120. výročí dne veřejné dopravy Öffi-Tag 2023 se bude konat 9. září.

0
3

Oslavte 120 let vídeňské veřejné dopravy Öffi-Tag (Rakušané jí říkají „Öffis“ jako zkratka z „Öffentliche Verkehrsmittel“ = veřejná doprava) a zažijte pestrý program plný aktivit a zábavy pro celou rodinu.

V sobotu 9. září 2023 se ve Vídni uskuteční Den veřejné dopravy, v předchozích letech známý jako Tramwaytag. Se vstupem zdarma si užijete hravou a hudební zábavu pro malé i velké, zajímavá praktická stanoviště a hlubší pohled do zákulisí Wiener Linien. Seznámíte se s historií vídeňské veřejné dopravy a nahlédnete do její budoucnosti.

Den veřejné dopravy v kostce

  • Datum: 9. září 2023
  • Čas: 10.00 až 21.00 (vystavovatelé otevřeni do 19.00)
  • Místo konání: Náměstí Karlsplatz, 1040 Vídeň
  •  Vstup zdarma

Jak se dostat na Öffi-Tag na náměstí Karlsplatz?

Veřejnou dopravou: U1, U4, 1, 2, 62, 71, D, 4A, 59A, Badner Bahn.

Na kole: S kódem „ÖFFITAG“ můžete 9. září využívat kola WienMobil Rad 2 x 30 minut zdarma! Stanici pro kola WienMobil najdete přímo na náměstí Karlsplatz. Nebo přijeďte se svým soukromým kolem a využijte jedno z parkovišť pro kola města Vídně v okolí náměstí Karlsplatz.

Program

Informační stánek U2xU5: prohlídka přestavěného nádraží Karlsplatz

Zjistěte vše o projektu U2xU5 na ochranu klimatu. Jako zvláštní atrakci můžete navštívit přestavěné nástupiště na stanici U2 a U5 Karlsplatz s novými nástupištními zástěnami.

Bezpečnostní a preventivní autobus se simulátorem jízdy

Víte, co dělat v případě nouze ve veřejné dopravě? Zjistěte to zde! Naši kolegové vám vysvětlí naše zařízení pro nouzové volání a vy si je můžete sami vyzkoušet. Jako zvláštní zpestření se můžete osvědčit jako řidič tramvaje na simulátoru jízdy.

Rallye s hádankami veřejné dopravy: Vyhrajte exkluzivní prohlídku staveniště U2xU5!

Jak dobře znáte vídeňský systém veřejné dopravy? Zúčastněte se naší hádankové rallye! Stačí naskenovat QR kód u informačního stánku nebo u stánků vystavovatelů a zúčastnit se digitálně! Všechny správně vyplněné příspěvky budou zařazeny do slosování o exkluzivní prohlídku pro dvě osoby na staveništi U2xU5.

Svět virtuální reality

Věděli jste, že při opravách a školeních používáme virtuální realitu (VR)? Dnes si ji můžete vyzkoušet na vlastní kůži: Nasaďte si brýle VR a předveďte své dovednosti!

Skok pro vibrace: měříme vaše vibrace při skákání

Abychom zajistili, že se naše tramvaje budou po městě pohybovat tiše a plynule, měříme vibrace. Dnes vás chceme vidět skákat! Jak silné jsou vaše vibrace, když skáčete? Přesně to změříme a s trochou štěstí vyhrajete skvělou odměnu!

WienMobil World

Vítejte ve světě našich doplňkových služeb mobility! Pohodlně se usaďte a přesvědčte se na vlastní oči v našich vozech, dodávkách a kolech WienMobil. WienMobil Hüpfer, vozidlo sdílené taxislužby, na vás čeká!

Řízení přerušení a zabezpečení služeb

Co se stane, pokud dojde k přerušení nebo výpadku služby v naší síti? Jaké kroky podnikneme? Posaďte se do rádiového vozidla našeho havarijního týmu a vyzkoušejte si tento proces na vlastní kůži!

