Vídeňský zábavní park Prátr

0

Zábavní park Prater ve Vídni je jedním z hlavních symbolů rakouské metropole. Rozkládá se mezi Dunajem a Dunajským kanálem na ploše přibližně 6 km² ve druhém vídeňském obvodu Leopoldstadt. Je nejen oblíbenou turistickou atrakcí, ale také místem odpočinku a zábavy pro místní obyvatele. Park má dvě hlavní části – Zelený prater, který je ideální pro procházky, cyklistiku, běhání nebo pikniky, a Wurstelprater, zábavní park s mnoha atrakcemi pro děti i dospělé.

Historie Prateru sahá až do 12. století, kdy byl původně využíván jako lovecký revír. V roce 1766 císař Josef II. park otevřel veřejnosti a od té doby se postupně rozvíjel jako místo zábavy a odpočinku. Dnes Prater nabízí mnoho volnočasových aktivit, jako jsou jízdy na ikonickém obřím kole Riesenrad, atrakce pro dobrodruhy, sportoviště, kulturní akce a různé gastronomické zážitky.

Hlavní třídou parku je Hauptallee neboli hlavní třída, kterou lemuje více než dva a půl tisíce stromů. Tradičně se zde každoročně běží Vídeňský maraton a půlmaraton. Pokud se vám nechce šlapat po svých, můžete naskočit na Liliputbahn, osobní vláček, který vás proveze po parku a Hauptallee. Okružní jízda trvá asi dvacet minut.

Jméno Prater je dnes neodmyslitelně spjato zejména se zábavním parkem. Vstup je zdarma, platí se pouze vstupné na jednotlivé atrakce. Atrakcí je zde opravdu požehnaně, více než dvě stě padesát. Turbo Boost, Bunjee Jump, vystřelovací sedadlo, Skyfall, Boomerang řítící se rychlostí 85 km/h a mnoho dalších. Nejznámější je však Riesenrad, velké ruské kolo, z něhož je vidět celá Vídeň. V parku stojí již od roku 1897 a je nejstarší atrakcí, čímž položilo pomyslný základní kámen typické tváře Prátru. Kdo netrpí závratěmi, může vyzkoušet Prater Turm – obrovský řetízkový kolotoč vysoký 117 metrů a nejvyšší místní atrakci.

Co Prater nabízí?

Ikonické atrakce: Prater nabízí řadu jedinečných a ikonických atrakcí, jako je Riesenrad, obří kolo s nádherným výhledem na Vídeň, nebo Prater Turm, nejvyšší řetízkový kolotoč na světě.

Zábava pro všechny: Zábavní park Wurstelprater v oblasti Prateru nabízí atrakce pro návštěvníky všech věkových kategorií. Od adrenalinových zážitků až po jízdu na vyhlídkové lanovce Liliputbahn nebo rodinné atrakce – zábavu si zde najde každý.

Příroda a odpočinek: Tato oáza zeleně je ideálním místem pro odpočinek po dni stráveném prohlídkou památek.

Gastronomické požitky: V Prátru najdete celou řadu restaurací, bufetů a stánků, kde si můžete pochutnat na tradičních rakouských specialitách, jako je Wurstel, Schnitzel nebo slavná Sacher Torte.

Kulturní a sportovní akce: V Prátru se během roku koná řada kulturních a sportovních akcí, jako jsou koncerty, výstavy, filmové premiéry, běžecké závody a další.

Dostupnost a dobrá poloha: Prátr je snadno dostupný veřejnou dopravou a nachází se v blízkosti mnoha dalších turistických atrakcí Vídně, jako je Hundertwasserhaus, Dunajský kanál a historické centrum města.

Hlavní atrakce

Riesenrad: Historické koleso s panoramatickým výhľadom

Riesenrad je jednou z nejznámějších a největších atrakcí města. Toto historické kolo bylo postaveno v roce 1897 u příležitosti 50. výročí vlády císaře Františka Josefa I. a od té doby se stalo symbolem Vídně.

S výškou 64,75 m a průměrem 60,96 m nabízí Riesenrad návštěvníkům nádherný panoramatický výhled na Vídeň z pohodlí svých kabin. Kolo má celkem 15 kabin, původně navržených jako luxusní salonky, z nichž každá pojme až 30 osob. Jízda trvá přibližně 20 minut.

