Vídeňská paleta barev a tvarů Hundertwasserhaus

0
8
Hundertwasserhaus
Copyright: © WienTourismus/Paul Bauer

V centru Vídně se nachází jeden z nejpůsobivějších a nejbarevnějších architektonických skvostů – Hundertwasserhaus. Tato výjimečná stavba, která se stala jedním z výrazných symbolů města, přitahuje pozornost návštěvníků svým neobvyklým a živým vzhledem. Svými hravými liniemi, pestrostí barev a netradičními tvary tvoří ostrý kontrast k tradiční vídeňské architektuře, která je proslulá svou elegancí a klasickým stylem.

Hundertwasserhaus
Copyright: © WienTourismus/Paul Bauer

Hundertwasserhaus není jen obytný dům, ale také umělecké dílo, které odráží nekonformního ducha svého tvůrce, rakouského umělce Friedensreicha Hundertwassera. Tato budova je pozoruhodným příkladem nekonvenční architektury, která spojuje funkčnost s uměním, a magnetem pro turisty z celého světa. 

Historie a pozadí

Hundertwasserhaus, dnes již ikonická vídeňská budova, vznikl v 80. letech 20. století. Její vznik byl reakcí na strohou a funkcionalistickou architekturu poválečného období, která dominovala mnoha evropským městům. Tento bytový dům byl postaven v letech 1983-1985 z iniciativy vídeňské radnice, která se rozhodla vnést do města více umění a originality.

Za návrhem Hundertwasserova domu stojí Friedensreich Hundertwasser, významná osobnost rakouského umění a architektury. Hundertwasser byl známý svým odmítáním rovných linií a pravoúhlých tvarů, které považoval za „boží zločiny“. Jeho styl se řídil přírodními formami a organickou architekturou, což je patrné i na Hundertwasserhausu. Jeho tvorba byla hluboce ovlivněna ekologickými hodnotami a hledáním harmonie mezi člověkem a přírodou.

Výstavba Hundertwasserhausu byla součástí širšího trendu městského rozvoje, který se snažil oživit Vídeň a dát jí novou, moderní tvář. Budova byla navržena jako živý experiment, který měl propojit umění s každodenním životem a zároveň zpochybnit tradiční architektonické normy. Díky své originalitě a osobitosti se Hundertwasserhaus stal nejen obytným prostorem, ale také významným kulturním a uměním naplněným místem, které dodnes odráží dynamiku a kreativitu, jež jsou pro Vídeň tak typické.

Hundertwasserhaus
Copyright: © WienTourismus/Paul Bauer

Budova je architektonickým skvostem, který odráží jedinečný a osobitý styl svého tvůrce. Budova se vyznačuje asymetrickými formami, nepravidelnými povrchy a výraznou barevností. Každá část budovy má svůj vlastní charakter – od „zvlněných“ podlah až po mozaikové stěny a zelené střechy porostlé rostlinami. Okna jsou nepravidelná, rozmístěná v různých velikostech a tvarech, což vyvolává dojem, že každé okno má svůj vlastní příběh.

Hundertwasserova filozofie byla hluboce zakořeněna v lásce k přírodě a ekologii. Doporučoval „okno práv“, podle něhož by měl mít každý obyvatel právo vystrčit ruku z okna a namalovat, na co sáhne. Tento přístup propojoval umění s každodenním životem a posiloval vztah člověka k přírodě. Hundertwasser také silně prosazoval používání zelených střech a stromů v obytných prostorách, což často vedlo k tomu, že jeho budovy byly plné zeleně, což bylo příkladem jeho závazku k udržitelnosti a životnímu prostředí.

Uvnitř Hundertwasserova domu si návštěvníci mohou připadat, jako by vstoupili do jiného světa. Stropy, stěny a dokonce i podlahy jsou navrženy tak, aby poskytovaly nevšední a netradiční zážitek. Tento prostor je živým důkazem Hundertwasserovy vize rozmanitosti, originality a souladu s přírodou.

Fotografie exteriéru a interiéru Hundertwasserhausu ukazují tuto jedinečnou architekturu v celé její kráse. Zvlněné linie, pestrobarevné povrchy a organické tvary zdůrazňují nekonvenční a revoluční přístup k navrhování, který Hundertwasserhaus odlišuje od ostatních architektonických děl. Tyto vizuální prvky nejen upoutávají pozornost diváka, ale také předávají hlubší poselství o harmonii mezi člověkem, uměním a přírodou.

