Technické muzeum Vídeň

0

Technické muzeum ve Vídni není klasickým typem muzea tak jak jej známe u nás. Na několika tématicky rozdělených podlažích nabízí množství inteaktívnych exponátů k vyjádření různých zákonů fyziky a na pochopení principu fungování mnoha zařízení kolem nás. Nakloněná rovina, kladky, elektrické výboje a zvukové exponáty vyzývají aby si je návštěvník vyzkoušel na vlastní kůži. Jen zřídka zde najdete něco pod sklem nebo za bariérou. Výstava je sestavena tak, aby se zabavili dospělí i děti.

Na začátku jsou exponáty ukazující zákony fyziky, mechaniky a optiky včetně optických klamů, pak následují první stroje z počátků techniky. Další pavilon je věnován energii a její využívání, od parních strojů až po jadernou a solární energii. Následuje sbírka nejvýznamnějších milníků v technice – parních lokomotiv od dob Rakousko-Uherska, historických automobilů, například první směsi séra vyráběný legendární automobil Ford model T, motocyklů a letadel a vrtulníků a lodí až po ty používající technologie které budou použity v budoucnosti. Nejlépe patro je to věnováno dnešnímu fenoménu – komunikaci. Od pošty, přes první telegrafy, telefony rádio a televizi včetně živého televizního studia až po prvé mobily a počítače. Najde se tu však i rozsáhlá sbírka historických hudebních nástrojů.

 

I výstava statických exponátů umí být občas vtipná, jako například sbírka toaletních mís od jejich vynalezení až po dnešní časy. Muzeum se dá projít i za dvě hodiny, ale byla by to škoda. Určitě neprohloupíte pokud si návštěvu naplánujete jako celodenní výlet. Kdyby vám přece jen zůstal čas tak asi 15 minut chůze od muzea se nachází známý zámek Schönbrunn.

Adresa:

Technisches Museum Wien

Mariahilfer Strasse 212

1140 Wien

http://www.technischesmuseum.at/

Otevírací hodiny, vstupné a další informace v českém jazyce.