Stubaital – cesta do zimní říše divů

0

Údolí Stubaital se 150 kilometry sjezdovek je tím správným cílem pro milovníky všech zimních sportů, ať už jsou to sjezdaři, snowboardisté, skialpinisti, rekreační lyžaři, lovci adrenalinových zážitků, nadšenci pro jízdu v hlubokém sněhu a na sněhových překážkách či rodiny s dětmi. Údolí je vyhlášené jako známá zimní destinace sportovní a aktivní zimní dovolené, které se profilovalo především jako lyžařská oblast. Znalci však vědí, že se zde nabízí i jiné aktivity a že se tu najdou i skryté idylické a tiché zákoutí.

Údolí Stubaital nabízí kromě 150 kilometrů prvotřídních sjezdovek i další atraktivní možnosti sportovního vyžití, jako jsou túry na sněžnicích zimní krajinou, sáňkování na 60 km sáňkařských drah nebo paragliding nad zasněženými horami. Tajným tipem s výhledem na 109 tritisícoviek je vyhlídková plošina TOP OF TYROL na Stubaiské ledovci v nadmořské výšce 3 210 m.

V největší tyrolské sáňkařské aréně se dostaneme pohodlně nahoru a rychle dolů

Pro milovníky sáňkování je v údolí Stubaital k dispozici 60 kilometrů sáňkařských drah s jedenácti trasami všech stupňů obtížnosti, z nichž jsou čtyři večer osvětleny. I vášniví lyžaři někdy podlehnou tomuto pokušení. Je pravda, že 60 kilometrů na sáňkách se s 150 kilometry sjezdovek porovnat nedá, ale přesto je v největší tyrolské sáňkařské aréně zábava zaručena. Co může být krásnějšího než se řítit na saních do údolí s tváří ošlehaný studeným větrem. K tomu stačí dodat už jen jediné: kulinářské požitky na idylických horských chatách. Hostům zde nabízí tyrolské slaninové knedlíky, vydatné snídaně, trhanec a různé regionální speciality.

Vzhůru se sáňkaři dostanou pěšky nebo lanovkou. Kdo dá přednost pohodlné variantě, může vyjít kabinovou lanovkou z Neustiftu na Elfer, z Mieders lanovkou Serlesbahnen nebo z Fulpmesu do oblasti Schlick 2000. Večer jsou sáňkařské dráhy Serlesbahn, Elferbahn a Schlickbahn romanticky osvětlené. Přes den zas nabízejí krásné pěší výstupy idylickými lesy. Sáňkařská dráha Gleins v Schönbergu je v provozu trvale za dne i večer ..

Pěkným cílem sáňkařské výletu je divoce romantické údolí Oberbergtal. Pohodlná trasa krásnou krajinou vede na horské chaty Auffangalm a Brandstattalm. Skutečným tajným tipem pro milovníky sáňkování je čtyři kilometry dlouhá osvětlená trasa od kláštera Maria Waldrast, kde je možnost občerstvení, dole s výhledem do údolí Wipptal.

Na sněžnicích po stopách přírody

Se sněžnicemi na nohou se putování zimní krajinou stane skutečně mimořádným zážitkem. Sněžnice rozloží tělesnou váhu na větší plochu a nohy se tak Nebory hluboko do sněhu. Turisté na sněžnicích se tak dostanou i do nedotčené zasněžené krajiny, kde by se v obyčejných botách bořily až po pás ve sněhu. stopy ve sněhu přitom vyprávějí příběhy, které se v lese odehrály. Stopy myši náhle zmizely. Chytil ji orel nebo zaběhla do své nory? Stopy králičích tlapek na jednom místě a vedle sebe zas prozrazují že se zde zajíci hráli honičku. Poutníci na sněžnicích zažijí přírodu takovou, jak se s ní jinak setkávají jen skialpinisti. Rozdíl je pouze v tom, že pro skialpinisty je cílem vrchol a pro turisty na sněžnicích je cílem sama cesta. Výhodou této zimní aktivity je to, že si na ni může troufnout každý a přitom i úplný začátečníci se na túře se zkušeným průvodcem dostanou na mimořádně pěkné místa uprostřed panenské přírody.

Běh na lyžích v běžecké stopě

běh na lyžích se líbí milovníkům zimních sportů všech věkových skupin. Na 130 kilometrech běžeckých stop všech stupňů obtížnosti které jsou v údolí Stubaital k dispozici, si běžkaři procvičí skutečně všechny svaly. Běh na lyžích znamená procházet v meditativním rozpoložení jeden okruh za druhým, udělat něco pro své zdraví a ještě přitom sledovat okolní krásu. Největším běžkařským lákadlem údolí je 45 km dlouhá hřebenová stopa kolem Serles v nadmořské výšce od 1600 do 1800 metrů. Na Stubaiské ledovci u horní stanice lanovky Gamsgarten je zas stopa upraveno na bruslení na lyžích, vhodná pro sportovní trénink ve vysokohorských podmínkách. Za projetí určitě stojí i stopa údolím Neustiftu, která je i s variantami 56 kilometrů dlouhá a vhodná tak i pro náročné běžkaře. Ti, kteří s během na lyžích teprve začínají si mohou na místě půjčit celou běžkařskou výbavu.