Hundertwasserhaus
Copyright: © WienTourismus/Paul Bauer

Turistická atrakce

Hundertwasserhaus je jedním z nejnavštěvovanějších míst ve Vídni a je považován za atrakci pro každého návštěvníka města. Tato jedinečná architektonická památka je přístupná veřejnosti po celý rok, přičemž nejlepší doba k návštěvě je v jarních a letních měsících, kdy je zeleň kolem budovy v plném květu a celý komplex vypadá ještě barevněji a živěji.

V bezprostřední blízkosti Hundertwasserhausu se nachází několik vynikajících restaurací, kde si turisté mohou pochutnat na tradičních rakouských specialitách. Mezi oblíbené podniky patří Gasthaus Zur Stadt Krems nebo Gulasch & Soehne, kde se podávají vynikající řízky a tradiční rakouské dezerty, jako je například Apfelstrudel.

Hundertwasserhaus je také snadno dostupný veřejnou dopravou. Nejbližší zastávka metra je Wien Mitte-Landstraße, která je vzdálena jen několik minut chůze od budovy. Pro ty, kteří dávají přednost cestování autem, je v okolí budovy několik parkovišť, je však dobré mít na paměti, že parkování v centru Vídně může být omezené a zpoplatněné.

Návštěvníci, kteří se zajímají o umění a architekturu, by měli zvážit také návštěvu muzea Kunst Haus Wien, které rovněž navrhl Hundertwasser. Toto muzeum, které se nachází jen kousek od Hundertwasserova domu, hostí stálou sbírku Hundertwasserových děl a také výstavy současného umění a fotografie.

Celkově je Hundertwasserhaus a jeho okolí ideálním místem pro strávení poutavého dne v centru Vídně, kde se snoubí umění, kultura a vynikající kuchyně.

Hundertwasserhaus ve světle udržitelnosti

Hundertwasserhaus je nejen architektonickou památkou a turistickou atrakcí, ale také významným symbolem udržitelné architektury a ekologických iniciativ. Friedensreich Hundertwasser byl známý svým silným ekologickým přesvědčením a snahou začlenit přírodní prvky do městského prostředí. Tento přístup je patrný v mnoha aspektech Hundertwasserova domu.

Nejvýraznějším ekologickým prvkem je použití zelených střech, které jsou nejen estetickým doplňkem, ale také snižují spotřebu energie budovy a zlepšují mikroklima v okolí. Rostliny na střechách a terasách také přispívají k lepší kvalitě ovzduší a poskytují úkryt různým druhům ptáků a hmyzu. Hundertwasser také upřednostňoval organické a přírodní materiály a prosazoval myšlenku recyklace a udržitelného využívání zdrojů.

Kromě Hundertwasserova domu se Hundertwasser pustil i do dalších projektů, které zdůrazňují jeho ekologické zásady. Příkladem může být Waldspirale, obytný komplex v německém Darmstadtu, známý svou spirálovou zelenou střechou, nebo Hundertwasserova toaleta v Kawakawě na Novém Zélandu, která je ukázkou jeho ekologicky orientovaného designu.

Hundertwasserova díla tak poskytují inspiraci pro moderní architekturu, která hledá způsoby, jak být více v souladu s přírodou a podporovat udržitelný životní styl. Dnes, kdy se stále více hovoří o potřebě ekologického myšlení a udržitelných řešení v architektuře, je Hundertwasserhaus živým příkladem toho, jak lze toto myšlení úspěšně realizovat v praxi.

Hundertwasserhaus spojuje umění, architekturu a přírodu v jedinečném místě, které odráží nekonvenčního ducha a kreativitu svého tvůrce Friedensreicha Hundertwassera. Tato budova je nejen vizuálním skvostem se svými asymetrickými formami a zářivými barvami, ale je také důležitým symbolem udržitelnosti a ekologické architektury. Díky svému výjimečnému designu, který spojuje funkčnost s uměním, je Hundertwasserhaus povinným cílem každého návštěvníka Vídně.

Adresa: Hundertwasserhaus, Kegelgasse 36-38, 1030 Wien
Oficiální stránky: www.hundertwasser-haus.info