Vídeňský zábavní park Prátr

0

Prátr je rakouský, přesněji vídeňský zábavní park v obvodu Leopoldstadt. Rozkládá se mezi Dunajem a Dunajským kanálem a celkem zabírá plochu zhruba 6 km². Prátr patří bez nadsázky k symbolům rakouské metropole.

Historie parku

První písemnou zmínku o této lokalitě bychom objevili už v roce 1162. Tehdy ji rakouský vévoda Fridrich I. Babenberský daroval šlechtickému rodu de Prato. Později, roku 1403, se pak už objevuje současný název Prátr.

Během své historie místo často střídalo majitele. Za to, že mohlo být zpřístupněno veřejnosti, vděčíme císaři Josefu II. Ten současně i udělil své svolení nezbytné pro to, aby tu mohly vzniknout kavárny a občerstvení. A odtud byl už jen krůček k tomu, aby se Prátr stal oblíbeným cílem mnoha návštěvníků.

Prátr v současnosti

Dnes je jméno Prátr neodmyslitelně spjato hlavně se zábavním parkem. Vstup sem je zdarma, zaplatíte si až vstupné na jednotlivé atrakce, přičemž ceny se pohybují v rozmezí od jednoho do do deseti eur. A atrakcí je tu skutečně požehnaně – více než dvě stě padesát. Turbo Boost, Bunjee Jump, Ejektion Seat, Skyfall, horká dráha Boomerang řítící se rychlostí 85 km/h a řada dalších. Asi nejznámější je obří ruské kolo Riesenrad. To stojí na svém místě už od roku 1897. Což z něj činí zdejší nejstarší atrakci, která tak položila pomyslný základní kámen typické tváři Prátru. Kdo netrpí závratí, může si vyzkoušet i Prater Turm, obrovský řetízkový kolotoč měřící 117 metrů, zdejší vůbec nejvyšší atrakci.

Sezóna se tady zahajuje v polovině března a končí v říjnu, nicméně některé atrakce lze využívat bez omezení celoročně. Přijít můžete v průběhu hlavní sezóny vždy v rozmezí od desáté dopoledne do jedné ráno.

Nahlédněte Vídni pod pokličku

Pokud byste dali přece jen o něco klidnější zábavě, zkrátka rozhodně nepřijdete. Neměli byste totiž vynechat poklady místní gastronomie, ať si dáte tradiční z maďarské kuchyně pocházející langoše nebo třeba vyhlášené ovarové koleno či bramborové placky.

Opominout z restauračních zařízení se zaručeně nevyplatí Schweizerhaus neboli Švýcarský dům pocházející z 18. století.V současnosti je vyhledávaný nejen kvůli jídlu. Jde totiž také o vděčnou zastávku pro milovníky piva. Chcete-li poznat něco málo z historie rakouské kuchyně, zamiřte rozhodně do restaurace Lusthaus, stylově situované v bývalém císařském loveckém pavilonu. Podobně je na tom i Altes Jägerhaus dřívější prostory sloužící císařské čeledi a jako stáje.

Nejen pro milovníky adrenalinových atrakcí

V areálu se nachází také muzeum věnované parku a planetárium. U již zmiňovaného kola najdete též proslulou diskotéku Praterdome, která je dokonce největší v Rakousku. Nabízí hned čtyři taneční parkety a dvanáctku tématických barů.

Málokdo z příchozích si rovněž nechá ujít Madame Tussauds, muzeum voskových figurín s více než osmdesátkou exponátů. Muzeum se rozkládá celkem na čtyřech podlažích a 2 000 m². Čerstvě od počátku roku 2017 tu najdete „Sisi Uncovered Experience” neboli zážitkový program věnovaný Alžbětě Bavorské alias Sisi.

K jádru s atrakcemi také přiléhá městský park, který vás dokonale odřízne od okolního rušného města. Kdysi tu příslušníci rodu Habsburků pořádali hony, nyní ovšem slouží k procházkám. V hojné míře ho využívají i cyklisté nebo příznivci běhání. Nachází se tu i BMX dráha určená bikerům a vyznavačům snowboardingu. Zejména pokud se sem vypravíte s dětmi, tak oceníte za hezkého počasí místní moderní koupaliště.

Hlavní třídou parku je Hauptallee čili Hlavní alej, kterou lemují více než dvě a půl tisícovky stromů. Tradičně se tu každým rokem běhá Vídeňský maraton a půlmaraton. Komu se nechce šlapat po svých, nasednout může na Liliputbahn, osobní vláček, který vás proveze kolem parku a Hauptallee. Celá vyjížďka trvá přibližně dvacet minut.