Eisenstadt a okolí – objevte krásy této malebné oblasti

0

Eisenstadt je hlavním městem rakouské spolkové země Burgenland a největším městem regionu. Leží na řece Wulka a má asi 13 000 obyvatel.

Pro milovníky kultury a historie

Město má poměrně zajímavou a dlouhou historii, počátky osídlení lze datovat do doby halštatské. První písemná zmínka o něm však pochází až ze 13. století. Bohatou historii podtrhuje půvabné historické jádro. Významnou památkou je zejména zámek Esterházyů, mocného uherského šlechtického rodu. Měli zde své sídlo a z místa s hornickou tradicí se jim podařilo vybudovat významné kulturní centrum. Hrad byl původně gotický, ale jeho majitelé ho nechali nákladně zrekonstruovat. Za rekonstrukcí stojí architekt Carlo M. Carlone. V 18. století se pak na vzhledu hradu podepsal klasicismus.

Interiéry hradu dnes slouží především jako sídlo zemské vlády, a proto jsou tyto prostory veřejnosti přístupné jen částečně. Haydnův sál, vyzdobený nádhernými freskami, slouží především ke kulturním akcím a pravidelně se v něm konají koncerty.

Ostatně sál ke svému jménu nepřišel náhodou, skladatelovo jméno je s Eisenstadtem velmi pevně spjato. Haydn působil jako dvorní kapelník více než čtyři desetiletí. Na jeho počest se zde každoročně koná Haydnův hudební festival.

Zámek je pak obklopen anglickým parkem, který byl vybudován později, v letech 1805 až 1820, z původní barokní zahrady. Nedaleko hradu můžete navštívit také Židovské a zemské muzeum. Zajímavé jsou zde římské mozaiky nebo sál Ference Liszta, další významné hudební osobnosti spjaté s městem.

Pro milovníky aktivní dovolené a přírody

Asi patnáct kilometrů vzdálené Neziderské jezero je po Balatonu jediným stepním jezerem v Evropě. Jezero láká nejen milovníky koupání. Díky mírnému podnebí a třem stům slunečných dnů v roce je ideálním místem pro výlety prakticky v jakémkoli ročním období. Je také doslova rájem pro milovníky vodních sportů, kteří sem hojně jezdí na jachty a surfovat. Vede tudy také oblíbená cyklostezka.

Východně od jezera se nachází oblast zvaná Seewinkel, která je součástí národního parku Neusiedler See – Seewinkel. Jedná se o jeden z nejznámějších ptačích rájů. Na své si zde však přijdou nejen ornitologové, ale také milovníci cyklistiky nebo jednoduše turisté, kteří si mohou užít nádhernou procházku parkem.

Další zajímavostí v okolí je přírodní park Geschriebenstein, který obklopuje nejvyšší horu Burgenlandu. Parkem vedou značené turistické trasy a řada naučných stezek. Další zajímavostí je jezero Rechnitz, první uměle vytvořené jezero v provincii. Díky vynikající kvalitě vody je častým cílem turistů, kteří se zde chtějí vykoupat. Je obklopen lesy a vinicemi. Na vrcholu zalesněného kopce se nachází další oblíbený turistický cíl – kamenná rozhledna. Nabízí nádherné výhledy od hřebenů Alp až po Panonskou pánev.

Dalšími místy vhodnými pro sportovní aktivity jsou jezera v Rauchwartu nebo Ritzingu, kam často míří milovníci surfování. Pokud máte s sebou na výletě i své nejmenší, můžete je vzít na koupání i sem.

Stejně tak jezero Königsdorf See nabízí četná klidná zákoutí pro nerušený odpočinek. Kromě plavání, které je díky mělké vodě přístupné i pro nejmenší, se zde můžete věnovat mnoha sportovním aktivitám, jako je plážový volejbal, pétanque a mnoho dalších. Další možností, jak strávit volný čas při návštěvě jezera, je půjčení šlapadel.

Ubytování

Chtěli byste v této lokalitě strávit víkend? Najděte si nejlepší ubytování v Eisenstadtu a okolí.

Oficiální webové stránky města: www.eisenstadt.gv.at