Znáte vídeňské okresy?

0
18
Prátr
Prátr

Vídeň je hlavním městem Rakouska a jednou z největších evropských metropolí. Je rozdělena do 23 okresů, z nichž každý má své charakteristické rysy. Dohromady tvoří výjimečnou kombinaci, která návštěvníkům i obyvatelům poskytuje jedinečné a nezapomenutelné zážitky.

Prvním okresem je centrum Vídně. Dříve to byla část starého města, která byla obehnána městskými hradbami. Proto se v 1. okresu dodnes nacházejí některé z nejvýznamnějších vídeňských památek. Okresy 2 až 9 jsou uspořádány ve směru hodinových ručiček kolem 1. okresu a spolu s 1. okresem jsou nejoblíbenějšími místy, která můžete navštívit během dovolené ve městě.

Vídeň - okresy
Vídeň – okresy

1. okres: Innere Stadt (Vnitřní město)

Srdce císařského města bije v 1. okresu. Představuje původní Vídeň a kdysi byl obehnán městskými hradbami. Není divu, že historický okres, který je spolu s centrem města zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO, nabízí nejvíce památek, muzeí a zajímavostí.

Vídeň - Innere Stadt
Vídeň – Innere Stadt

2. okres: Leopoldstadt

Tato čtvrť, pojmenovaná po Leopoldovi I., se nachází mezi Dunajským kanálem a Dunajem. Na východě sousedí s vnitřním městem. Spolu s Praterem a Augartenem se v této čtvrti nacházejí dvě zelené plíce. Největší atrakcí je jistě známý zábavní park Wurstelprater s ruským kolem. Nachází se zde také výstaviště. Vzhledem k blízkosti 1. městského okresu se sem lze rychle dostat k mnoha pamětihodnostem.

Prátr
Prátr

3. okres: Landstraße

Landstraße leží jihovýchodně od 1. městského okresu a historicky sahá až do doby bronzové. Čtvrti dominuje majestátní barokní palác Belvedere s nádhernou zámeckou zahradou. K dalším památkám patří Hundertwasserhaus, Vídeňská koncertní síň a Botanická zahrada. Návštěvníci oceňují také množství zeleně a centrální polohu čtvrti.

4. okres: Wieden

Čtvrtý okres je považován za nejstarší předměstí Vídně. Wieden obklopuje centrum města na severovýchodě, a proto je rychle dostupný. Jeho dominantou je barokní kostel Karlskirche. Čtvrť, která je oblíbená zejména mezi mladými lidmi a umělci, láká na půvabné bary, galerie a originální obchody. Stejně jako všude ve čtvrtích 2 až 9 i zde platí doporučení pro hotely: čím blíže centru, tím lépe.

5. okres: Margareten

Margareten, který se nachází jižně od centra města, zaujme směsicí dělnických a módních čtvrtí s multikulturní atmosférou. Tato čtvrť je známá zejména jako domov mnoha známých vídeňských osobností, včetně Falca a Bruna Kreisky. Za pozornost stojí ulice Margaretenstraße s náměstím Margaretenplatz, kde se řadí hiphopové obchody a rozmanitá restaurační scéna.

6. okres: Mariahilf

Vídeňská čtvrť Mariahilf nabízí spoustu možností nakupování a nočního života. Tato živá čtvrť s nákupní ulicí Mariahilferstraße je nejznámější nákupní ulicí ve Vídni. K dalším pamětihodnostem patří slavný trh Naschmarkt, kostel Mariahilfer a Dům moře. Na jihozápadě čtvrť sousedí s 1. okresem.

Mariahilferstrasse
Mariahilferstrasse

7. okres: Neubau

V Neubau objevíte moderní nádech Vídně. Tato moderní čtvrť, která se nachází východně od centra města, je známá svou alternativní atmosférou. Tato vídeňská hipsterská čtvrť nabízí nepřeberné množství módních kaváren, barů, konceptových obchodů a galerií. Díky čtvrti Museumsquartier si zde na své přijdou i milovníci kultury. V pěší vzdálenosti se nachází také trh Naschmarkt a nákupní ulice Mariahilferstraße.

9. okres: Josefstadt

Josefstadt, severozápadně od centra města, je nejmenší vídeňskou čtvrtí. Čtvrť pojmenovaná po císaři Josefu I. potěší množstvím malých uliček a dvorků i klidnou měšťanskou atmosférou. Především bohatá kulturní nabídka, jako jsou muzea, kabarety, dvorní divadla a nejmenší divadlo na světě, dává této půvabné čtvrti vyniknout.

9. okres: Alsergrund

Devátý okrsek obklopuje centrum města ze severu. Stejně jako jeho menší soused patří Alsergrund ke klidným vídeňským čtvrtím střední třídy. Kromě Volksoper je čtvrť známá také kostelem Votivkirche, Narrenturmem a Muzeem Sigmunda Freuda. Za pozornost stojí také Strudelhofstiege a Servitenviertel, které lákají návštěvníky svými historickými budovami a mnohotvárnou gastronomickou scénou.

10. okres: Favoriten

Desátý obvod patří k méně turistickým obvodům Vídně. Nabízí atrakce, jako jsou Therme Wien a Amalienbad. Favoriten je známý především díky hlavnímu vídeňskému nádraží, což jej činí zajímavým zejména pro cestující vlakem. Největším lákadlem je však Böhmischer Prater (doslova Český Prátr) , zábavní park, který slibuje zábavu, odpočinek a rozptýlení.