Kromě toho, že je Riesenrad oblíbenou atrakcí mezi turisty, slouží také jako místo konání různých kulturních a společenských akcí, jako jsou koncerty, svatby a filmové premiéry. Riesenrad se objevil také v několika filmech, například ve filmu „Třetí muž“ z roku 1949.

Riesenrad je otevřen denně minimálně od 10:00, od května do konce září od 9:00.
V lednu, únoru a listopadu do 19:45 hodin.
Březen, duben, říjen a prosinec do 21:45 hod.
Září do 22:45 hod.
Květen, červen, červenec a srpen do 23:45 hod.
Všechny informace jsou bez záruky a mohou se lišit.

Riesenrad

Atrakce pro děti a rodiny

Liliputbahn: malebná miniaturní železnice

Liliputbahn je půvabná miniaturní železnice. Tato atrakce byla uvedena do provozu v roce 1928 a od té doby si svou nostalgickou atmosférou a malebnou trasou získala srdce návštěvníků všech věkových kategorií.

Miniaturní železnice Liliputbahn je postavena v měřítku 1:3 a jezdí po kolejích o rozchodu 381 mm. Dráha je dlouhá 3,9 km a prochází zelenými plochami Praterského parku, kde můžete obdivovat nádherné výhledy na okolní přírodu a zajímavosti. Jízda vlakem trvá přibližně 20 minut.

Na trati jsou dvě zastávky: Hauptbahnhof (hlavní nádraží) a Laaer-Berg-Straße. Vlaky jsou poháněny parním nebo dieselovým pohonem, což dodává jízdě nostalgický nádech. Liliputbahn nabízí jedinečnou příležitost užít si příjemnou jízdu vlakem a prohlédnout si Prater z jiné perspektivy. Je to ideální atrakce pro rodiny s dětmi, ale i pro dospělé, kteří si chtějí odpočinout od adrenalinové jízdy a užít si klidnější zážitek.

Liliputbahn

Märchenbahn – pohádkový vlak, který projíždí různými scénami z oblíbených pohádek.

Grottenbahn – jízda vláčkem podzemními jeskyněmi s pohádkovými výjevy a zvířaty.

Autodrom – Elektrická autíčka na horské dráze, která potěší děti i dospělé.

Bludiště – Obří zrcadlové bludiště, kde se můžete pobavit při hledání východu.

Kinderzug – Dětský vláček, který jezdí po okruhu a nabízí zábavu pro nejmenší návštěvníky.

Dětská horská dráha – Menší horské dráhy určené speciálně pro děti a rodiny.

Blumenrad

Blumenrad není zdaleka tak velký jako Riesenrad. Výška kolem 45 m však stačí na krásný výhled na Vídeň a jeho staršího bratra, obří ruské kolo.
Na rozdíl od Obřího ruského kola zde sedíte v otevřených a volně se otáčejících gondolách. To vám dává dobrou příležitost k pořízení krásných fotografií z ptačí perspektivy.
Alternativní jízda na ruském kole trvá asi 5 minut a je mnohem levnější.

Otevřeno je denně od poloviny března do konce října,od 10:00 hodin, v březnu a říjnu do 17:30 hodin, v dubnu a září do 18:00 hodin, v květnu a červnu do 19:00 hodin, v červenci a srpnu do 19:30 hodin.
Tyto časy se mohou změnit v případě nízkého počtu návštěvníků nebo špatného počasí.

Blumenrad

Wildalpenbahn

Wildalpenbahn je v horkých letních dnech skutečnou rodinnou zábavou. Kulaté lodě, které pojmou až 9 osob, jsou zvedány do výšky asi 30 m pomocí věže. Poté začíná rychlý sjezd širokým vodním kanálem. Lodě se otáčejí. Na konci klesání se prudká rychlost zpomalí díky mírně hlubší vodě. Jen s velkou dávkou štěstí se vyhnete přívalu vody a zůstanete v suchu. Pokud nebudete mít štěstí a zmoknete, můžete k osušení použít velký sušák na tělo u východu. Jízda trvá přibližně 3 minuty a je vhodná pro děti od 4 let.

