MHD Vídeň

0

Městskou hromadnou dopravu tvoří síť autobusů, tramvají, metra a příměstských vlaků. Na několika zastávkách v centru je malá kuriozita – osobní váha. Informační systém a propagace hromadné dopravy je na vysoké úrovni a snaží se aby lidé přesedlali z automobilů do ekologičtějších hromadných dopravních prostředků. Ve městě hromadnou dopravu doplňuje i zautomatizovaná půjčovna kol. Funguje tak, že si na jednom místě za malý poplatek půjčíte kolo, které je možné za určitý čas vrátit na původní, nebo jiné určené místo. Ve městě je rozvinutá síť cyklostezek.

Metro (U-Bahn)

Nejrychlejší přesun městem je pomocí metra (U-Bahn). Síť tvoří pět linek označených písmenem U a číslem linky. Linky U1 až U4 jsou moderní rychlé podzemní vlaky. Linka U6 je výjimečná, používá přestavěné tramvajové vozy a jezdí většinou po nadzemních historických nadjezdů. Podzemní dráha jezdí pravidelně v krátkých intervalech denně přibližně od páté hodiny ráno do půlnoci. Lístky se dají koupit přímo na stanici metra.

metro viden 

Tramvaje (Strassenbahn)

Většina linek tramvají (Strassenbahn) začíná v centru. Linky 1 a 2 jezdí na okružní trase kolem města po Ringstrasse okolo historického centra. Je tam soustředěno nejvíce památek a můžete si je prohlédnout za jízdy. Staré tramvaje na těchto linkách mají také své kouzlo, poznáte je podle dřevěných sedaček a dřevěné podlahy. Na tento okruh se napojují ostatní tratě které již zahrnují odlehlejší části Vídně. Podle čísla linky je možné určit, do které městské části tramvaj jezdí. Lístek na tramvaj je možné koupit si za příplatek přímo u řidiče. Trasy linek jsou také k dispozici online.

Autobusové linky jezdí v celém městě i příměstských oblastech. Zajišťují i noční dopravu když nejezdí metro ani tramvaje. Většina autobusů je nízkopodlažních. Pro turistické linky a méně vytížené linky na okrajích města se používají minibusy.

Dopravu ve městě doplňují příměstské vlaky (S-Bahn). Modrobílé soupravy nejezdí tak často, ale jsou nejrychlejším způsobem jak se dostat do částí za Vídeň.

Lístek na jízdu v jednom směru s libovolnými přestupy stojí 2,40 EUR, celodenní lístek 8 EUR. Automaty na lístky přijímají i papírové bankovky a většinou komunikují v českém jazyce. Stejný lístek platí i na cestu autobusem, elektric nebo příměstským vlakem. Tyto jízdenky platí pro celou zónu až k hranicím města, v metru proto netřeba dokupovat lístky na další zóny. S jedním lístkem je sice možné cestovat z jednoho místa na druhé s libovolným počtem prostupů, směr jízdy však nesmíme přerušit či se vrátit na původní místo. Tedy na jízdu z bodu A do bodu B můžete v rámci lístku použít různé dopravní prostředky. Výhodnou alternativou pro turisty může být i městská karta Vienna-Card. V ceně karty 29 EUR je pro držitele používání všech linek vídeňské městské homadnej dopravy po dobu 72 hodin a přes 200 různých slev do muzeí a také komerčních podniků. Kartu lze zakoupit v informačních centrech Tourist-Infos,v hotelích, v předprodeji v dopravním podniku Wiener Linien ve vestibulech větších stanic metra nebo i na internetu.

Dodržování těchto pravidel kontrolují namátkově revizoři, v případě nedodržení hrozí vysoká pokuta. Děti do šesti let mají MHD zdarma vždy, děti od 6 do 15 let mají MHD zdarma pouze v neděli, státní svátky a přes prázdniny.

Zóna 100 (Kernzone, Zone 100)

Je to zóna, ve které leží celé město Vídeň. Všechny spoje MHD jsou v této zóně, kromě vlaků S-Bahn, které chodí i dále do příměstských částí.

viden zona 100 kernzone

Ceník MHD Vídeň 2020

Jedna jízda (Einzelfahrt), platí pro všechny prostředky (metro, tramvaje, autobusy, prim. Vlak) 2,40 €
Vienna Ring Tram – vyhlídková jízda klasickou tramvají kolem památek 12,00 €
Vienna Ring Tram (děti od 6 -15r.) 6,00 €
Týdenní karta (Wochenkarte) 29,90 €
24 hod. lístek 8, – €
48 hod. lístek 14,10 €
72 hod. lístek 17,10 €
Vídeňská karta (Wien-Karte) – 48 hod 25, – €
Vídeňská karta (Wien-Karte) – 72 hod 29, – €
8-denní Klimakarte (můžete si nezávisle označit jen jeden den a další třeba o týden , navíc karta je přenosná) 40,80 €
EASY CityPass WIEN 1 týden, (dítě do 15. let v doprovodu zdarma) 29,90 €
EASY CityPass WIEN 24 hod., (dítě do 15. let v doprovodu zdarma) 14,90 €
EASY CityPass WIEN 48 hod., (dítě do 15. let v doprovodu zdarma) 19,90 €
EASY CityPass WIEN 72 hod., (dítě do 15. let v doprovodu zdarma) 24,90 €
Měsíční lístek (Monatskarte) 51 €

děti do 6 let cestují zdarma. Další tarify najdete na stránkách Wienerlinien, kde si lístky můžete i zakoupit online.

Lístek lze zakoupit i pomocí těchto aplikaci pro smartphone:

WienMobil-App pro Android

WienMobil-App pro iOS

Ticket-App pro Android

Ticket-App pro iOS