyžití i k obdivování přírody a historie. Ať už se rozhodnete pro plavbu na plachetnici, cyklistiku, pozorování ptáků nebo návštěvu památek a festivalů, určitě si zde najdete něco podle svého vkusu a zájmu. Kromě toho si můžete vychutnat místní gastronomii a víno, které jsou vyhlášené svou kvalitou a rozmanitostí. Navštivte Neusiedler See a zažijte nezapomenutelné dobrodružství v této fascinující oblasti.