Attersee, skrytý poklad v srdci Rakouska

0
6

Attersee je největší jezero v Horním Rakousku a jedno z nejkrásnějších míst v celé zemi. Toto jezero, obklopené majestátními Alpami, je skutečným skvostem, který okouzluje svou krásnou modrou vodou a malebnými vesničkami rozesetými podél jeho břehů.

 • Nadmořská výška: 469 m
 • Rozloha: 46,2 km2
 • Maximální hloubka vody: 169 m

Attersee je v Rakousku významné nejen svou impozantní rozlohou, ale také bohatou historií a kulturou. Je to místo, kde se přírodní krásy setkávají s fascinujícími prvky lidské tvořivosti – od pravěkého osídlení až po moderní umění. Jezero bylo inspirací pro mnoho umělců, včetně slavného rakouského malíře Gustava Klimta.

Gustav Klimt - Kostol v Unterach am Attersee
Gustav Klimt – Kostol v Unterach am Attersee

Existuje mnoho důvodů, proč navštívit jezero. Prvním a nejdůležitějším je bezpochyby přírodní krása tohoto místa. Attersee a jeho okolí nabízí nádherné scenérie a množství aktivit, od pěší turistiky a cyklistiky až po plavání, potápění a vodní sporty.

Attersee se navíc nachází poměrně blízko Slovenska, což z něj činí ideální cíl pro krátkodobé i dlouhodobé výlety. V neposlední řadě je návštěva Attersee skvělou příležitostí k poznání sousedního Cayenne, jeho kultury, historie a gastronomie.

Attersee je místem, které má co nabídnout každému – ať už hledáte dobrodružství v přírodě, klid a odpočinek nebo kulturní zážitky. Je to destinace, která vás okouzlí svou krásou a rozmanitostí a kterou budete chtít znovu navštívit.

Attersee se nachází v severní části Rakouska, v regionu zvaném Horní Rakousy (Oberösterreich). Tato oblast leží bezprostředně na severu Alp a je součástí regionu Solná komora (Salzkammergut), který je známý svými krásnými jezery a horami.

Z geografického hlediska leží Attersee přibližně na půli cesty mezi dvěma velkými rakouskými městy – Salcburkem a Lincem. Jezero je proto poměrně snadno dostupné z mnoha částí Evropy.

Historie jezera a okolních oblastí

Attersee a jeho okolí má bohatou historii a kulturu. Jezero bylo osídleno již v pravěku, jak dokazují archeologické nálezy z této oblasti. Mezi tyto nálezy patří pozůstatky pravěkých obydlí, která byla na březích jezera postavena kolem roku 5000 až 500 př. n. l. Tyto stavby, které byly postaveny na kůlech zaražených do dna jezera, sloužily jako obydlí a ochrana před vodou. Byly postaveny asi před 4000 lety a datují se do doby bronzové. Obydlí na kůlech na Attersee jsou díky své specifické konstrukci a dlouhodobé existenci jedinečná a jsou důležitým svědectvím o historii jezera. Jsou také důležitým svědectvím o kultuře, v níž byly postaveny. Obydlí na kůlech na jezeře Attersee jsou důležitou součástí historie jezera a nabízejí jedinečný pohled na historii a kulturu regionu. Jsou velmi důležitou součástí archeologického dědictví jezera Attersee a nabízejí jedinečný pohled na místní historii.

V oblasti Attersee se nachází také mnoho dalších kulturních a historických památek. Jedním z nejvýznamnějších je přítomnost a vliv slavného rakouského umělce Gustava Klimta. Klimt trávil v letech 1900-1916 téměř každé léto u jezera Attersee, kde se nechal inspirovat zdejší krásnou přírodou a atmosférou. Vytvořil zde mnoho svých mistrovských děl, v nichž se odráží jeho láska k přírodě a krajině Attersee.

V blízkosti jezera se nachází také Gustav Klimt Centre, kde si návštěvníci mohou prohlédnout různá díla tohoto mistra a jeho uměleckých souputníků, reprodukce jeho nejslavnějších krajin a pokochat se zahradami plnými květin, které se objevují na jeho obrazech.

Přírodní krásy a aktivity v okolí

Attersee je jedno z nejkrásnějších rakouských jezer obklopené nádhernou přírodou. Jezero se vyznačuje krásnou tyrkysovou barvou a průzračností, díky níž je vidět až na dno jezera. Okolní hory a zelené louky vytvářejí idylickou scenérii, která je ideální pro relaxační procházky a výlety.

Jezero Attersee a jeho okolí nabízí spoustu příležitostí k aktivnímu vyžití. Pro milovníky pěší turistiky vedou kolem jezera a do okolních hor různé turistické stezky. Velmi oblíbená je také cykloturistika, kolem jezera a do okolních oblastí vede mnoho cyklostezek.

