Objevte umělecké poklady Uměleckohistorického muzea

0
4
Uměleckohistorické muzeum

Uměleckohistorické muzeum (Kunsthistorisches Museum) nechal vybudovat císař František Josef, aby v něm byly uchovány krásné sbírky, které Habsburkové získali během několika staletí.

Uměleckohistorické muzeum

Budova muzea na vídeňské Ringstraße je mimořádným dílem architektů Gottfrieda Sempera a Karla Hasenauera a patří k nejpůsobivějším muzeím postaveným v 19. století. Na ploše 2 700 m2 se v ní nachází více než 2 200 světově unikátních uměleckých děl.

Uměleckohistorické muzeum

Kunstkammer Wien: soukromá sbírka Habsburků

Od svého znovuotevření v březnu 2013 se Kunstkammer Wien stala kulturní událostí každé návštěvy Vídně.

Na přelomu středověku a novověku začali císaři a arcivévodové z rodu Habsburků shromažďovat doklady veškerého tehdejšího vědění v podobě nádherných uměleckých předmětů. Jako symbol své moci a výraz svých osobních zálib spojili ve svých sbírkách přírodu a umění, poznatky techniky a vědy a soustředili tyto skvosty a kuriozity ve svých uměleckých sálech, které se tak staly kolébkou muzea.

Tato po staletí trvající sběratelská vášeň Habsburků dala vzniknout celému vesmíru umění a krásy, který znovu vyvstává ve vídeňské Kunstkammer a vypráví nesčetné příběhy svých tvůrců, sběratelů a panovníků z dob minulých.

Světově unikátní zlatnické práce, mistrovská sochařská díla, mistrovské bronzové sošky, filigránské a bizarní práce ze slonoviny, dokonalé kamenné nádoby, vzácné hodiny a složité nástroje od nejlepších a nejslavnějších umělců své doby okouzlovaly své obdivovatele po staletí a přivedou k úžasu i vás.

Obrazárna uchovává jednu z nejvýznamnějších sbírek antického umění na světě. Jsou mezi nimi nejvzácnější mistrovská díla Rubense, Rembrandta, Rafaela, Vermeera, Velázqueze, Tiziana a Dürera a také nejrozsáhlejší sbírka obrazů Petra Bruegela staršího. Vaše návštěva bude skutečně nezapomenutelným zážitkem!

Sbírka egyptského a orientálního umění

Velkolepé sochy a reliéfy, sarkofágy mumií, tři obrovské sloupy ve tvaru stonků papyru a další umělecké předměty nabízejí pohled do fascinujícího světa starověkého Egypta. Většina z nich je vystavena v galeriích zařízených v neegyptském stylu 19. století.

Sbírka řeckého a římského antického umění

Prozkoumejte umělecká díla pokrývající tři tisíciletí – od doby bronzové po temný středověk, od Kypru po Řecko, od Itálie po Rakousko. Sbírka zahrnuje křiklavé antické portréty, poklady z pozdní antiky a temného středověku, řecké vázy a římské artefakty.

Kabinet numismatiky

Mince od doby jejich vzniku až po současnost. Přírodní a papírové peníze, významné medaile a vyznamenání. Tato sbírka, která patří mezi pět největších na světě a obsahuje více než 700 000 artefaktů, vás zve na fascinující cestu dějinami platiny.

Adresa

1010 Wien, Maria Theresien-Platz
Tel. +43 1 525 24 -2500
tourist@khm.at
www.tourism.khm.at

Metro: linka U2 do stanice „Museumsquartier“ nebo U3 do stanice „Volkstheater“.
Tramvaj: linky D, 1, 2, 71, 46, 49
Autobus: linka 48A, 57A

Otevírací doba 2023

Denně kromě pondělí od 10 do 18 hodin.
Čtvrtek 10-21 hod.
Červen až srpen Otevřeno denně včetně pondělí

Vstupné 2023

Kunsthistorisches Museum + Neue Burg
Dospělí € 18,-
S Vienna City Card 17,- €
Děti a mládež do 19 let: vstup do všech muzeí zdarma.

Sbírka starých hudebních nástrojů

Jedna z nejvýznamnějších světových sbírek renesančních a barokních hudebních nástrojů. Expozice zahrnuje nástroje, které dříve vlastnili slavní hudebníci. Najdete mezi nimi housle, na které hrál Leopold Mozart, a klavír Clary a Roberta Schumannových. Prohlédnout si můžete také citeru, na kterou hrál Anton Karas podmanivou hudbu z filmu Třetí muž. K dispozici bude také audioprůvodce a budete si moci zahrát na kopie originálních nástrojů.

