Medvědí soutěska – Bärenschützklamm

0

POZOR: Dočasně uzavřeno!
Po silném skalním řícení je soutěska Bärenschützklamm uzavřena. Rokle zůstává uzavřena až do odvolání. Vstup do uzavřené soutěsky je zakázán a životu nebezpečný!

Máte dobrodružnou povahu? Máte už dost města a chcete se z plných plic nadechnout čerstvého vzduchu? Chcete zažít nevšední výlet za krásami Štýrska? Chcete místo cestiček podél vodopádu zdolávat žebříky, lávky a mosty? Pak je pro vás výlet do Medvědí soutěsky, která se nachází nedaleko rakouské obce Mixnitz, to pravé. Proto se jí někdy říká Mixnitz klamm. Tento nádherný přírodní výtvor byl v roce 1978 vyhlášen chráněnou přírodní památkou. I dnes jsou v této oblasti zakázány veškeré horolezecké aktivity. Medvědí soutěska dostala své jméno podle skalních medvědů, kteří zde žili.

 

Výlet touto roklí je určen pro všechny věkové kategorie, je bezpečný, trvá asi tři hodiny a obvykle končí v malé hospůdce U dobrého pastýře, která se nachází v nadmořské výšce 1209 m. Všichni návštěvníci se mohou vydat na výlet do Medvědí soutěsky. V originále se tato hospůdka jmenuje Guten Hirten.

 

Vraťme se však od malé hospůdky zpět do rokle. Turistům byla otevřena před více než sto lety. Systém žebříků, mostů a lávek, o kterém jsme se zmínili, byl vybudován v průběhu roku 1901. Zhruba od poloviny minulého století se o údržbu tohoto turisticky oblíbeného místa starají členové Alpského klubu. Jak však víme, příroda je nevyzpytatelná a bohužel v roce 1997 ukázala svou sílu a roklí se prohnala obrovská bouře. Výsledek jejího řádění nebyl lichotivý. Odnesla většinu žebříků a mostů. Během několika následujících let však členové klubu turistickou stezku opravili. Připomínají to zbytky kovových žebříků a konzol ve skalách, které dobrovolníkům sloužily jako pomůcky při opravách. Dnes soutěskou vede 49 dřevěných žebříků, 115 dřevěných mostů a lávek, které mají celkem neuvěřitelných 2 900 schodů na vzdálenost pouhých 1 400 metrů. Všude kolem můžete obdivovat vodu, mechy, kameny nebo vápencové skály, vychutnávat si hukot vodopádu a zapomenout na starosti všedního dne, protože komunikovat s někým přes hlasitý „řev tekoucí a padající vody“ bude téměř nemožné. Čím více se budete vzdalovat od místa, kde se stezka nachází, tím zajímavější vodní podívaná se vám naskytne, přičemž každý žebřík poskytuje nové krásné výhledy a vodopády jsou strmější a kaskádovitější. Žebříky jsou očíslované, takže snadno poznáte, že se pomalu blížíte k cíli.

Asi deset minut od posledního žebříku, jdouce po široké kamenité cestě, dojdete k chatě, která má velkou terasu se stoly. V případě velkého počtu návštěvníků, což není nic neobvyklého, jsou stoly rozloženy i na trávě. Obvykle jsou všechny stoly zaplněné a lidé si vyměňují zážitky, živě diskutují a prohlížejí si nádherné fotografie zachycující kouzelné obrazy vytvořené samotnou přírodou.

Chtěli byste strávit víkend na tomto krásném místě? Najděte si nejlepší ubytování v okolí Bärenschützklamm.

Adresa a vstupné

Rokle Bärenschützklamm
Kirchdorf 16
8132 Pernegg
Tel: +43 (0)3867/8044-11
E-mail: tourismus@pernegg.at
Internetové stránky: http://pernegg.at/sport-freizeit/baerenschuetzklamm/

Vstup je možný od 1. května do 31. října od 7:30 do 16:00 hod.
Dospělí: 5,00 €
Děti od 6 do 16 let: 3,50 EUR
Děti do 6 let: zdarma