Hainburg an der Donau

0
56

Hainburg an der Donau je historické městečko v Dolním Rakousku. Budete-li ho chtít navštívit, musíte se vypravit konkrétně do okresu Bruck an der Leitha. Jeho střediskem je město stejného názvu, česky Most nad Litavou.

Daleko to sem nemají především obyvatele Slovenska. V Hainburgu žije podle posledních údajů z ledna 2016 už přes šest tisíc obyvatel, takže k velkoměstům zrovna nepatří, byť se utěšeně rozrůstá. (Některé zdroje hovoří ještě o počtu necelých 6000 obyvatel. Stěhuje se sem v posledních letech zejména mnoho lidí právě ze Slovenska.) Oč menší je rozlohou, o to větší je však svým významem. Může se pochlubit mnoha zajímavostmi nejen historického rázu.

Dovolte nám malé historické okénko. I dějinami hýbaly nejrůznější pikanterie a v hodinách dějepisu nám tyhle zajímavé klepy většinou neříkali. Víte, že se v kapli místního hradu ženil český král Přemysl Otakar II.? Bral si Markétu Babenberskou. Díky své téměř o třicet let starší choti se pak stal na evropské politické scéně významnou postavou. Královně bylo již téměř padesát a aby si král zajistil následníky trůnu, měl nemanželské potomky (s manželčiným svolením ovšem). Svazek byl později anulován.

Dějiny jsou učitelkou života

Historie města však sahá dále: přibližně do druhého století před naším letopočtem. Tehdy byli prvními obyvateli místa Keltové. Vůbec první doložitelná zmínka o městě pochází ze 13. století. A není nikterak bezvýznamná: Objevuje se hned ve stěžejním díle evropské literatury – hrdinském eposu Píseň o Nibelunzích. Ostatně dlouhou historii města si můžete prohlédnout doslova na vlastní oči i v současnosti. Může se totiž pochlubit bezpočtem významých pamětihodností.

V první řadě si zaslouží jmenovat rozsáhlé městské opevnění hned se třemi branami – Weinertor, Ungartor a Fischertor. Za návštěvu stojí třeba hlavní náměstí s Mariánským sloupem, jehož vznik se datuje již do 18. století. Bez zajímavosti není ani farní kostel sv. Filipa a Jakuba, vedle nějž rozhodně nepřehlédnete vrcholně barokní mariánský sloup, který je považován za nejkrásnější památku svého druhu v zemi. Dalším důležitým historickým objektem je ještě například Haydnova kašna. A pokud je vám toto jméno povědomé, jste na správné stopě. Skutečně nese název podle hudebního skladatele Josepha Haydna, významného dolnorakouského rodáka, který se tu učil svým prvním hudebním krůčkům. Kašna pochází sice už ze sedmnáctého století, nicméně byla téměř kompletně zničena. Takže to, co si prohlížte, je dokonalá replika, která na svět přišla poměrně nedávno – až v roce 1932. Původně navíc nestála na náměstí, ale na hlavní ulici.
Vysoká koncentrace významných objektů je pro městečko typická. Z Hauptplatz se stačí vydat po Kirchengasse, abyste dorazili k daším pozoruhodným stavbám: I když se vám možná nebudou tak zcela líbit. Pranýř z roku 1756 byl totiž symbolem hanby. Ve středověku a raném novověku se na pranýř posílali nepoctivci, proto také dodnes tyto stavby najdeme v centru pozornosti na náměstích. Trestalo se posměchem a mohli jste si tu vykoledovat dokonce i výprask. Vlastně ani další stavby nepatří k tomu, co byste chtěli zažít na vlastní kůži: špitál a chudobinec, které se staraly o nemocné, ale také zchudlé nebo zestárlé občany. To vlastně byly první pokusy o zavedení funkčního sociálního systému.


Pokud vás zase tak moc neoslovují záležitosti duchovní, namísto do hřbitovního kostela nebo bývalých areálů františkánského či minoritského kláštera se vydejte raději prozkoumat dějiny již zaniklého místního pivovaru, který se nachází na Ungarstrasse. Svoji poznávací vycházku můžete zakončit v městském muzeu.

Historie mě nebaví, co máte jiného?

My, tedy vlastně toto místo, toho pro vás má více. Co takhle vyrazit na green? Zdejší hřiště se může pochlubit jednou raritou: Není klasicky rovné, protože bylo vystavěno v kopci. Pokud golf hrát neumíte, možná se to právě tady navíc naučíte. Sídlí tu totiž i golfová škola. A samozřejmě nemůže chybět fotbalové hřiště, které aktivně využívá místní družstvo FK Hainburg. V případě, že by vám nevadil přesun dále, koupaliště je odsud vzdáleno přibližně dvacet minut jízdy autem. Okolí využijí také nadšenci do cyklistiky.

Město myslí samozřejmě i na turisty, kteří by se měli zájem zdržet déle a hledají ubytování – například hotel Ales Kloster. Nicméně si můžete libovolně vybrat, zda se ubytujete tam, kde vám přípraví větší pohodlí nebo na oltář nižšího rozpočtu kus komfortu obětujete. Hainburg totiž počítá s oběma těmito variantami. Na zázemí pro nejen kulturychtivé návštěvníky bylo pamatováno i jinak: Najdete zde také množství útulných restaurací a obchůdků. To, co je tady k vidění a zažití standardně, vám nestačilo? Pořádají se tu četné kulturní akce, třeba místní hradní hry, které se konají na zřícenině hradu Schlossberg, jenž se hrdě vypíná nad městem. Ostatně, jen málo měst se může pochlubit také tak úctyhodnou koncentrací hradů jako toto.

Ještě bychom vám poradili navštívit Kulturfabrik. Jde o bývalou tovární halu. Od svého původního účelu se odchýlila značně: Dnes se používá především pro výstavy, setkání umělců, znalců umění i jeho milovníků.

Městečko disponuje i vlastním přístavem. Tím jsme možnosti dopravy ještě nevyčerpali. Cestovat můžete samozřejmě rovněž za využití zdejších autobusových linek (dokonce došlo k zavedení spoje do Bratislavy), nicméně doporučujeme využít k přesunům vlastních sil, neboť se před vámi otevírá ideální lokalita k procházkám a některou z mnoha krás by byla škoda nechat si ujít.