Štýrský Hradec (Graz) – druhé největší město v Rakousku

0
61

V češtině je taky známý pod označením Štýrský Hradec, samotné jméno Graz má patrně slovanské kořeny. A ke svojí popularitě má rozhodně důvod, jde o druhé největší rakouské město, ve kterém žije skoro tři sta tisíc obyvatel. A současně o hlavní město regionu Štýrsko, díky kterému získalo i svůj český přídomek.

Něco málo z dějepisu

Pro zvědavé turisty toho nenabízí úplně málo, ne nadarmo se v roce 2003 stal hlavním městem evropské kultury. Už v roce 1999 byl zapsán se svým historickým jádrem na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Ostatně, dějiny se tu začaly psát už za dob starých Římanů, kteří tohle místo osídlili jako první, značného rozkvětu se dočkal za éry vlády Habsburků.

A přesouváme se do současnosti

Na první pohled návštěvníky uchvátí zdejší dominanta – Schloßberg, česky Zámecký vrh. Skála ční nad vrcholem řeky Mury a dotváří charakteristickou tvář města. Tyčí se tu hlavně slavná Hodinová věž, symbol Štýrského Hradce, nepřehlédnutelná, ač se nechlubí nijak ohromující výškou, má pouze necelých třicet metrů. Její dnešní podoba pochází ze šestnáctého století, jinak vznikla už ale o tři sta let dříve. A je tak trochu netradiční. Nejprve totiž měla pouze hodinovou ručičku, minutová přibyla až dodatečně. Nesloužila jen coby ukazatel času, ale navíc i jako místo, z něhož se signalizoval požár.

Místní hrad, později přebudovaný v duchu gotickém a následně renesančním, se může chlubit i nádherným gotickým schodištěm s komplikovanou konstrukcí, kterému se říká Schodiště sbratření a pochází z 15. století.

Z výšin se přesuňme na zem. Centrum města dnes tvoří Hauptplatz, Hlavní náměstí s radnicí, na počátku renesanční, v 19. století upravenou do podoby klasicistní. Které ovšem není tím jediným zajímavým náměstím, druhé je Glockenspielplatz, česky Náměstí zvonkohry. Její tóny tu poprvé zněly už roku 1905. Představení, které obnáší ještě i figurku tančícího hospodáře a hospodyňky, pobaví celou rodinu. Jestli je hezčí obdobná podívaná v Praze, to už musí posoudit každý sám.

Ač stojí mimo slavné jádro, v západní části města, svou důležitostí není o nic menší. Zámek Eggenberg je vůbec nejvýznamnější zámecký komplex celého Štýrska. Dal jej vybudovat kníže a císařský místodržitel Hans Ulrich von Eggenberg v sedmnáctém století. Za realizací stojí dvorní architekt Giovanni Pietro de Pomis, který jej vytvořil v barokním duchu podle španělského vzoru a stavba má představovat alegorii vesmíru. Zajímavé jsou především interiéry se svou nádhernou malířskou výzdobou, ve které se odráží stejné téma.

Historicky zajímavé je i okolí města

Kdybyste svoje děti nebo sebe chtěli vzít za trochu jiným druhem poznání rakouských dějin, nezapomeňte při výletě do Grazu navštívit asi patnáct kilometrů vzdálený skanzen Stübing, který patří do top deseti největších v Evropě. Poučení se vám dostane měrou vrchovatou, dokumentuje totiž šest set let zdejšího života.

Tradičním cílem mnoha lidí je Mariazell, významné poutní místo už od 13. století. I když se sem nevydáte z náboženských příčin, tak za návštěvu stojí, pozoruhodná je zdejší bazilika Narození Panny Marie. Její vznik můžeme datovat do třináctého století. Okouzlí vás i místní nádherná příroda, procházkou se dá jít okolo cca osm kilometrů vzdálených vodopádů Marienfall a po visutém mostě i suchou nohou přes Salzu, jinak oblíbenou mezi vodáky, kteří tu hlavně jezdí na raftu. V případě, že počasí přeje, můžete vyrazit až k soutěsce Palfau, která se chlubí nádhernou divokou přírodou a pěticí vodopádů.

Podobnou oblibu si mezi poutníky získalo i město Bärnbach. Dnešním zvědavcům nabídne kostel svaté Barbory, přestavený podle návrhů Friedensreicha Hundertwassera. Stavba je mimořádná především svou výzdobou, třeba působivými mozaikami na zdech.

Za poznáním i za odpočinkem

Už máte toho všeho vzdělávání poněkud dost? Vezmeme vás i za relaxací. Začneme ve vesnici Kitzeck im Sausal, v jižním Štýrsku. Najdete ji ve svazích, které jsou pokryty vinicemi, vůbec nejvýše položenými. Nemůže chybět muzeum vinařství, a protože jsme vám slíbili, že tady toho poznání zase tolik nebude, zveme vás v této vinařské Mekce i na nezbytnou ochutnávku.

A to není vše. Bad Blumau je sice trochu stranou nejvýraznějšího zájmu, ale je to škoda. Lázeňský komplex je také dílem již zmíněného Friedensreicha Hundertwassera. Znáte-li vídeňský Hundertwasserhaus, tak už víte, co vás čeká. Pro poněkud excentrickou tvorbu rakouského architekta je naprosto typická absence pravých úhlů a přímek a pestrá barevnost, která se projevila i tady.

Můžete se tu navíc vykoupat v termálních lázních, které využívají silně mineralizované prameny. A nejsou to rozhodně ty jediné, kterými se Štýrsko pyšní. Už sto sedmdesát pět let se využívají také léčebné účinky těch v Bad Gleichenberg. St. Radegund se oproti tomu vyplatí navštívit především v zimě, tahle oblast je totiž hlavně rájem lyžařů. Až se vrátíte z výletu na vyhlídkový vrh Schöckl, kam vás doveze lanovka nebo z procházky panoramatickou stezkou, nezapomeňte zavítat do zdejších klimatických lázní.

Přírodní pozoruhodnosti Štýrska

A na závěr si dáme ještě přírodní perličky, neboť nejen vzděláním a odpočinkem živ je člověk. Lurgrotte je totiž nejrozsáhlejší krápníkovou jeskyní v Rakousku. Leží asi dvacet kilometrů od Grazu a největší místní krápník měří úctyhodných třináct metrů. Jeskyní protéká říčka Lurbach, díky níž se tu můžete pokochat i mnohými vodopády.

Jinou atraktivní lokalitou, která stojí za alespoň drobnou zmínku, je Bärenschützklamm čili Medvědí soutěska. Jde o kamenitou rokli a bez obav, žádné medvědy tu nenajdete. Název s těmito šelmami nemá nic společného, ani odborníci na onomastiku ovšem netuší, kde ke svému jménu přišla, patrně došlo prostě ke zkomolení původního slovanského výrazu.