Co je Ring Tram
Tramvaje ve Vídni najdete jezdit právě pod označením „trams“. Klasické tramvaje jsou červené a bílé, výjimkou je mezi nimi žluté vyhlídkové vozidlo Ring Tram. Žlutá tramvaj je určena pro turisty a pravidelně vyráží od Schwedenplatz, kam se i vrací. Na zastávku se nejlépe dostanete metrem, a to linkou U1 nebo U4. Vhodnou volbou je též autobus A2.
Není jediná, Vídní se prohánějí i historické tramvaje pocházející z Tramwaymuseum. Konkrétně žlutá tramvaj brázdí ulice od roku 2009. Aktuálním provozovatelem je společnost Vienna Sightseeing Tours.
Celá vyhlídková trasa zabere cca 25 minut a vede po okružním bulváru, podle něhož získala Ring Tram i svoje jméno. Takzvaná Ringstraße nebo též vídeňský Ring je okružní třída, která vede kolem Vnitřního města ve Vídni. Podle mnohých se jedná o nejkrásnější bulvár na světě. Současně jde nyní i o důležitou dopravní tepnu.
Odkud a za kolik jezdí žlutá tramvaj
Za aktuální cenu 12 eur (6 eur pro děti do 15 let, děti do 3 let cestují bezplatně) si prohlédnete ta nejdůležitější místa centra města.
Drobným mínusem pro našince ovšem je fakt, že prohlídka nebude česky ani slovensky. Výklad nabízí celkem osm jazyků, včetně speciálního komentáře určeného dětským posluchačům. Dozvíte se to nejdůležitější o známých pamětihodnostech Vídně.
Tramvaj jezdí denně nepřetržitě celý rok, a to vždy v době od 10:00 hodin. Prohlídky (či spíše projížďky) pak trvají do 17:00 hodin. Intervaly žluté tramvaje jsou každou půlhodinu a celou.
K tomu nejzajímavějšímu, co můžete na trase vidět, patří například vídeňská radnice, zdejší paláce či budova parlamentu, případně státní opery.
Jak to funguje
Pohodlně tak můžete absolvovat celou vyhlídkovou trasu bez ohledu na počasí. Celková kapacita tramvaje je 35 míst. V určitých časech tak mohou být všechna obsazená a je pro vás vhodnější si lístek předem rezervovat. Vstupenky se kupují u pokladen, přímo v tramvaji, případně si je můžete také zajistit přes internet.
Uvnitř tramvaje vás pak čekají multimediální LCD monitory a připojení ke sluchátkům, ze kterých uslyšíte průvodní slovo. Celkem 31 míst pak disponuje připojením ke sluchátkům. Původně tramvaj fungovala na podobném principu jako hop-on hop-off autobusy a zastavovala na vybraných místech. Dnes již jezdí nepřetržitě s pevně danou nástupní a výstupní zastávkou.
Proto se také shodují návštěvníci, že pokud už jste prohlídku absolvovali tímto způsobem, žlutá Ring Tram vám v zásadě už další zážitky nepřinese a spíše se vyplatí najít si při návštěvě Vídně jiné atrakce.
Doporučit lze jízdu Ring Tram těm, kteří chtějí v krátkém časovém úseku poznat to nejdůležitější z celé Vídně. Někteří návštěvníci, kteří už cestu absolvovali, proto i upozorňují, že výklad je velmi stručný a obsahuje skutečně jen to základní.
Alternativní trasa běžnou linkou
Zajímavé také je to, že se v podstatě obdobná trasa dá absolvovat i běžnou tramvajovou linkou, okruhem jezdí konkrétně linky č. 1 a 2. Ty můžete využít i coby dopravu na místo a přestoupit na Ring Tram.
Jestliže se rozhodnete vyrazit s běžnými tramvajemi, musíte mít na paměti, že už dnes ovšem neobjíždějí celý Ring jako v minulosti, kdy linka č. 1 jezdila po směru hodinových ručiček a linka č. 2 v protisměru.
Chcete-li okopírovat trasu Ring Tram, musíte na Schwedenplatz přestoupit z jedné linky na druhou. Samozřejmě se vám ale v běžné tramvaji nedostane výkladu. Bonusem, kvůli kterému řada lidí běžnou linku volí, je však citelně nižší cena jízdného a to, že nepotřebují speciální jízdenku. Klasická linka jezdí v intervalu 5 až 10 minut.