Paragliding v stopách králů vzduchu

Tak vysoko, a možná ještě výš létají obvykle jen orli, skuteční králové vzduchu. Když se člověk teplo oblékne, může si ten třpytivý svět zakletý do ledu a sněhu nejlépe prohlédnout z výšky. Mezi paraglidisté je Stubai známý i za hranicemi Rakouska. Předpokladem pro piloty profesionály i začátečníky jsou bohatě zasněžené hory, perfektní termika a dobré letové podmínky. Není nic krásnějšího než okružní let nad Stubaiské Alpami při tandemovém letu, ať už je to dárek nebo dlouho připravovaný, vrcholný zážitek dovolené. Od horní stanice lanovky Elfer, nebo ze skiareálu Schlick 2000 létají téměř všude denně turisté v tandemu se zkušenými piloty, nebo profesionální paraglidisté a využívají zdejší dobré podmínky na létání. Nejlepší paraglidisté se každý rok setkávají na Stubai Cup, kdy je celá obloha posetá pestrobarevnými padákový kluzák.

Lezení po ledě po vertikálních stopách

lezení po ledě je speciální disciplína horolezectví, kterému se může věnovat pouze ten, kdo vůbec netrpí závratěmi a vyniká potřebnou chladnokrevnosti. V údolí Stubaital je celkově 12 míst vhodných k lezení po ledě, například 20 metrů vysoká ledová lezecká věž u horní stanice lanovky Gamsgarten na Stubaiské ledovci a zamrzlé přírodní vodopády GRAWE Wasserfall nebo Pinnistalfall. Všech, jejichž lezení po ledě neodolatelně přitahuje by měly bezpodmínečně začít úvodním kurzem, který se koná každý pátek o 13:00 na Stubaiské ledovci. Využívání ledové lezecké věže je bezplatné, ale nutným předpokladem k němu je základní znalost odpovídající jistící techniky. Otevírací doba je tu od poloviny prosince do konce března.

Údolí Stubaital žije nejen sportem

Je jasné že údolí Stubaital je především místem kde se scházejí nadšení sportovci na dokonale upravených sjezdovkách. Kdo by však chtěl strávit nějaký ten den bez sportu, je zde také na správném místě. Zvláště dobré podmínky jsou zde připraveny pro rodiny s dětmi. Údolí Stubaital bylo totiž v roce 2012, 2011 a 2010 vyznamenány cenou ADAC SkiGuide Award jako „lyžařská oblast, která je v Alpách nejvstřícnější k rodinám s dětmi“, a to se projevuje samozřejmě i mimo lyžařských sjezdovek.

Jednou z možností jak si prohlédnout zdejší krajinu, je vsedě na koňském hřbetě nebo na saních taženýchkoňmi.Jízdy na saních s koňským spřežením nabízejí v Neustiftu / Milders. Kromě toho je po celém údolí Stubaital upravených 88 km zimních turistickýchcest,které vedou lesy s hlubokým sněhem kolem idylických horských chat. Prohánět se na bruslích po ledě mohou zájemci na kluzištích v Fulpmesu, Neustiftu a Schönbergu.

Milovníci vody si mohou zaplavat v rekreačním centru v Neustiftu. Rozsáhlá je také relaxační nabídka v údolí Stubaital. V Neder mohou návštěvníci zblízka pozorovat jelení a srnčí zvěř as trochou štěstí si je i pohladit.

Sport, který je zároveň zábavou pro rodiny s dětmi, nabízí i horolezecká hala ve Fulpmesu, otevřena od 16.00 do 22.00 hodiny. Každou neděli od 16.00 do 18.00 hodin je na programu rodinné lezení.

Na své si v údolí Stubaital přijdou přirozeně i milovníci decentního nočního života.

Stubaital – nejkrásnější údolí v Alpách

Údolí Stubaital v Tyrolsku leží jen 10 minut jízdy autem od tyrolského hlavního města Innsbrucku a je optimálně dosažitelné po dálnici. Údolí je 35 kilometrů dlouhé, je obklopeno 80 ledovci a 109 horskými vrcholy nad 3000 metrů a nachází se zde pět hlavních lyžařských středisek Neustift, Fulpmes, Telfes, Mieders a Schönberg.

Stubai nabízí vše, co velcí i malí potřebují k dokonalé radosti z lyžování. K tomuto závěru dospěl i lyžařský průvodce ADAC 2012. Proto byla údolí Stubai už potřetí udělena cena ADAC jako „lyžařské oblasti, která je v Alpách nejvstřícnější k rodinám s dětmi“. Stubaiskýledovec,největší ledovcová lyžařská oblast v Rakousku, zaručuje lyžování na dostatečném množství kvalitního sněhu od října do června. Celkem 150 kilometrů výborně upravených sjezdovek očekává lyžaře na Stubaiské ledovci a ve třech dalších lyžařských oblastech Schlick 2000 ve Fulmpese, v rodinné lyžařské oblasti Serlesbahnen u Mieders av oblasti Elferbahnen v Neustiftu.

Turistická informační kancelář Tourismusverband Stubai Tirol  informuje na svých webových stránkách  www.stubai.at (iv češtině na  www.stubai.at/cs)o aktuálních nabídkách, termínech a akcích.

Ubytování

Prožijte skvělou dovolenou a vyberte si ubytování přímo v oblasti Stubai ve všech cenových kategoriích. Na partnerských stránkách Booking.com zvolíte hotel nebo penzion nejen podle ceny, popisu a fotografií ale také podle recenzí návštěvníků. Ubytování si můžete jednoduše rezervovat, přičemž neplatíte žádné rezervační poplatky. Pobyt hradíte až po příjezdu do hotelu.

Foto a text © Stubai.at

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno