Parkování ve Vídni

0

Abyste ušetřili čas a náklady na parkování, je důležité znát možnosti a pravidla parkování v tomto městě. Pomůžeme vám zorientovat se v možnostech parkování ve městě a poskytneme vám důležité tipy, jak ušetřit čas a peníze při parkování ve Vídni. Vídeň zavedla regulované zóny pro krátkodobé parkování (Kurzparkzone), které platí téměř na celém území města. Parkování je možné pouze na parkovací lístek, rezidenti mohou využít také parkovací nálepku (Parkpickerl). V centru města a jeho blízkosti se nachází hustá síť garáží, které nabízejí parkování za vyšší ceny.

Pro návštěvníky města je často výhodnější využít systém Park & Ride, kde můžete zaparkovat své auto a poté pokračovat veřejnou dopravou. Parkoviště Park & Ride jsou snadno dostupná veřejnou dopravou včetně metra, takže se snadno dostanete do kterékoli části města.

Zóny krátkodobého parkování

Od 1. března 2022 byly ve všech vídeňských okresech zavedeny komplexní a souvislé zóny krátkodobého parkování. V celé Vídni – s výjimkou několika velmi řídce osídlených oblastí – je nyní možné parkovat pouze na parkovací lístek nebo parkovací nálepku. Rozloha zón krátkodobého parkování se tak zhruba zdvojnásobila.

Od 1. ledna 2023 krátkodobé parkování ve Vídni je o 15 centů dražší za půl hodiny (výjimka: 15 minutový parkovací lístek je stále zdarma). „Staré“ parkovací lístky lze používat do 30. června 2023.

Ve všech oblastech byla sjednocena platnost zón krátkodobého parkování, jakož i doba a maximální délka parkování:

Pondělí až pátek (všední dny) od 9.00 do 22.00 hodin.
Maximální délka parkování: dvě hodiny

Výjimky

V okrscích 14, 17, 21, 22 a 23 existují výjimky z plné zóny krátkodobého parkování. Konkrétní výjimky jsou uvedeny na webových stránkách města Vídeň na tomto odkazu.

Kde koupit parkovací lístek?

 • na čerpacích stanicích
 • na prodejních místech dopravního podniku Wiener Linien
 • v automatech Wiener Linien
 • v obchodech s tabákem
 • prodejní automaty na cigarety
 • přes mobilní telefon po bezplatné registraci na webových stránkách HandyParken.at 

Ceník parkovacích karet pro zóny krátkodobého parkování 2023

 • Doba parkování 15 minut (fialový parkovací lístek): zdarma
 • 30 minut (červený parkovací lístek): 1,25 €
 • 60 minut (modrý parkovací lístek): 2,50 €
 • 90 minut (zelený parkovací lístek): 3,75 €
 • 120 minut (žlutá parkovací karta): 5 €

Interaktivní mapa zón krátkodobého parkování

Interaktivní mapa Vídně (zdroj: wien.gv.at) zobrazuje přehled všech zón krátkodobého parkování. Po mapě se můžete pohybovat posouváním a přibližováním. Zóny komplexního krátkodobého parkování jsou zvýrazněny růžovou barvou, obchodní ulice s odlišnými předpisy jsou vyznačeny světle modře. Kliknutím na příslušnou oblast získáte další informace.

Zóny krátkodobého parkování jsou označeny dopravními značkami, bílé doplňkové značky označují maximální povolenou dobu parkování a časovou platnost. Kromě toho mohou na zónu krátkodobého parkování upozorňovat modré vodorovné značky.

Upozornění: V případě celoplošných zón krátkodobého parkování jsou příslušné dopravní značky umístěny pouze u vjezdů a výjezdů z příslušné oblasti. Žádné další dopravní značky označující celoplošnou zónu krátkodobého parkování v těchto oblastech nejsou.

Zóny krátkodobého parkování Vídeň: Zvláštní předpisy pro nákupní ulice

Pro krátkodobé parkování v nákupních ulicích platí zvláštní předpisy. Příslušné časy a oblasti jsou označeny (8.00 až 18.00 ve všední dny od pondělí do pátku a 8.00 až 12.00 v sobotu a ve výjimečných případech i v jinou dobu). Maximální doba parkování je 1,5 hodiny.

Přehled všech nákupních ulic a příslušné předpisy pro krátkodobé parkování najdete na webových stránkách města Vídně pod tímto odkazem.