Informace pro cestující Plus ve vlaku X

Slyšeli jste o FIS+? Náš nový informační a směrovací systém pro cestující ve vlaku X zobrazuje spojení a další trasy v příští stanici podle vaší polohy. Systém FIS+ si můžete prohlédnout naživo na Dni veřejné dopravy.

Volání pro automaty na jízdenky

Vyzkoušejte si nové uživatelské rozhraní našich automatů na jízdenky a řekněte nám, co si o něm myslíte. Těšíme se na vaši zpětnou vazbu!

Vodíkový autobus s experimentální stanicí

Pro ještě větší ochranu klimatu testujeme vodíkové autobusy. Zde se dozvíte, co všechno vodík jako pohonný systém obnáší, vysvětlíme vám to dětskou hravou formou a připravíme vás k vyzkoušení.

Informace pro cestovatele tehdy, dnes, zítra; Podpis avatar Iris

Jak se v průběhu let vyvíjely a měnily naše jízdní řády a mapy služeb? Navíc: Přijďte se seznámit s naší znakující avatarkou Iris, která bude v budoucnu poskytovat informace neslyšícím.

Stavební stanice se stavebními vozidly

Jak se vlastně staví tramvajové tratě? Zjistěte to zde! Prohlédnout si můžete také stavební vozidla, například svářecí vůz nebo systém mazání kolejnic.

Wiener Lokalbahnen 

Více informací o nabídce naší sesterské společnosti Badner Bahn najdete zde. Pro děti je připraveno stanoviště ručních prací a malování.

Živý program na pódiu

Můžete se těšit na pestrou směs koncertů, přednášek, dětského programu, hudby DJ a živých dojmů z akce! Celým dnem vás okouzlujícím způsobem provede moderátorka Carola Gausterer. Program na pódiu bude tlumočen do rakouského znakového jazyka.

Upozornění: V prostoru pódia může být zvýšená hladina hluku. Náš personál vám v případě potřeby poskytne ochranu sluchu.

Program pro děti

Pro naše nejmenší hosty je připraven dětský program na živém pódiu, skákací hrad a bazének s míčky pod dohledem, stanice líčení, stanice ručních prací a malování.

Speciální výstava: 120 let veřejné dopravy ve Vídni

Vydejte se s námi na cestu časem! Na naší „Procházce historií“ se můžete v klidu projít 120 lety historie vídeňské veřejné dopravy. Najdete zde vše od počátků až po dnešní úspěchy a pohled do budoucnosti veřejné dopravy. Přečtěte si více.

Vyhlídkové jízdy stařičkou tramvají

Pohodlně se usaďte a vychutnejte si výhled při jízdě stařičkou tramvají po okruhu! Naše historické tramvaje budou jezdit v 15minutových intervalech 9. září od 10.00 do 19.00 hodin na trase: Karlsplatz – Schwedenplatz – Schottentor – Ring, Volkstheater – Karlsplatz.

Jízda zdarma se speciální jízdenkou

Speciální jízdenka na Den veřejné dopravy 9. září 2023

Dne 9. září 2023 můžete v centrální zóně Vídně v době od 8.00 do 22.00 hodin cestovat všemi prostředky veřejné dopravy zdarma, a to na libovolný počet jízd. To zahrnuje Wiener Linien, S-Bahn, Badner Bahn, autobusy VOR.

Speciální jízdenka je k dispozici v informačních a prodejních kancelářích. Můžete si ji také stáhnout kliknutím na tlačítko ke stažení. Platí také v digitální podobě.

Stáhněte si speciální jízdenku (PDF)

Upozornění:

Psi musí mít po celou dobu akce náhubek a vodítko. Jízdní kola nejsou v areálu akce povolena. Platí předpisy Wiener Linien. Program se může změnit.

Oficiální webové stránky akce:

https://www.wienerlinien.at/oeffitag