Adrenalinové atrakce pro odvážné

Prater Turm: nejvyšší řetízkový kolotoč na světě

Prater Turm je jednou z nejvyhledávanějších adrenalinových atrakcí v zábavním parku Prater ve Vídni. Jedná se o obří řetízkový kolotoč, který dosahuje výšky 117 metrů, čímž se řadí mezi nejvyšší svého druhu na světě. Prater Turm byl otevřen v roce 2010 a od té doby si získal srdce milovníků zábavy a adrenalinu.

Návštěvníci Prater Turm se mohou těšit na vzrušující zážitek, když se ve 12 dvoumístných sedačkách vznesou až 95 metrů nad zem. Při maximální rychlosti 60 km/h si můžete vychutnat panoramatický výhled na Vídeň a její okolí. Jízda na Prater Turm trvá přibližně 3 až 5 minut.

Kromě adrenalinového zážitku nabízí Prater Turm také možnost obdivovat panorama Vídně ze zcela nového úhlu. Pokud hledáte vzrušující atrakci v Prátru, Prater Turm je rozhodně skvělou volbou.

Praterturm

Volare: Letecký zážitek v zábavním parku Prater

Volare je jedinečná atrakce, která návštěvníkům nabízí zážitek z letu. Tato zajímavá atrakce byla spuštěna v roce 2004 a od té doby se stala mezi návštěvníky parku velmi oblíbenou.

Volare je navržen tak, aby simuloval zážitek z létání. Návštěvníci jsou upevněni v horizontální poloze na zařízení podobném letadlu, které se vznáší až 10 metrů nad zemí. Během jízdy letadla procházejí výkruty, zatáčkami a vlnovkami, což vytváří vzrušující pocit létání. Dráha je dlouhá 420 metrů a jízda trvá přibližně 2 až 3 minuty.

Volare

Megablitz

Rychlá horská dráha se spoustou zatáček, kopců a prudkých sjezdů.

Boomerang – Vysokorychlostní horská dráha

Na rozdíl od jiných horských drah nejedete jen na jednom kole, ale projíždíte trasu v obou směrech. Zlatým hřebem Boomerangu je, že nejprve sedíte čelem ke směru jízdy a ještě více adrenalinu získáte, když pojedete zády ke směru jízdy.

Dráha této atrakce v Pratri vede mezi dvěma 37 metrů vysokými věžemi, které jsou spojeny dvojitou smyčkou. Vozy mají 2 řady se 2 sedadly vedle sebe a dosahují maximální rychlosti více než 85 km/h. Jízda tímto pekelným vozidlem trvá přibližně 2 minuty.

Boomerang

Hochschaubahn

Tradiční dvoudráhová horská dráha se spoustou výšek a prudkých sjezdů.

Black Mamba

Extrémní horská dráha, která nabízí smyčku a náročné výhybky. Jde o vzrušení v extrémních polohách, v rychlosti až 80 km/h a s překvapivými momenty. Na Černé mambě může jezdit až 8 osob najednou. Díky speciální konstrukci ve tvaru hada, který je zavěšen na 3 nápravách, jsou pohyby nepředvídatelné. Tento překvapivý efekt vám opravdu zvedne žaludek.

Jízda trvá asi 3 minuty a měla by být na vrcholu seznamu nejlepších atrakcí v Pratri pro každého, kdo hledá opravdovou akci.

Black Mamba

Space Shot

Výškový zážitek, při kterém jsou návštěvníci vystřeleni do výšky 60 metrů a poté zažijí volný pád zpět dolů.

Gastronomické zážitky

Gastronomické zážitky v Prátru nabízejí širokou škálu jídel a nápojů, které uspokojí chuťové buňky návštěvníků. Zde je seznam některých oblíbených míst, kde se v Prátru můžete najíst a napít:

Schweizerhaus: Tato tradiční restaurace, známá svými vynikajícími pečenými žebírky, pivem a příjemným posezením na zahrádce, je ideálním místem k odpočinku u jídla po celodenním objevování parku. Tento tradiční podnik nabízí lahůdky na obrovské zahrádce pro hosty a ve velkém vnitřním prostoru, který pojme celkem více než 3 000 návštěvníků. Doporučujeme zejména tuto specialitu domu, Schweizerhaus Stelze. Jedná se o křupavé a šťavnaté vepřové koleno, které se platí na váhu. Obvykle má kolem 1,5 kg a vystačí pro 2 až 4 osoby, podle hladu a velikosti; přílohy je třeba objednat zvlášť. Ideálním nápojem k vydatnému jídlu je čepovaný Budweiser.

