Mládě koaly ve vídeňské ZOO Schönbrunn

0

Podruhé v historii schönbrunnské zoo se zde narodil potomek koaly. Samice koaly „Bunji“ nosí ve vaku mládě koaly. „Koaly jsou březí asi měsíc a porod je poměrně nenápadný – sotva viditelný i pro ošetřovatelský tým,“ říká Eveline Dunglová, vedoucí oddělení zoologie. První snahou ještě nevyvinutého dítěte je cesta z porodních cest do vaku. Je velký jen jako gumový medvídek a sám se plazí po silnici – stále slepý a hluchý. „K páření došlo vbřeznu, takže porod lze datovat do dubna,“ vysvětluje Dungl.

Koala ve vídeňské zoo

Druhý potomek schönbrunnského páru koal představuje vhodné složení a odbornou péči o zvířata. „Koaly se v zoologických zahradách mimo Austrálii chovají poměrně vzácně, ale kvůli ztrátě životního prostředí jsou jednoznačně ohroženým druhem. Proto nás nesmírně těší další takový chovatelský úspěch,“ říká ředitel zoo Stephan Hering-Hagenbeck. Poslední mládě je již zcela dospělé a v nadcházejících měsících bude v rámci Evropského programu na ochranu přírody (EEP) přemístěno do nového domova.

Koala ve vídeňské zoo
Foto: Daniel Zupanc

Pro návštěvníky jsou současní potomci nyní velmi vzácní a těžko je lze spatřit. Čas od času se z kapsy vynoří malá ruka nebo noha. Vývoj ve vaku trvá až šest měsíců a přibližně ve 22 týdnech mládě otevře oči a začne se více zajímat o svět mimo vak. Pohlaví lze určit až později.