Oslnivá krása rakouského Hallstattu

0
11

Jedním z nejmalebnějších míst v celé Evropě jsou Horní Rakousy. Oblast, která na severu hraničí s našimi jižními Čechami, tak osobitým regionem s typickou přírodou a sobě vlastními vesničkami a rybníky, a na jihu se naopak rozprostírá na svazích rakouských Alp. Patří mezi jedno z nejnavštěvovanějších míst v ústřední zemi bývalého mocného císařství, a to nejen pro velká města s množstvím památek a vlastní architekturou, ale i pro rozlehlá jezera, mílou přírodu a hory, která vytváří milá a příjemná údolí s hlubokými lesy, křišťálově čistými řekami a malebnými městečky uprostřed hor a hvozdů. A jedním takovým je i Hallstatt.

Městečko Hallstatt se nachází na břehu stejnojmenného jezera Hallstätter See. Jedná se o malou, ale o to krásnější obec, rozkládající se u chladných vod jezera, na svahu okolních hor  a skal masivu Dachstein. Jakmile jej spatříte, zaručeně si ho zamilujete. Domky s typickou architekturou, bílé s dřevěným roubením a trámy, kamenné břehy jezera, kostel Nanebevzetí panny Marie s kostnicí, i radnice patří mezi místa, která v tomto pohádkovém městečku najdete. Kdysi dávno to bylo sídlo horníků, kteří v nedalekých dolech těžili sůl, dnes zde najdete řadu hotelů, které nabízí nádherný výhled na rozlehlé jezero. Nečekejte však nic velkého, kromě malého náměstíčka a jedné ulice nenajdete v Hallstattu téměř nic. Ovšem na druhou stranu oč je menší, tím je roztomilejší. Navíc pokud nechcete po městě chodit, můžete pro cestu podél břehů použít loďku, nebo se projít stezkou ve svahu, která byla dříve jediným spojením mezi oběma konci města. Nicméně není to to jediné, co vám návštěva tohoto města přinese.

Především je to nejlepší místo, kde se ubytovat, jestliže se chcete porozhlédnout kolem Hallstätter See. Pokud toužíte vidět modré jezero, které se jako klenot ukrývá mezi hřebeny hor, uložené jako srdce v hrudi hlubokých a temných hvozdů v údolí kolem řeky Traun, pak je nejlepší vyrazit právě z Hallstattu. Ať už na romantickou projížďku na lodi, nebo na procházku po břehu jezera či výšlap na okolní hřebeny, bude to výlet, který do konce života z hlavy nedostanete. V této neobyčejně klidné oblasti se budete cítit jako v jiném světě, obklopeni jedinečnou přírodou, a nádherným klidem, přijde vám jako by okolo vás obživla romantická malba vy jste se stali součástí obrazu modravých hor a skal, zelených lesů a křišťálového jezera.

Pro mnohé z nás budou jistě velmi zajímavé solné doly Salzwelten nacházející se kousek od Hallstattu. Určitě není bez zajímavosti, že se jedná o nejstarší solné doly v Evropě. Prohlédnout si je můžete i dnes. Z městečka, které v minulosti žilo právě těžbou tohoto nerostu, nezbytného pro lidský život, se dostanete nahoru buďto lanovkou Salzbergbahn, která vede až na kopec Salzberg, nebo můžete vyrazit stezkou, kterou dříve chodili do práce horníci. Nahoře si pak můžete prohlédnout Rudolfovu věž a samotné šachty, kde se dříve věž těžila. A pokud se vám bude chtít také něco málo utratit, můžete si koupit kamínek soli na památku. Odjakživa byla totiž sůl z Hallstattu považována za velmi cennou a kvalitní.

Jestli vás solné doly zaujmou, netrpíte klaustrofobií, a rádi obdivujete tajemné hlubiny světa, pak vás jistě bude zajímat další podzemí v okolí Hallstattu. Ovšem na rozdíl od solných dolů, toto podzemí nemá nic společného s člověkem, a vzniklo přirozenou a mocnou silou přírody, která tak umožnila člověku nahlédnout do hloubi země. Již podle názvu, Mammuthöhle, Mamutí jeskyně, vám musí být jasné, jak si tam budete připadat. Její jméno se totiž netýká žádných ochlupených slonů, ale je odvozeno od její velikosti. Jedná se totiž o ohromný podzemní labyrint, která ve tmě ukazuje nesmírnou sílu přírody a její kamenné bohatství. Je ohromující, že přestože bylo prozkoumáno více než 50 kilometrů tunelů, je to jen nepatrný zlomek její skutečné velikosti.

V kontrastu s tím, jak můžete svět v rozlehlých jeskynních komplexech obdivovat ze zdola, stejně tak jej můžete v okolí Hallstattu obdivovat z výšky. Okolní hřebeny totiž přímo vybízejí k procházce, která vám nabídne zcela unikátní a nádherný výhled na jezero, městečko Hallstatt, okolní hluboké lesy, i krajinu široko daleko. A jak se nahoru dostat, a téměř se dotknout nebes? Nejlépe lanovkou na Krippensteinu, která vás dostane doslova až do oblak. Na zasněženém vrcholku hory můžete cestičkou projít až na řadu vyhlídek, a na jedné z nich, té nejunikátnější, se určitě zastavíte. Jedná se o plošinu, zvanou „Five Fingers“, pět prstů, a vskutku připomíná rozevřenou dlaň, ze které se vám nabízí úchvatný pohled dolů, do jezerního údolí, a zatímco budete stát přímo na dlani nahoře, uvidíte jako na dlani dole úchvatnou scenérii alpského jezera. Během cesty od vyhlídky pak uvidíte také celý masív Dachsteinu i s rozsáhlým Dachsteinským ledovcem.

V zimě se dá v oblasti Dachsteinu příjemně lyžovat, nebo jezdit na snowboardu, v létě naopak chodit na příjemné procházky přírodou, poznávat místní zvyky, a nebo si na půjčené loďce odpočinout od lidí uprostřed jezera. Rozhodně se vám však nestane, že byste v oblasti neměli co dělat. Dachstein je přímo protkaný sítí jeskyní, z nichž jednou je právě zmíněná Mamutí jeskyně, koho zajímá historie, ten určitě uvítá procházku po památkách přímo v Hallstattu nebo prohlídku solných dolů, a naopak romantik, mající v lásce přírodu, určitě rád uvidí úchvatné scény v přírodě kolem jezera. Je to osobitá oblast, malebná, jako z knihy, a dostupná úplně všem. Je jedno, jestli jste mladí, nebo staří, jestli hledáte aktivní dovolenou, nebo klid a odpočinek, najdete to v Hallstattu.