Otevřeno pouze od 15. března do 31. října, denně od 11:00 do 23:00.

Schweizerhaus

Restaurace Rollercoaster: tato jedinečná restaurace nabízí jídlo podávané na horské dráze, což zaručuje zábavu pro celou rodinu. Nabízí mezinárodní kuchyni a různé nápoje.

Kaiserpavillon: Kavárna a zmrzlinárna se nachází v historickém pavilonu a nabízí široký sortiment zákusků, zmrzliny, kávy a dalších nápojů. Je ideálním místem k odpočinku a občerstvení během návštěvy parku.

Würstelstände: V celém Prátru najdete stánky s různými druhy vídeňských klobás, jako jsou Käsekrainer, Frankfurter a Burenwurst. Nezapomeňte je ochutnat s hořčicí a chlebem. Nezapomeňte je ochutnat s hořčicí a chlebem.

Stánek Langos: Tyto stánky nabízejí tradiční maďarský lángos, který je mezi návštěvníky Prátru oblíbeným občerstvením.. Můžete si vybrat různé přílohy, například česnečku, sýr, zakysanou smetanu nebo šunku.

Stánky s palačinkami: V celém Prátru najdete stánky nabízející sladké i slané palačinky s různými náplněmi, jako je čokoláda, džem, tvaroh nebo šunka se sýrem.

Pivní zahrádky a bary: Pivní zahrádky a bary jsou ideálním místem k odpočinku, setkání s přáteli a zábavě.

Zelený Prátr

Zelený Prater je velká zelená oáza klidu o rozloze 6 km² v blízkosti zábavního parku Prater. Návštěvníkům nabízí mnoho příležitostí k procházkám, odpočinku, sportovním aktivitám a zábavě pro děti.

Městský park Prater vás dokonale odřízne od okolního rušného města. Kdysi ho využívali členové habsburského rodu k lovu, dnes slouží k procházkám a sportování pro všechny. Hojně jej využívají cyklisté a běžci. Pro cyklisty je zde také dráha BMX. Pokud se sem v letních měsících vydáte s dětmi, oceníte také místní moderní koupaliště s mnoha atrakcemi.

Prater Hauptallee: Tato 4,5 km dlouhá stezka lemovaná stromy je ideální pro procházky, běh, jízdu na kole nebo bruslení.

Prater Hauptallee

Jezuitská louka (Jesuitenwiese): rozlehlý park s velkou loukou, kde si můžete užít piknik, slunce, čtení nebo jen líný odpočinek.

Augarten: Další park nedaleko Prátru, kde najdete upravené zahrady, zajímavé sochy a historické budovy.

Sportoviště a dětská hřiště

Prater Golf: Toto veřejné golfové hřiště nabízí 9 a 18 jamek, cvičné hřiště a golfovou akademii pro začátečníky.

Kalandapark: Zábavní park s lanovými překážkami a zipline, který je vhodný pro děti i dospělé a poskytuje zábavu a dobrodružství v korunách stromů.

Sportovní park Prater: Tento sportovní komplex nabízí několik fotbalových hřišť, tenisové kurty, hřiště na plážový volejbal a atletický stadion.

Dětská hřiště

V parku se nachází také planetárium a muzeum věnované tomuto parku. U již zmíněného ruského kola najdete také největší rakouskou diskotéku Praterdome disco. Nabízí čtyři taneční parkety a dvanáct tematických barů.

Při návštěvě parku si však nenechte ujít muzeum voskových figurín Madame Tussauds s více než osmdesáti exponáty. Rozkládá se na čtyřech podlažích o celkové ploše 2 000 m².

