Motýlí krása uprostřed Vídně

0
37

Tropické teploty a extrémní vlhkost vzduchu. Přestože to nemusí znít nejlákavěji, právě do skleníkových prostor uprostřed Vídně proudí denně stovky turistů na nezapomenutelnou atrakci. Blízko věhlasné vídeňské Opery se zde totiž nachází Motýlí dům. Navštivte tento tropický prales a obdivujte neuvěřitelné kombinace barev, tvarů a vzorů exotických křídel motýlů, které nenajdete jinde ve střední  Evropě.

Tropický ráj

V nově zrekonstruovaném secesním skleníku se návštěvníci setkají se stovkami volně poletujících motýlů a dalšími stovkami  kukel a housenek ve všech stádiích líhnutí motýla. V Motýlím době se totiž podařilo vytvořit podmínky přímo ideální pro jejich život a množení. Teploty nad šestadvacet stupňů Celsia a vlhkost vzduchu nad osmdesát procent dopřávají i těm nejexotičtějším druhům okřídlenců spokojený život. Atmosféru hustého deštného pralesa dokreslují jezírka, cizokrajné rostliny i  malý vodopád, na jehož druhé straně prochází turistická trasa.

Na procházce pralesem

Expozice Domu motýlů je bohatě osázena tropickými rostlinami včetně orchidejí, které v pravidelných intervalech překrásně vykvétají. Součástí expozice je také vodopád s jezírkem a vyhlídková trasa vede i přes vyvrácený strom či jeskyni za vodopádem. Kdo se přírody nebojí a chce se dozvědět více o procesu kuklení a líhnuté motýlů, může v rámci expozice navštívit také prosklenou vitrínu s kuklami motýlů a bude mít možnost sledovat jejich líhnutí v přímém přenosu.

Okřídlení krasavci a jejich potrava

Po celý rok je možné procházet se mezi živými volně létajícími tropickými motýli. Žijí zde v přírodním tropickém prostředí, a tak se živočichům v tropickým zemí, jakými jsou například Kostarika, Belize, Thajsko či Filipíny, opravdu daří. Samotná podstata skleníku, tedy neustálý přísun světla, je ideální podmínkou pro kvalitní život desítek druhů motýlů a rostlin. Právě rostliny jsou voleny s ohledem na potřeby motýlů jako jejich přirozenou potravou. Nektar z mnohých z nich slouží jako potrava pro motýli, jiné jsou zase vhodné ke kladení vajec a jako vhodná potrava pro housenky. Mezi rostliny, které motýli pro svůj život potřebují najdeme ibišek či lantanu.

Kudy k motýlům

Neobyčejná oblíbenost, které se Motýlí dům těší, je způsobena především krásou živých exponátů, které představuje a exotickým prostředím, ve kterém se návštěvníci ocitají. Výhodné je však také jeho umístění, a to přímo v centru Vídně nedaleko věhlasné opery, přímo v druhé zahradě zámku Hofburgu. Sídlo rodu Habsburků, rozsáhlý palácový komplex Hofburg, se od 13. do 20. století stal svědkem dějinných událostí, ovlivňujících politické události v Rakousku i celé Evropě. Právě v jedné z jeho zahrad je umístěn Motýlí dům.

 

Bylo nebylo se skleníkem

Psal se rok 1989, když Stephan Frien navrhl Peteru Cobriemu, bývalému řediteli rakouských spolkových zahrad, aby se doplnila krása vídeňského centra o skleník plný pestrobarevných motýlů a nádech deštného pralesa. Stephen Fried již několik motýlích domů v Evropě založil, a tak se stalo, že byl projekt odsouhlasen a dnes 1. května 1990 v Sonnenuhrhausu otevřen. O osm let později však budouva vyžadovala nutnou rekonstrukci, a tak se exotika i stovky motýlů museli přesídlit do svého současného domova do blízkosti paláce Hofburg. Motýlí dům se již stal zavedenou turistickou atrakcí ve Vídni, bez jejíž návštěvy téměř nejde rakouskou metropoli navštívit.

Návštěvní doba

Exotické druhy motýlů i tropickou přírodu můžete do Vídně přijíždět obdivovat od dubna do konce října, a to od pondělí do pátku d 10:00 do 17:00 hodin, o víkendech a svátcích až do 18:30 hodin. Vezbylých měsících, tedy od listopadu do března je pak otevřeno denně od 10:00 do 16:00 hodin. Základní vstupné činí příjemných 5 Euro s možností dětských a rodinných slev.