Parkování pro rezidenty

Vyhněte se parkování na místech vyhrazených pro rezidenty (tj. držitele příslušného parkovacího povolení). Tato místa jsou rovněž označena značkami (zákaz stání a dodatková tabulka „ausgen. Vozidla s parkovací nálepkou pro X. Bezirk a osoby se zdravotním postižením“).

Na všech ulicích: dodržujte dopravní značení a dodržujte zákonem předepsanou minimální vzdálenost pěti metrů od přechodu pro chodce!

Parkování ZTP

Návštěvníci se zdravotním postižením potřebují k bezplatnému parkování parkovací průkaz podle článku 29b nařízení o silničním provozu (RTC) z roku 1960, tj. evropský parkovací průkaz. S tímto průkazem mohou neomezeně parkovat na parkovacích místech pro osoby se zdravotním postižením a v zónách krátkodobého parkování ve Vídni. Průkaz musí být umístěn na viditelném místě za čelním sklem. To platí i pro osoby se zdravotním postižením, které cestují ve vozidle jako spolujezdci.

Parkoviště Park & Ride

Nedostatku parkovacích míst a dopravnímu chaosu ve městě se snaží čelit takzvaná parkoviště P+R (park and ride): v těchto garážích a vícepodlažních parkovištích, která se nacházejí na různých místech na okraji města, mohou dojíždějící nebo turisté zaparkovat své vozy a pokračovat na poslední úsek do svého pracoviště nebo na jiné místo ve městě veřejnou dopravou.

Zařízení typu „zaparkuj a jeď“ se vyznačují relativně nízkými tarify a dobrým napojením na síť veřejné dopravy. Pro držitele roční jízdenky Wiener-Linien (MHD) platí zlevněné jízdné.

Ceník Park & Ride 2023

Poplatky za parkování v garážích a na vícepodlažních parkovištích zpravidla stanovují jejich provozovatelé. V současné době platí v zařízeních Park and Ride dotovaných městem Vídeň následující tarify:

 • Celodenní parkovné: (24 hodin): 4,10 €
 • Týdenní parkovné: 20,90 € (se slevou 17,10 €)
 • Měsíční parkovné: 77,70 € (se slevou 63,80 €)
 • Roční parkovné: 776,30 € (se slevou 638,70 €)

To znamená výrazný cenový skok oproti předchozímu roku – jednodenní jízdenka byla do 1.10.2022 k dispozici za 3,60 EUR.

Zvýhodněné parkování P&R

Zvýhodněné parkovné platí pro držitele platné týdenní, měsíční nebo roční jízdenky Wiener Linien (MHD). Tento doklad je nutné předložit při nákupu jízdenky Park & Ride.

Kde lze získat parkovací lístek P&R?

Parkovací lístek obdržíte přímo u vjezdu na parkoviště Park & Ride.

Týdenní, měsíční a roční jízdenky Park & Ride jsou k dispozici přímo na příslušných místech nebo online na webových stránkách příslušných provozovatelů.

V lokalitách Park & Ride v HütteldorfuSpittelau a Leopoldau můžete denní parkovné zaplatit také pomocí aplikace Bmove.

Parkovací místa na parkovištích Parktiger P+R je třeba rezervovat předem online. Platit můžete také prostřednictvím služby Handyparken.

Upozornění: Dlouhodobé parkovací karty jsou na některých místech Park and Ride vyprodané. Informace o dostupnosti naleznete na webových stránkách příslušných provozovatelů; přímé odkazy jsou uvedeny v klíčových údajích u každého zařízení P&R.

Jak zjistím, zda jsou v objektu ještě volná parkovací místa?

Na webových stránkách některých provozovatelů můžete zjistit, zda jsou ještě volná místa pro krátkodobé nebo dlouhodobé parkování.

Jaká je otevírací doba P&R?

Všechna parkoviště Park & Ride ve Vídni jsou otevřena 24 hodin denně a mají nepřetržitý vjezd a výjezd.

Park & Ride ve Vídni: mapa, ceny, adresy, spojení veřejnou dopravou

Na této stránce najdete přehled parkovišť Park and Ride ve Vídni – včetně adresy, kontaktních údajů, informací o tarifech a také informace o příslušných spojích veřejné dopravy.

Jsou v Park & Ride vždy volná místa?

Většinou – ale může se také stát, že je kapacita parkoviště zcela zaplněna. Pokud se chcete ujistit, že jsou v požadované garáži ještě volná místa, zavolejte nebo se podívejte na webové stránky provozovatele – často se zde zobrazují informace v reálném čase.