Klagenfurt am Wörthersee

0
60

Klagenfurt am Wörthersee budete možná znát i pod názvem Celovec, který v naší mateřštině také zdomácněl, ač jde původně o označení slovinské. Jinak jde o hlavní město spolkové země Korutany a zároveň je i tím největším, které má skoro sto tisíc obyvatel. Za sebou má ještě jedno nej: Jde i o nejjižnější rakouské město.

Klagenfurt, to je především bohatá historie, ostatně není divu, vznikl už ve 13. století, ač o něm máme doloženy první zmínky již z dob o století dříve. Tehdy byl ale zatím znám coby místo trhové. Bylo mu ovšem zapotřebí nejprve najít vhodnější lokalitu, zakladatelem se tak stal až syn korutanského vévody Hermanna von Spanheima Bernard. Jedno z klíčových odvětví zdejší ekonomiky je proto nejen díky pestrým dějinám, které za sebou Klagenfurt má, také cestovní ruch.

Památky v Klagenfurtu

Dominantou je Neue Platz, náměstí, které svou současnou podobu získalo v roce 2008. Vaší pozornosti tu určitě neujde Dračí kašna. Ostatně, toto zvíře se stalo symbolem celého města a ocitlo se i v jeho znaku. A bylo na svém místě první, sama kašna k němu přibyla až o něco později. Jako poslední vznikla socha Herkula. Původní legenda je však o něco méně romantická, prý byl srdnatým bojovníkem s mýtickou nestvůrou pouhý prostý rolník. Teprve po smrti okřídleného draka zvaného Lindwurm mohlo město vzniknout.

Klagenfurt má především typickou romantickou atmosféru dávných časů – o jeho ráz se postarali hlavně renesanční umělci, kteří mu dodnes mnoha turisty obdivovanou tvář vtiskli během obnovy po ničivém požáru v šestnáctém století. Jeho devastujícím účinkům padly za oběť téměř všechny klagenfurtské památky. Ostatně náměstí vévodí radnice a ani ona se původně nevymykala renesančnímu rázu, teprve později byla působivá stavba přetvořena v klasicistním duchu. Kdyby vám samotné náměstí nestačilo, zastavte se tu v listopadu. Proč? Místní jsou nesmírně hrdí na svou předvánoční atrakci: slavné trhy.

Pozoruhodný je i kostel sv. Jiljí, který se nachází od Starého náměstí na sever. Z jakého důvodu se o něm zmiňujeme? Jeho věž je tou nejvyšší v Korutanech, takže odsud budete mít celý Klagenfurt jako na dlani.

Nové náměstí je ulicí Kramergasse spojeno s tím Starým. Ještě než k němu dorazíte, všimnete si určitě sochy podivného mužíčka vylévajícího vodu. Místní mu říkají Wörtherseemandl a prý stojí za vznikem samotného jezera, když, rozezlen na zdejší hlučné obyvatelstvo, které se nedokázalo při bujné hostině umravnit, zatopil město, jež tu původně stávalo. A tak údajně vzniklo slavné Wörthersee. I zde je jednou z klíčových staveb radnice, která nese název podle náměstí také Stará. Vznikla už v sedmnáctém století. Druhou významnou památkou na tomto místě je morový sloup, původně dřevěný. To, že je zdejší, vlastně není tak zcela přesné, na své stávající pozici je totiž teprve od roku 1965.

Milovníci pamětihodností by rozhodně neměli vynechat Zemský dům neboli Landhaus. Jde o místo, kde zasedá korutanská zemská vláda a které láká na slavný Erbovní sál, jehož autorem je J. F. Frommiler. Jsou tady jednak vyvedeny erby korutanských zemských stavů a jednak si všimnete pozoruhodných fresek na stropě. A původně byste přímo naproti této stavbě našli již jmenovaný morový sloup, než se tedy přestěhoval na Nové náměstí.

Jezero Wörthersee a sportovní aktivity i relaxace

Městu dalo jeho název a je s ním neodmyslitelně spjato. Jde o vůbec páté největší jezero v celé zemi. Charakteristické je především pro prameny, které ovlivňují teplotu vody – až na lákavých dvacet sedm stupňů Celsia, což z něj činí nejteplejší lázeňské jezero v Alpách. Tomu ostatně odpovídají i spousty turistů, kteří se ubytovávají ve zdejších hotelech.

Dnes je již Wörthersee s městem spojeno vodním kanálem, který se jmenuje Lendkanal. Pokud by vás tedy omrzely „pouhé” břehy, můžete se i po něm svézt v létě na lodi. V zimě zase ledovou plochu jezera využívají fanoušci bruslení. Bavit se budou i milovníci dalšího druhu aktivního vyžití: Nabízí se třeba osvětlená běžecká stezka pro půlmaraton. Známý je i klagenfurtský hokejový tým, z méně populárních sportů tu má svoje příznivce americký fotbal. Také tady získalo tradici hraní beach volejbalu a vytáhnout můžete i kola: Kolem jezera je více než 130 kilometrů cyklotras. Pro zastánce méně adrenalinových aktivit máme ještě jeden nápad: golfová hřiště. A až si budete chtít opravdu odpočinout, zamiřte prostě na místní pláž. Ostatně půvabná atmosféra lákala k odpočinku dokonce i slavné, a to nejen Rakušany – třeba německého skladatele Johannese Brahmse. Zlákat vás mohou také řady obchůdků i kavárny nebo třeba vyrazte za uměním do kina či do divadla.

Něco nejen pro milovníky sportu, ale také kultury

Zapomenout bychom neměli alespoň na jednoho významného rodáka. Je jím literární velikán Robert Musil, autor především monumentálního románu Muž bez vlastností, jímž je stavěn po bok takových jmen světové literatury jako James Joyce nebo Marcel Proust. Na počest další slavné zástupkyně literárního světa – Ingeborg Bachmann se zde pravidelně pořádá prestižní literární soutěž.

Minimundus, zábava nejen pro děti

Na východním břehu jezera zaujme i dospělé atrakce jménem Minimundus. O co jde? Zobrazuje miniatury staveb, ale také ukázky dopravní techniky atd. Modely jsou v měřítku 1:25 a je jich tady víc než sto sedmdesát. Absolutní věrnost, bylo-li to možno, tvůrci zachovali též použitím originálních materiálů. Najdeme tu ukázky z více než čtyřiceti různých zemí a nemůže samozřejmě chybět ani Česká republika. A bonus: Návštěvou podpoříte dobrou věc. Zisk jde totiž potřebným, ať se to týká dětí nebo rodin.

Nejvýhodnejší ubytování v Klagenfurtu

Cesta autem z Prahy