Sbírka zbraní a zbroje

Budete obdivovat nádherné zbraně a nákladnou zbroj, které jsou svědectvím staletí evropské historie. K vidění je slavnostní meč císaře Maxmiliána II. a snad nejlepší slavnostní zbraň všech dob, chlapecká zbroj habsburských knížat nebo elegantní kyrys, který nosil císař Maxmilián I. při rytířských kláních.

Tyto předměty byly vyhrazeny pro významné politické události, jako jsou vojenská tažení, císařské rady, korunovace a svatby. Jedná se pravděpodobně o nejlépe zdokumentovanou sbírku slavnostní zbroje na světě.

Efezské muzeum

Již více než sto let provádějí rakouští archeologové vykopávky v Efesu, jednom z velkých měst starověkého světa.

Během prvních prací v letech 1895-1907 bylo archeologům umožněno odvézt vybrané nálezy do Vídně jako dar do císařské sbírky. V roce 1978 bylo v Neue Burg slavnostně otevřeno Efezské muzeum, kde je vystaveno mnoho děl římského sochařství nebo architektonických fragmentů, mimo jiné „Parianský monument“, nejvýznamnější reliéf z Malé Asie, a také části oltáře Artemidina chrámu, jednoho ze sedmi divů starověkého světa.

Císařská pokladnice

Habsburské poklady a insignie se nacházejí v nejstarší části paláce Hofburg, ve Schweizerhofu. Uchovává se zde rakouská císařská koruna a koruna, žezlo a klenoty Svaté říše římské. Vzácné klenoty, jako například největší broušený smaragd na světě, svědčí o tehdejší moci a slávě Habsburků.

Uměleckohistorické muzeum

K unikátním pokladům patří také zlatá kolébka Napoleonova syna a poklady Řádu zlatého rouna nebo nádherně vyšívané burgundské šaty z 15. století. Jsou zde vystaveny okouzlující šperky, které kdysi nosila císařovna Alžběta a další habsburské císařovny a princezny.

Přijďte objevit legendární artefakty, jako je Svaté kopí z 8. století, achátová miska, která byla kdysi považována za Svatý grál, nebo roh bájného jednorožce.

Vstup do císařské klenotnice je z paláce Schweizerhof, nebo-li Švýcarský dvůr, jehož název připomíná, že zde kdysi sídlila švýcarská garda.

Adresa

21010 Vídeň, Hofburg, Schweizerhof
Tel. +43 1 525 24 -2500
tourist@khm.at
www.tourism.khm.at
Metro: linka U1 U3 nebo na „Stephansplatz“, U3 na „Herrengasse“, U2 U3 nebo k „Volkstheater“.
Tramvaj: linka D, 1, 2, 71, 46, 49
Autobus: linka 1A, 2A

Otevírací doba

Denně kromě úterý 9-17.30 hod.

Kombinované vstupenky – Kombitickets

Poklady Habsburků
Uměleckohistorické muzeum Vídeň
Kunsthistorisches Museum Wien, Neue Burg
Císařská klenotnice
Dospělí 24 €, –

Muzeum císařských kočárů

Muzeum císařských kočárů s unikátní sbírkou císařských kočárů a saní vás v blízkosti zámku Schönbrunn zláká na cestu rakouskou historií. Na této cestě vás budou provázet osobnosti jako Marie Terezie, Napoleon a císař František Josef, které představují úchvatné kočáry, v nichž se sami přepravovali. Vrcholem sbírky je honosný barokní císařský kočár, který je obklopen nádhernými kočáry, pohodlnými cestovními kočáry a půvabnými dětskými kočáry Habsburků.

Uměleckohistorické muzeum

Skutečným unikátem je „Chodník císařovny Sisi“, který vedle kočárů ukazuje i její mimořádné osobní vybavení, jako je její jediné dochované sedlo, tzv. jezdecká kaple, nebo úchvatné jezdecké šaty.

Muzeum císařských kočárů
1130 Vídeň, zámek Schönbrunn
Tel. +43 1 525 24 -2500
tourist@khm.at
www.tourism.khm.at
Metro: linka U4 do stanice „Schönbrunn“ nebo do stanice „Hietzing“.
Tramvaj: linka 10, 58
Autobus: linka 10A

Otevírací doba

Od května do října denně 9-18 hod.
Od listopadu do dubna denně 10-16 hod.

Vstupné

Dospělí 8 €
Snížené vstupné 6 €
Skupiny nad 10 osob 6 €
Děti a mládež do 19 let: vstup zdarma