Základní údaje o městě
Rakouský Salzburg je především metropolí spolkové země Salcbursko. Našli byste ho na řece Salzach a musíte do něj zavítat až na hranice s Německem. Přičemž podle řady ohlasů se návštěva vyplatí zejména v předvánočním čase, kdy je město svou náladou úplně nejpůvabnější. Na zámku Hellbrunn se pořádají pravidelně známé adventní trhy.
Má zhruba 150 000 obyvatel, což mu zajišťuje status čtvrtého největšího rakouského města. Jde o centrum kultury, kde kvete poměrně rušný noční život. Dokazuje to i každoroční Salzburger Festspiele, v létě se tu koná celá řada divadelních představení a koncertů. Jedná se ale také o středisko vzdělanosti, neboť tu sídlí hned pět univerzit, vysokých a vyšších odborných škol.
Bohatá historie Salzburgu
Město má velmi bohaté dějiny. Vůbec první stopy osídlení sahají v této lokalitě až do mladší doby kamenné. Již zhruba okolo roku 15 před naším letopočtem pak na toto území přicházejí Římané, aby zde založili své sídliště. Tomu výrazně napomohly i příznivé geografické podmínky. Hora Mönchsberg totiž poskytovala přirozené bezpečí. Po celou římskou éru pak městu vydržely časy významného rozkvětu.
Vůbec poprvé se pak Salzburg doložitelně objevuje v písemných pramenech v roce 755. Nedlouho poté zde bylo založeno biskupství a město pod vedením církve mimořádně vzkvétalo. Historické jádro města nakonec okouzluje návštěvníky až do dnešních dnů.
Dominantou je zejména pevnost Hohensalzburg, která vznikla už v roce 1077. O to se zasadil arcibiskup Gebhard von Helfenstein. Stavba je největším a současně též nejlépe dochovaným hradním komplexem ve střední Evropě. Z hradeb se otevírá překrásný pohled na celé město. A jako bonus nahoru nemusíte po svých, vyveze vás sem lanovka, takže takový výlet mohou absolvovat všechny věkové skupiny, od těch nejmladších po ty nejstarší. Následně dějiny města poznamenaly velmi časté mocenské spory. Ty se táhly v podstatě až do 15. století.
V roce 1606 tu nechal salcburský arcibiskup Wolf Dietrich postavit zámek, který se jmenuje Mirabell. Celá stavba je pozoruhodná především díky Mramorovému sálu. Ten drží velmi zajímavý titul, tvrdí se o něm, že je nejkrásnější svatební obřadní síní v celé střední Evropě. Okolo zámku navíc v duchu baroka vznikla nádherná barokní zahrada. O její návrh se zasadil slavný architekt Fischer z Erlachu. Otvírá se z ní nádherný pohled na celé Staré město, zapsané už v roce 1996 Seznam světového dědictví UNESCO.
Nejen Mozartovo město
Neodmyslitelně je město spjato především se jménem slavného skladatele Wolfganga Amadea Mozarta, který se v Salzburgu narodil. Navštívit zde můžete skladatelův rodný dům a rovněž Mozartův dům na Makartově náměstí. A ještě jedna věc je s tímto jménem umělce pevně spojená. Pouze zde můžete ochutnat sladkost vyrobenou podle originální receptury, slavné Mozartovy koule. Svou tradici mají už od roku 1890, kdy se poprvé zrodily díky zdejšímu cukráři Paulu Fürstovi. Ve stejnojmenné cukrárně můžete na tuto dobrotu zajít dodnes, stále se zde vyrábí, ručně a podle původního historického postupu z marcipánu, nugátu a tmavé čokoládové polevy. Přestože proslulá cukrovinka má mnoho napodobenin, originál ochutnáte jedině tady. Není to ovšem jediná pochoutka, typické jsou též sladké noky vytvořené z bílkového sněhu.
Přijedete-li s dětmi, můžete je po návštěvě cukrárny vzít také za poznáním i zábavou do muzea hraček, případně na návštěvu zdejší zoologické zahrady. Ideou zdejší ZOO je především chov zvířat v prostředí, které se maximálně blíží původním podmínkám ve volné přírodě. Mezi největší atrakce patří například jaguáři či tygři.
Jestliže váš rakouský výlet bude mít účastníky pouze dospělé, neměli byste minout o poznání mrazivější salcburskou zajímavost. Tou je místní hřbitov, podle mnohých dokonce jeden z nejkrásnějších na světě. Místo posledního odpočinku například skladatele Johanna Michaela Haydna vás uchvátí svou neopakovatelnou atmosférou. Ve skalních stěnách Mnišské hory můžete dokonce navštívit i místní katakomby, ty pocházejí už z období raného středověků a počátků křesťanství. A patrně zde má kořeny i vůbec vznik samotného Salzburgu.
Okolí Salzburgu
Uchvátí vás nejen samotné město, ale také jeho okolí. Jde o ideální prostředí ke sportovním aktivitám, a to jak v zimě, tak i v létě. Můžete si tu zalyžovat nebo zahrát golf.
Pouhých dvacet minut od Salzburgu leží proslulá Salzburger Seenland neboli Salcburská jezerní oblast. Jméno dostala podle čtveřice jezer – Wallersee, Mattsee, Grabensee a Obertrumersee. V této krajině leží hned třináctka malebných městeček a vísek, ale také řada přírodních zajímavostí, například rašeliniště Wenger Moor či takzvaná Ďáblova soutěska čili Teufelsgraben. Díky stovkám kilometrů značených tras budou nadšeni také milovníci cykloturistiky.
Pokud vás láká o něco poučnější způsob trávení času, neměli byste minout jiný cíl vzdálený od města zhruba třicet kilometrů. Tím je takzvané Orlí hnízdo, jinak též Kehlsteinhaus. Jde o horské sídlo Adolfa Hitlera na vrcholu hory Kehlstein. Dnes se proměnilo ve známou turistickou atrakci.
A nebyli bychom v Salzburgu, abychom mohli opominout to, co městu dalo jméno. Solné doly v jeho okolí jsou těmi vůbec nejstaršími, slané prameny člověk objevil poprvé již v pravěku. Dnes už se sice v Halleinu sice sůl nedobývá, v podzemních štolách je však stále poměrně živo. Dvanáct kilometrů je přístupných veřejnosti.