Dálniční známka Rakousko 2022

1

Ceník rakouských dálničních známek pro rok 2022

Typ 10-denní 2 měsíční Roční
Osobní automobil do 3,5 t 9,60 EUR 28,20 EUR 93,80 EUR
Motocykl 5,60 EUR 14,10 EUR 37,20 EUR

 

  • Můžete si vybrat ze dvou možností – nálepky na okno nebo elektronické známky. Ceny jsou pro obě varianty stejné.
  • U fyzických samolepek se horní část nalepí na čelní sklo vozidla. Řidič je povinen ponechat si spodní část ke kontrole. Barva nálepky se každý rok mění, aby byla lepší vizuální kontrola. Nálepka se nalepí na čelní sklo pod zpětné zrcátko nebo do levého horního rohu (nad řidičem) a nesmí být nalepena na tónované části okna. A samozřejmě, že nelepená nálepka je neplatná.
  • Můžete si koupit desetidenní známku (označenou jako T), dvouměsíční známku (označenou jako M) nebo roční známku (označenou jako J).
  • Roční dálniční známka platí 14 měsíců, od začátku prosince 2021 do konce ledna 2023.
  • V Rakousku je možné zakoupit autobahnvignette na čerpacích stanicích. Seznam naleznete na stránkách Asfinag.at.
  • V Česku si rakouskou dálniční známku můžete koupit na čerpacích stanicích v blízkosti hranic. Můžete si je však zakoupit i přes ÚAMK.
  • Digitání rakouskou dálniční známku si můžete zakoupit i přímo v české verzi internetového obchodu Asfinag.at.
  • Pokuta za chybějící dálniční známku činí 120 EUR. Pokud pokutu nezaplatíte na místě, může se ve správním řízení vyšplhat až na 300 až 3000 eur.

Automobily s hmotností nad 3,5 tuny používají k placení mýtného schránku go-box.

Aktuální podoba rakouské dálniční známky pro rok 2022
Aktuální podoba rakouské dálniční známky pro rok 2022

Elektronická dálniční známka

V roce 2018 platí jak tradiční, tak elektronická razítka. Elektronickou dálniční známku si můžete zakoupit na adrese shop.asfinag.at (stránky jsou také ve slovenštině). Při nákupu zadáte registrační značku svého vozidla a e-mailovou adresu, na kterou vám přijde potvrzení. Platit můžete kreditní kartou nebo prostřednictvím služby PayPal.

Elektronické razítko si však musíte zakoupit nejméně 18 dní před jeho použitím. Rakouský úřad ASFINAG, který vydává elektronická razítka, zavedl 18denní lhůtu na ochranu spotřebitele, během níž můžete změnit číselnou značku nebo datum platnosti elektronického razítka. Tato lhůta se nevztahuje na právnické osoby (společnosti).

Seznam zpoplatněných úseků v Rakousku
Seznam zpoplatněných úseků v Rakousku

Mýtné

Kromě dálniční známky mohou být některé úseky silnic zpoplatněny samostatně, zejména horské silnice, tunely a mosty. Tyto oddíly si můžete prohlédnout na tomto odkazu. Pokud cestujete do Vídně, může se vám hodit také tato mapa s hustotou dopravy v reálném čase. Žlutě jsou vyznačeny silnice s mírným zpožděním a červeně místa, kde se právě tvoří kolony. 

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno