Haus des Meeres – exotika v srdci Vídně

0
17

Haus des Meeres je jednou ze tří vídeňských zoologických zahrad, spolu se Zoo Schönbrunn a Lainzer Tiergarten.

Dům u moře se nachází ve staré protiletadlové věži z druhé světové války. V 11 patrech na ploše přibližně 5 000 m² žije více než 10 000 zvířat. V Domě moře najdete sladkovodní i mořské ryby z celého světa. Nový australský dobrodružný svět, 360 stupňová nádrž se žraloky, Atlantický tunel, příbojový útes, tropický dům, madagaskarská oblast, krokodýlí park a další místa poskytují fantastické zážitky se zvířaty, jako jsou žraloci, rejnoci, želvy, sladkovodní ryby, krokodýli, hadi, opice, ptáci a hmyz z celého světa.

(c)GuentherHulla

Po vstupu dovnitř není problém se zorientovat, vše je dobře označeno, a proto se snadno hledá. Má celkem jedenáct pater, přičemž v prvních deseti patrech se nacházejí různá akvária a terária a nahoře kavárna se střešní terasou. Protože je zde pouze jeden výtah, vyjeďte nejprve přímo nahoru, ušetříte si čas čekáním na výtah a postupujte po schodech dolů postupně.

Na co se můžete těšit

V 360° akváriu se žraloky v 7. patře je více než 1 000 ryb – útesových žraloků, rejnoků a pestrobarevných mořských ryb. Největší nádrž v Haus des Meeres (rovněž v Rakousku) o rozloze 120 m² je přístupná ze všech stran a je to „akvárium pouze ze skla“. Poskytuje pohled jako při potápění. Původní nádrž na žraloky ve 4. a 5. patře nyní slouží jako chovná nádrž. Další zajímavostí v Domě moře je nádrž na žraloka kladivouna o objemu 150 000 litrů v 10. patře.

(c)Guenther Hulla

V Domě moře se stále dějí nové věci: v březnu 2022 byl v devátém patře otevřen Australský dobrodružný svět: 70 metrů dlouhá, honosná a pestrobarevná show plná papoušků a divokých vačnatců, včetně páru klokanů – s délkou těla 30 centimetrů jde o jeden z nejmenších klokaních druhů vůbec.

Obrovská přístavba, která má být dokončena v roce 2020, je novým domovem pro čtyři kaloně huňaté a dva lemury. Návštěvníci se (po rezervaci) mohou s roztomilými opičkami setkat i zblízka. V tomto takzvaném madagaskarském komplexu s vnitřními i venkovními prostory žije také mangusta malá, želva obrovská a tři varani komodští.

Procházka přes Atlantik

V přízemí Domu moře se můžete projít deset metrů dlouhým tunelem Atlantik: potrubí vede skrz 500 000 litrovou nádrž, která je domovem rybího světa Atlantského oceánu a kde žijí ryby od damanů po orlovce a žraloky.

(c)Daniel Zupanc

Krokodýlí park a příbojový útes

V tropickém domě a krokodýlí zahradě, které se nacházejí v nádherné prosklené budově ve výšce 20 metrů nad zemí, volně poletují ptáci a prohánějí se opice. V teráriu můžete obdivovat hady, ještěry a tarantule.

Dobrodružné akvárium „Příbojový útes“

Umožňuje dětem poznat svět tropických ryb zblízka prostřednictvím „potápěčských přileb“ zabudovaných do podlahy akvária. V umělé krápníkové jeskyni lze pozorovat více než 100 nočních živočichů a jeskynních obyvatel: jedovaté obří stonožky, bičovité pavouky a bojové cvrčky, jeskynní ryby bez očí a štíry, kteří pod UV světlem svítí jako duchové.

Plán krmení

Rozpis krmení žraloků, piraní, krokodýlů, hadů a dalších zvířat najdete na tomto odkazu.

Návštěva je nesmírně zajímavá také například díky různým měnícím se programům:

  • Potápění se žraloky
  • Krmení žraloků, piraní, plazů a gaviálů
  • Mikroskopická výstava „Mini moře“ (medúzy, hvězdice, jedovatí červi, jednoocí krabi…).
  • Safari v Domě moře (prohlídka s průvodcem)

Jak dlouho trvá prohlídka?

Počítejte přibližně se 2 a půl až 3 hodinami.

Historie věže

Výstava „Remembering Inside“ se zabývá temnou historií věže Flak. Originální exponáty a nástěnné panely o historii budovy jsou vystaveny a můžete si je prohlédnout na schodišti mezi 9. a 10. patrem, které je z velké části zachováno v původním stavu. (Pravidelné prohlídky s průvodcem)

(C)OLN

Pohled na Vídeň

Na samém vrcholu budovy na vás čeká něco výjimečného: restaurace a bar Ocean Sky 360° v 11. patře nabízí úchvatný panoramatický výhled na Vídeň. Jedná se o nejvyšší střechu v centru Vídně.

Restaurace

Další zajímavostí je panoramatický výhled na Vídeňské moře z terasy v 9. patře. Sportovně založení návštěvníci mohou také vystoupat po 192 schodech schodiště na věž, které se nachází ve venkovním areálu, a vychutnat si výhled z výšky 35 metrů, a to i nezávisle na návštěvě zoologické zahrady.

Výstup na Haus des Meeres

Milovníci lezení se mohou těšit na vzrušující atrakci v Haus des Meeres. najdete zde lezeckou stěnu, která nabízí širokou škálu možností.

Třicetimetrová stěna je vhodná nejen pro pokročilé lezce, ale díky různým lezeckým kurzům si na své přijdou i začátečníci.

Na střechu věže vede více než 20 cest od obtížnosti 4 do 9 – úžasný lezecký zážitek!

Parkoviště

V bezprostřední blízkosti Aqua Terra Zoo se nachází parkoviště Wipark na Windmühlgasse. Návštěvníci Haus des Meeres zde mohou parkovat za zvýhodněnou cenu. V pokladně Haus des Meeres lze zakoupit slevovou kartu.

Otevírací doba 2023

Aktuální otevírací dobu najdete na domovské stránce Haus des Meeres.

Tip: Pokud se chcete vyhnout dlouhému čekání, doporučujeme zakoupit si vstupenky den předem na domovské stránce (možné pouze s kreditní kartou), pak můžete obejít frontu a jít rovnou dovnitř.

Vstupné 2023

Typ návštěvníka Věková kategorie Cena vstupného (EUR)
Dospělí od 16 let 21,90
Žáci od 16 let 16,40
Dítě 6-15 let 9,80
Dítě 3-5 let 6,50
Senior od 64 let 16,40
Student do 27 let 16,40
Osoby se zdrav. post. 16,40
Večerní vstupenka pro dospělé pouze v den návštěvy
Roční vstupenka pro dospělé 43,00
Roční vstupenka pro dítě 3-15 let 21,00

Vstupenky si můžete zakoupit také online, abyste nemuseli čekat ve frontě.

Adresa

Fritz-Grünbaum-Platz 1
1060 Wien
Webové stránky: www.haus-des-meeres.at
Na youtube kanálu Haus des Meeres Aqua Terra Zoo můžete sledovat živé záběry z kamer v různých nádržích a také živé video ze střechy věže.