Jízda na kole v Rakousku bez pokuty: tato pravidla byste měli znát

0
6

Pravidla silničního provozu neplatí jen pro motoristy, ale také pro cyklisty. Abyste se vyhnuli pokutám od policie, zde je přehled toho, co byste měli vědět o jízdě na kole v Rakousku.

Jízda na kole je v Rakousku skvělým způsobem dopravy, protože je šetrná k životnímu prostředí, levná a zdravá. Není však bez rizika, zejména pokud jde o porušování pravidel.

Cyklisté totiž podléhají dopravním předpisům, a proto musí dodržovat dopravní značky, zákony o jízdě pod vlivem alkoholu a mít správné vybavení.

Pokud tak omylem nebo úmyslně neučiníte, můžete být pokutováni. Zde jsou tedy hlavní pravidla, která je třeba dodržovat při jízdě na kole v Rakousku, a výše pokuty, kterou můžete dostat, pokud je porušíte.

Upozornění: níže uvedené údaje se vztahují k Organmandatu (pokutě na místě). Jejich výše se může v jednotlivých rakouských spolkových zemích lišit, proto je ve většině případů uvedena minimální výše pokuty.

Jízda na kole pod vlivem alkoholu – pokuta 800 až 5900 EUR

Stejně jako v případě řízení vozidla není v Rakousku dovoleno jezdit na kole pod vlivem alkoholu. Pokud tedy budete přistiženi při jízdě nad limit, bude vám uložena pokuta.

Ve skutečnosti je cyklistům povoleno pouze 0,4 mg/l, což je 0,8 promile. Pokud dechový analyzátor zjistí ve vašem těle více alkoholu, budete pokutováni podle toho, kolik jste ho vypili.

  • Od 0,8 promile (0,4 mg/l) 800 do 3700
  • Od 1,2 promile (0,6 mg/l) 1 200 až 4 400
  • Od 1,6 promile (0,8 mg/l) 1 600 až 5 900
  • Odmítnutí zkoušky na alkohol 1,600 až 5,900

Kromě pokuty může cyklista také přijít o řidičský průkaz, pokud bude přistižen při řízení pod vlivem alkoholu. Podle federální vlády je to proto, že „jízda na kole pod vlivem alkoholu může být známkou nedostatečné spolehlivosti na silnicích“. Z tohoto důvodu mohou úřady rozhodnout, že nejste způsobilí k řízení, a proto vám mohou odebrat řidičský průkaz pod vlivem alkoholu.

Nezastavení – 50 až 70 EUR

Cyklisté musí na rakouských silnicích dodržovat světelnou signalizaci a pokuta za jízdu na červenou činí nejméně 70 €. V závislosti na situaci se však může vyšplhat až na 726 €.

Totéž platí i pro značky Stop. Pokuta za nezastavení (jako cyklista) činí minimálně 50 €, ale může se pohybovat od 70 € do 726 €.

Odbočování vpravo na červenou je však v Rakousku jako cyklista povoleno a nemůže být pokutováno, pokud neohrožuje bezpečnost silničního provozu.

Chybějící nebo nefunkční výbava – 20 EUR

Podle rakouské vyhlášky o cyklistice musí mít cyklisté ze zákona určitou výbavu, například světla (pro jízdu za tmy), funkční brzdy a odrazky.

Za každou chybějící část výbavy můžete dostat pokutu 20 EUR a ve městech, jako je Vídeň, není neznámé, že vás policie pronásleduje za to, že nemáte v noci rozsvícená světla.

Jízda na kole po chodníku – 30 €

V Rakousku by cyklisté měli jezdit po silnici, pokud nejedou po vyznačené cyklostezce. Pokud vás tedy chytí při jízdě na kole po chodníku, můžete očekávat pokutu 30 eur.

Pokud však jízdou po chodníku ohrožujete i chodce, činí pokuta 50 €.

Jízda v protisměru – 50 €

Pravidla pro jednosměrné ulice platí pro všechny účastníky silničního provozu včetně cyklistů. Pokud budete přistiženi při jízdě na kole v jednosměrné ulici v protisměru, bude vás to stát 50 €.

Jízda na kole v pěší zóně – 30 €

Pěší zóna je přesně taková zóna, která je určena pro pěší, což znamená, že v ní není povolen provoz jízdních kol. Pokud budete v Rakousku přistiženi při jízdě na kole v pěší zóně, můžete očekávat, že zaplatíte pokutu ve výši nejméně 30 €, ale může se vyšplhat až na 70 €.

Používání telefonu při jízdě na kole – 50 €

Používání telefonu při jízdě na kole je v Rakousku povoleno pouze se zařízením hands-free. Pokuta za nedodržení tohoto pravidla činí 50 EUR.
Je také zakázáno sundávat obě ruce z řídítek (z jakéhokoli důvodu) a v případě
přistižení policií můžete dostat pokutu 30 EUR.

Zdroj:

https://www.wien.gv.at/english/transportation-urbanplanning/scooter.html?fbclid=IwAR3k3our7JJ3seXLZMIM4BRNI7VkQE0mW9-9MWzWRhxYwbdXp7r2f3wa4tk

https://www.wien.gv.at/english/transportation-urbanplanning/cycling/