Další oblíbenou aktivitou na Attersee jsou vodní sporty. Jezero je ideální pro plavání, vodní lyžování, plachtění, windsurfing a dokonce i potápění. Díky průzračné vodě je Attersee oblíbeným místem potápěčů, kteří zde zkoumají podmořská prehistorická obydlí na kůlech, jež jsou součástí světového dědictví UNESCO.

Jezero Attersee a jeho okolí navíc nabízí mnoho dalších aktivit. Můžete si například půjčit kajak s průhledným dnem, plout kolem jezera a kochat se výhledem až na dno. Nebo si můžete vychutnat nádherný západ slunce z balkonu Hotel&Wirtshaus Sonne.

Možnosti ubytování a místa, kde můžete ochutnat místní speciality

Attersee a jeho okolí nabízí řadu možností ubytování v různých cenových relacích. Mezi nejlépe hodnocené hotely patří Hotel Stadler, se nachází přímo na břehu jezera Attersee v Unterach am Attersee. Hotel nabízí soukromou pláž a velkou sluneční terasu. V hotelové restauraci Seegasthof se v prosvětlené jídelně podávají jídla mezinárodní a regionální kuchyně. Okna od podlahy ke stropu vedou na prostornou terasu, kde si hosté mohou za pěkného počasí vychutnat jídlo. Každý pokoj má prostornou moderní koupelnu s toaletními potřebami. Všechny pokoje mají balkon.

Restaurace v Hoteli Stadler nabízí mezinárodní a regionální kuchyni. V okolí jezera se nachází mnoho dalších restaurací, kde si můžete pochutnat na místních specialitách. Mezi ně patří například restaurace Bachtaverne, Hotel Restaurant Aichinger nebo restaurace Die Rohre. Další možnosti ubytování zahrnují různé hotely v okolních vesnicích, např. Weyregg, Unterach am Attersee, Nussdorf am Attersee, Attersee am Attersee a Steinbach am Attersee.

Místa, která můžete navštívit

Attersee a jeho okolí nabízí mnoho zajímavostí a míst k návštěvě. Zde je několik tipů:

 • Attersee-Schifffahrt: Tato společnost nabízí plavby po Attersee, skupinové nabídky a vybrané tematické a zážitkové výlety. Na palubě se můžete těšit nejen na úchvatné scenérie, ale také na kulinářské speciality.
 • Attersee Bahn: Místní železnice z Vöcklamarktu do Attersee. Nabízí pohodlnou a ekologickou mobilitu pro školáky, vyšetřovatele a turisty.
 • Bienenhof Attersee: Oblíbeným místem pro malé i velké návštěvníky je Bienenhof Attersee s 1,5 km dlouhou naučnou stezkou, která zahrnuje 30 informačních panelů, včelí alej a tři včelí ostrovy.
 • Dobrodružstvo Pile Dwelling: Od roku 2011 jsou tři z 20 až 30 obydlí na kůlech ponořených do Attersee zapsány na Seznam světového dědictví UNESCO.
 • Bierschmiede Attersee: Vyzkoušejte si autentické řemeslo vaření piva a pociťte vášeň pivovaru v Bierschmiede ve Steinbachu u Attersee.
 • Attergauer Aussichtsturm: Vrcholem výletu na Lichtenberg je rozhledna Attergau: po 208 schodech ve výšce 36 metrů nad mořem a v nadmořské výšce 884 metrů se vám naskytne nádherný výhled.
 • Celt.tree.path: Tematický a zážitkový výlet na Koglberg v St. Georgen im Attergau je věnován lidu laténské kultury z doby železné, která v regionu Attersee-Attergau vzkvétala kolem roku 450 př. n. l..
 • Attersee-Traunsee Nature Park: V roce 2012 byla 77 km² velká chráněná krajinná oblast mezi jezery Attersee a Traunsee vyhlášena přírodním parkem.
 • See-Alpaca: Alpaky pocházejí z andské oblasti Jižní Ameriky a chovají se především pro vlnu. Na východním břehu Attersee našlo několik z nich vhodný domov s idylickým výhledem na jezero.
 • Blumen Bergmoser: V skleníkoch Blumen Bergmoser vo Frankenmarkte čaká na zákazníkov a návštevníkov celoročné more kvetov.

Rakousko má středoevropské klima, které se může měnit v závislosti na ročním období. Ideální pro návštěvu Attersee jsou letní měsíce (červen-září), kdy teploty dosahují v průměru 20-25 °C. Zimní měsíce (prosinec-březen) jsou chladnější s teplotami kolem 0 °C, ale nabízejí možnosti pro zimní sporty.

Attersee je skutečným klenotem v srdci Rakouska, který nabízí krásnou přírodu, bohatou historii a kulturu i širokou nabídku aktivit pro všechny věkové kategorie. Pro Slováky je toto místo ideální destinací nejen díky své blízkosti a snadné dostupnosti, ale také proto, že nabízí jedinečnou kombinaci odpočinku a dobrodružství.

Mapa