Favoriten
Favoriten

11. okres: Simmering

Jedenáctý okres na jihovýchodě Vídně je známý díky slavnému Vídeňskému ústřednímu hřbitovu. Nachází se zde také Gasometer a Hřbitov bezejmenných. Okres je považován za klasickou dělnickou a průmyslovou čtvrť. Herderpark o rozloze 42 600 m² nabízí nádherné místo k odpočinku.

12. okres: Meidling

Odlehlá oblast Meidling nabízí ryzí rozmanitost. Dvanáctý okres se dvěma zámky, zámkem Hetzendorf a zámkem Atzgersdorf, vyzařuje císařskou habsburskou atmosféru. Zároveň patří k typickým vídeňským dělnickým čtvrtím a je charakteristický svými migračními proudy. Meidlingem prochází také úpatí Vídeňských hor.

13. okres: Hietzing

Hietzing je světoznámý díky nádhernému zámku Schönbrunn a jeho rozsáhlému parku. K nejoblíbenějším atrakcím patří také nejstarší zoologická zahrada, Tiergarten Schönbrunn, Lainzer Tiergarten a Hermesvilla, díky nimž je Hietzing vyhledávaným cílem. Toto předměstí se svými vilami a malebnými parky patří k nejexkluzivnějším rezidenčním čtvrtím Vídně.

14. okres: Penzing

Penzing se nachází na západě Vídně a je okresem s největším počtem lesů. Nachází se ve Vídeňském lese a vybízí k piknikům, pěším túrám a odpočinku. Kromě idylických zelených ploch zaujme 14. okres památkami, jako je Technické muzeum, Fuchsova vila a Laudonův zámek.

Technické muzeum
Technické muzeum

15. okres: Rudolfsheim-Fünfhaus

Rudolfsheim-Fünfhaus je nejchudší vídeňskou čtvrtí. Je známá především svou multikulturní atmosférou a bohatou rozmanitostí. Gastronomická nabídka je stejně rozmanitá jako národy v této čtvrti. Za zmínku stojí například Wiener Stadthalle, Meiselmarkt, Lugner-City a Westbahnhof.

16. okres: Ottakring

Ottakring zaujme svou kulturní rozmanitostí, moderním gastronomickým prostředím a rozsáhlými zelenými plochami. Šestnáctá čtvrť je na vzestupu a v současné době je oblíbená zejména mezi studenty a mladými rodinami. Je proslulá pivem Ottakringer, které se vaří v pivovaru Ottakringer, náměstím Brunnenmarkt, náměstím Yppenplatz, zámkem Wilhelminenberg, Jubiläumswarte a Kuffnerovou hvězdárnou.

17. okres: Hernals

17. vídeňský okres Hernals sousedí na severozápadě s Vídeňským lesem, a nabízí tak skvělé možnosti pro venkovní aktivity. Mezi nejoblíbenější památky v této klidné venkovní čtvrti patří Schwarzenbergpark, barokní palác Neuwaldegg, Yppenviertel, Vídeňská sněhová manufaktura a vídeňské divadlo Metropol.

18. okres: Währing

Bohatý Währing přesvědčí krásnou architekturou, idylickou zelení a hipsterským šarmem. Četné parky nabízejí nádherné cíle výletů. Obzvláště oblíbený je park Türkenschanzpark a doporučuje se také mystikou inspirovaný Sternwartepark.

19. okres: Döbling

Tato čtvrť je považována za jednu z nejexkluzivnějších vídeňských rezidenčních čtvrtí. Šlechtická čtvrť, proslulá pěstováním vína, nabízí mnoho vinařství a vinic. Zvláště doporučované jsou bývalé předměstí Grinzing a Nussdorf. Zelený Döbling má díky Kahlenbergu a Leopoldsbergu také nádherné rekreační oblasti.

20. okres: Brigittenau

Vídeňská čtvrť Brigittenau se nachází na ostrově mezi Dunajem a Dunajským kanálem.  O 20. obvodu se říká, že je to obvod s horkými sociálními problémy. Po Rudolfsheimu-Fünfhausu je to nejchudší vídeňský obvod. Přesto nabízí zajímavosti, jako je Millenium tower, náměstí Brigittaplatz s kostelem Brigity, okresní muzeum a samozřejmě Dunajský kanál.

Millenium tower
Millenium tower

21. okres: Floridsdorf

V 21. okrese Floridsdorf se setkáte s malebnými vinicemi, křišťálovou vodou a venkovskou idylou. Bývalá obec na severu Vídně nabízí několik idylických útočišť s aquaparkem Floridsdorf, Dunajským ostrovem a Starým Dunajem. Venkovské vinárny slibují kulinářské zážitky.

22. okres: Donaustadt

Největším okresem z hlediska rozlohy je 22. okres na východě Vídně. Město na Dunaji zaujme nejen množstvím zelených oáz, ale také četnými památkami. Oblíbenými rekreačními oblastmi jsou Alte Donau, Donaupark, Donauinsel a Národní park Donau-Auen. Dalšími zajímavostmi jsou UNO City, Dunajská věž a největší vídeňské nákupní centrum: Donauzentrum.

23. okres: Liesing

Vídeňská čtvrť Liesing je nejjižnější částí města. Liesing potěší své návštěvníky nádhernými paláci, mezi něž patří Liesingský palác, Rodaunský palác a Alterlaa. Listnaté předměstí vybízí k pěší turistice a procházkám v krásných lesích. Za návštěvu stojí také kostel Zur Heiligsten Dreifaltigkeit a SchokoMuseum Wien.

zdroj: https://viennatouristinformation.com/planen/bezirke/