Pokud vás zajímá nejen zábavní park, ale rádi byste si prohlédli i rozsáhlou zelenou a rekreační oblast parku Prater, měli byste si půjčit kolo. Kolo nebo rikšu si můžete půjčit v půjčovně kol, která se nachází v blízkosti Schweizerhausu. Prohlídka 4 km dlouhé hlavní třídy zabere přibližně 1 až 2 hodiny.

Otevírací doba

Vídeňský Prátr je obvykle otevřen po celý rok. V hlavní sezóně je Prátr otevřen vždy od 10 do 1 hodiny ráno. Hlavní sezóna trvá od 15. března do 31. října. Mnoho atrakcí je však v zimě zavřeno a některé jsou bohužel zavřené i při špatném počasí v hlavní sezóně.

Ceny

Vstup do zábavního parku Prater je zdarma, takže si nemusíte dělat starosti se vstupným. Platí se pouze za jednotlivé atrakce. Zde je několik příkladů cen:

 • Riesenrad – cca 13,50 eur za jízdu.
 • Liliputbahn – cca 6 eur za zpáteční jízdu, cca 3,00 eura za část jízdy, cca 1,20 eura do Schweizerhausu.
 • Prater Turm, Black Mamba, Hotel Psycho, Wildalpenbahn – cca 5 eur za jízdu.
 • Boomerang – cca 6 eur za jízdu.
 • Blumenrad – cca 5 eur za jízdu.
 • Existuje několik způsobů, jak ušetřit na vstupném a atrakcích v Prátru:
 • Navštivte atrakce mimo hlavní sezónu.  V květnu a září jsou ceny atrakcí obvykle nižší než v letních měsících, kdy je návštěvnost nejvyšší.
 • Využijte slevové karty a nabídky. Vienna PASS nebo Vienna City Card nabízí slevy na některé atrakce v Prátru. Před nákupem vstupenek na atrakce se informujte o možných slevách.
 • Sledujte speciální akce a dny. Některé atrakce v Prátru mají speciální dny, kdy nabízejí zvýhodněné vstupné, například rodinné dny nebo dny pro dámy. Sledujte oficiální webové stránky Pratru nebo sociální sítě, abyste měli o těchto akcích aktuální informace.
 • Kombinované vstupenky. Některé atrakce v Pratru nabízejí kombinované vstupenky, které zahrnují vstup na více atrakcí za zvýhodněnou cenu. Tyto vstupenky vám mohou ušetřit peníze, pokud plánujete navštívit více atrakcí.
 • Skupinové slevy. Pokud se do Prátru chystáte s větší skupinou lidí, můžete se při vstupu na atrakce zeptat na skupinové slevy. Tyto slevy se obvykle vztahují na skupiny nad určitý počet osob.
 • Zakupte si vstupenky online. Některé atrakce v Prátru nabízejí slevy, pokud si vstupenky zakoupíte předem online. Tímto způsobem můžete při návštěvě atrakcí ušetřit čas i peníze.

Příjezd do Prátru

Z Wiener Hauptbahnhof se do Prateru dostanete následujícími prostředky veřejné dopravy:

Metro (U-Bahn):

Jeďte linkou U1 a vystupte na zastávce „Praterstern“. Celková doba jízdy by měla být přibližně 5-7 minut.

Po vystoupení na stanici „Praterstern“ je to jen kousek k hlavním atrakcím Prateru, jako je Riesenrad nebo zábavní park Wurstelprater.

Autobusem:

Autobusem č. 13A zastávka „Hauptbahnhof“ směr „Skodagasse“.

Jeďte na zastávku „Favoritenstraße“ a nastupte na linku metra U1 směrem na „Leopoldau“.

Jeďte linkou U1 a vystupte na zastávce „Praterstern“. Celková doba jízdy by měla být přibližně 10-15 minut.

Po vystoupení na stanici „Praterstern“ je to k hlavním atrakcím Prátru jen kousek.

V obou případech si nezapomeňte zakoupit platnou jízdenku na veřejnou dopravu. Jízdenky na vídeňskou MHD platí pro všechny druhy veřejné dopravy (metro, autobus, tramvaj).

Autem

Parkování u vídeňského Prátru

Stadion Center Adresa: 1020 Vídeň, Marathonweg 7; vedle metra U2 Otevírací doba: Po-Ne 06.00-00.00 První 3 hodiny zdarma, od 4. hodiny 2,00 € za každou další hodinu.

