Objevte majestátnost Krimmelských vodopádů

0

Krimmelské vodopády jsou perlou rakouské přírody a jednou z největších turistických atrakcí země. Mohutné vodopády padající ve třech úrovních a s celkovou výškou 380 metrů jsou největší v Rakousku a jedny z největších v Evropě.

Vodopády jsou součástí Národního parku Vysoké Taury (Hohe Tauern), který je s rozlohou 1856 km² největším národním parkem ve střední Evropě. Krimmlské vodopády se nacházejí v západní části parku, nedaleko obce Krimml. Jsou snadno dostupné, a přesto doslova zasazené do divoké a nedotčené alpské krajiny, takže jsou tím pravým místem pro všechny milovníky přírody a outdooru. Vznikají v údolí Krimml Achen a vodní masa nakonec hřmí po strmých stupních do údolí Salzach. Tam se z bývalého ledovcového potoka stává mohutná řeka Salzach, protéká celou provincií a nakonec se u Braunau vlévá do řeky Inn.

Geografie a historické kontury Krimmelských vodopádů

Historie Krimmelských vodopádů sahá do minulých století. První popis vodopádů pochází z roku 1775 od badatele Belsazara Hacqueta. Od té doby se staly jednou z nejoblíbenějších rakouských atrakcí a v roce 1879 byla dokonce vybudována speciální turistická stezka, která návštěvníkům umožnila procházku podél těchto úchvatných vodopádů.

Geograficky se Krimmelské vodopády nacházejí ve spolkové zemi Salcbursko na západní hranici Rakouska. Jsou součástí majestátního horského řetězce Vysoké Taury, který je domovem mnoha druhů rostlin a živočichů, což jim dodává jedinečné přírodní kouzlo.

Celková výška vodopádů je 380 metrů, což je jeden z nejvyšších vodopádů v Evropě. Voda padá kaskádami na třech hlavních stupních a vytváří fascinující přírodní podívanou. První stupeň má výšku 140 metrů, druhý 100 metrů a třetí, spodní stupeň, má výšku 140 metrů. Tyto vodopády jsou nejen vizuálně ohromující, ale jejich hukot je tak hlasitý, že je slyšet na kilometry daleko.

Tato jedinečná kombinace historie a přírodních krás činí z Krimmelských vodopádů skutečnou perlu Rakouska, kterou byste si prostě neměli nechat ujít.

Praktické informace pro objevování Krimmelských vodopádů

Krimmelské vodopády jsou přístupné po celý rok, ale nejlepší doba k návštěvě je od května do října, kdy jsou turistické stezky nejpřístupnější. Vstupenky na návštěvu vodopádů lze zakoupit na místě nebo online. V blízkosti vstupu do parku je dostatek parkovacích míst pro osobní automobily a autobusy.

Wasserfallweg – pěší túra po stezce k vodopádu

Pokud jde o procházky a turistické trasy, máte několik možností. Nejznámější je turistická stezka Waserfallweg, která vede podél vodopádů a nabízí úchvatné výhledy. Tato stezka je dlouhá přibližně 4 kilometry a je vhodná pro všechny věkové kategorie.

  • Délka: 4,15 km
  • Výškový rozdíl: 413 m
  • Doba chůze: 1,5 hodiny bez přestávek
  • Vstupné: 5 €/dospělý, od poloviny dubna do konce října

Nejúchvatnější fotografie se pořizují u nejnižšího vodopádu Krimmelských vodopádů. Výhled zespodu i shora z vyhlídky je brilantní. Nezapomeňte si na svém chytrém telefonu zapnout funkci slo-mo a zaznamenat přírodní podívanou ve zpomaleném záběru.

Pokud jde o ubytování, v okolí Krimmelských vodopádů najdete širokou škálu možností, od kempů a chatek pro ty, kteří dávají přednost dobrodružství a bližšímu kontaktu s přírodou, až po komfortní penziony a luxusní hotely, které nabízejí veškeré moderní vybavení a služby. Ať už máte jakýkoli rozpočet a preference, v okolí Krimmelských vodopádů si určitě vyberete.

Jak Krimmelské vodopády ovlivňují naše zdraví

Návštěva Krimmelských vodopádů je nejen vizuálně fascinujícím zážitkem, ale může mít i pozitivní účinky na vaše zdraví. Výzkumem těchto účinků se zabývalo několik vědeckých studií, zejména pro lidi trpící dýchacími problémy.

Jedním z nejdůležitějších aspektů, které vědci zkoumali, je vysoká koncentrace aerosolů ve vzduchu v blízkosti vodopádů. Tyto malé vodní částice, které vznikají praskáním vodních bublin při vodopádu, mohou mít při vdechování pozitivní vliv na dýchací systém.

Studie prokázaly, že tyto aerosoly mohou pomoci zmírnit příznaky různých respiračních onemocnění, jako je astma nebo chronická obstrukční plicní nemoc. Při návštěvě vodopádů se doporučuje strávit alespoň jednu hodinu vdechováním těchto aerosolů.

Kromě toho může pobyt v přírodě a fyzická aktivita při procházce kolem vodopádů přispět ke zlepšení duševního zdraví a celkové pohody. Návštěva Krimmelských vodopádů je tedy nejen příležitostí k obdivování jedinečné krásy přírody, ale také příležitostí k posílení zdraví.

Nejlepší tipy a doporučení

Návštěva Krimmelských vodopádů je jedinečným zážitkem, je dobré mít na paměti několik praktických rad:

Nejlepší doba pro návštěvu: Jak již bylo zmíněno výše, nejlepší doba pro návštěvu je od května do října, kdy je nejpříjemnější počasí a turistické stezky jsou nejpřístupnější.

Balení na cestu: Nezapomeňte na pohodlnou obuv vhodnou pro pěší turistiku, klobouk, který vás ochrání před sluncem, a lehkou bundu pro případ změny počasí. Voda z vodopádů může vytvářet vodní mlhu, proto se vám může hodit i vodotěsné pouzdro na telefon nebo fotoaparát. Nezapomeňte si vzít dostatek vody na pití a zdravou svačinu.

Místní jídlo a pití: Nezapomeňte ochutnat některé z místních specialit. Rakouská kuchyně je proslulá svými vynikajícími dezerty, jako je Apfelstrudel (jablečný závin) nebo Sachertorte (čokoládový dort). K občerstvení se nabízí řada místních nápojů včetně širokého výběru rakouských vín a piv.

Respekt k přírodě: Nezapomeňte, že navštěvujete národní park, kde je důležité respektovat přírodu a zanechat místo tak, jak jste ho našli. Udržujte ji v čistotě, nepoškozujte rostliny a nezanechávejte po sobě odpadky.

Krimmelské vodopády jsou skutečným skvostem, který musíte zažít na vlastní kůži. Tato působivá přírodní krása nabízí úchvatné výhledy, fascinující procházky a jedinečnou příležitost poznat sílu a krásu přírody v její nejčistší podobě.

Vstup a otevírací doba 2023

  • Dospělí 8 EUR, děti ( od 6 do 15 let) 4 EUR, do 6 let zdarma
  • Otevírací doba od 9:00 do 17:00 od poloviny dubna do konce října (poslední vstup v 16:30)
  • Celková délka trasy k vodopádu 4 km (jednosměrně)
  • Čas potřebný k návštěvě 1 až 5 hodin podle toho, kterou část stezky projdete
    Oficiální internetové stránky: Vodopády Krimml