Campus WU Adresa: 1020 Vídeň, Trabrennstraße 5 Otevírací doba: 10.00-17.00: Po-Ne 00.00-24.00 První hodina je zdarma každá další hodina nebo její část 2,20 € za den maximálně 22,00 €

Další bezplatné parkování v oblasti Prátru je k dispozici u vídeňského hlavního nádraží. Městskou hromadnou dopravou (U1 Wien Hauptbahnhof do stanice Prater Wien) se k Prátru dostanete za pouhých 10 minut. Bezplatné parkování v garáži na 2 hodiny je vázáno na minimální nákup parkovného ve výši 10,00 € v nádražním městečku. Je to snadný způsob, jak spojit nakupování a zábavu v Prateru.

Parkoviště u hlavního nádraží Adresa: 1100 Vídeň, Gerhard-Bronner-Straße; přístup přes Wiedner Gürtel Po-Ne 00.00-24.00 hod.
Cena za 1. hodinu 4,00 €

Přímo u Prátru se nacházejí dvě vícepodlažní parkoviště, kde můžete levně zaparkovat. Další výhoda: s Prater Card můžete snížit parkovné na obou parkovištích (Garage Prater a parkoviště Waldsteingartenstraße) o dalších 10 procent.

Garáž Prater-Ausstellungsstraße Adresa: 9 Prater / Tiefstraße – Ausstellungsstraße, 1020 Vídeň Otevírací doba: pondělí až pátek od 9:00 do 17:00 hod.
Cena za 1. hodinu 2,10 € Denní maximální cena 19,90 €.

Parkoviště Prater Waldsteingartenstraße Adresa: 1020 Vídeň, Prater 123 – Waldsteingartenstraße Otevírací doba: 1: Po až Ne 00.00 – 24.00 hod.
Cena 1. + 2. hodina 2,10 € další hodina plus 1,60 €.

Další levné možnosti parkování, odkud se do vídeňského Prátru dostanete po několika minutách chůze, jsou u Campusu, Messe nebo Stuwer-Garage.

Tiefgarage Campus Prater Adresa: 1020 Vídeň, Welthandelsplatz 2. Otevírací doba: 17.00 – 18.00: Po – Ne 00.00 – 24.00 hod.
Pondělí – pátek (06.00 – 17.00) 1. hodina 2,00 €; každá další hodina 2,00 €; 11. – 24. hodina zdarma Pondělí – pátek (17.00 – 06.00) a sobota, neděle, svátky (00.00 – 24.00) 1. hodina 2,00 €; každá další hodina nebo její část 2,00 € 12hodinový paušál 5,00 € (platí 12 hodin).

Stuwer-Garage Adresa: 1020 Vídeň, Stuwerstrasse 41 Otevírací doba: 10.00 – 17.00 hodin: Po až Ne 00.00 – 24.00 hodin.
Cena za 1. hodinu 2,20 € Maximální denní cena 16,00 €.

Freiparkplatz Messeparkplatz A Adresa: 1020 Vídeň, Perspektivstrasse / Messestrasse Otevírací doba: 1: Po až Ne 00.00 – 24.00 hod. 1. hodina 3,00 €, každá další hodina 3,50 €.

Adresa

Prater, 1020 Vídeň

Zastávka metra: Praterstern nebo Messe-Prater

Oficiální webové stránky: https://www.praterwien.com/startseite

Webové kamery: https://www.praterwien.com/prater/spass-in-wien/webcams

Praterfolder – plán parku: https://www.praterwien.com/fileadmin/user_upload/pdf_dateien/Praterfolder_2023_Web.pdf

Seznam všech atrakcí: https://www.praterwien.com/attraktionen

Aktuální akce v Prátru: https://www.praterwien.com/veranstaltungen/aktuelle-veranstaltungen

Hlavní sezóna (15.3.-31.10.):

Atrakce: denně od cca 11.00 do 24.00 hod.

Zimní sezóna (1.11.-14.3.)

Atrakce: Podle počasí je mnoho atrakcí otevřeno i v zimě!

Facebook: https://www.facebook.com/WienerPraterOfficial/

Instagram: https://www.instagram.com/wien_prater/